Ze świętymi Polakami

Roman Ciesielczyk

publikacja 03.05.2018 10:09

Szkoła Podstawowa im. Królowej Korony Polskiej w Kłodnem rozpoczęła przygotowania do obchodów 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości cyklem spotkań "Historia Polski z polskimi świętymi".

Spotkanie ze św. abp. Szczęsnym Felińskim i ks. dr. Jerzym Smoleniem Spotkanie ze św. abp. Szczęsnym Felińskim i ks. dr. Jerzym Smoleniem
Roman Ciesielczyk

O świętowaniu niepodległości nie sposób mówić bez pamięci o swojej historii, swojej tożsamości a jest ona ściśle związana z chrześcijańskimi korzeniami. Polscy święci i błogosławieni są dla nas źródłem najpiękniejszych wzorów i inspiracją dla lepszego przeżywania własnej historii życia.

Do tej pory, od października 2017 roku, odbyło się sześć takich spotkań poświęconych ważnym postaciom naszej historii.

W październiku spotkanie dotyczące bł. ks. Jerzego Popiełuszki poprowadził Rafał Gajewski, nowosądecki dziennikarz związany z portalem Sądeczanin, w listopadzie o św. abpie Zygmuncie Szczęsnym Felińskim, przyjacielu Juliusza Słowackiego, opowiedział ks. dr Jerzy Smoleń z Akademii Ignatianum w Krakowie.

W grudniu spotkanie poświęcone było Czcigodnemu Słudze Bożemu ks. Franciszkowi Blachnickiemu - założycielowi Ruchu Światło-Życie, Krucjaty Wyzwolenia Człowieka, nazywanego Prorokiem Żywego Kościoła. Prelegentem spotkania był ks. Krzysztof Dyrlik z parafii pw. św. Antoniego Opata w Męcinie.

W styczniu ks. Adam Cieśla, wikariusz z parafii pw. Imienia Najświętszej Maryi Panny w Chomranicach i opiekun Rycerstwa Niepokalanej przedstawił postać św. Maksymiliana Marii Kolbego - Bożego, ufnego szaleńca i męczennika II wojny światowej.

W lutym kolejne spotkanie historyczne poświęcone było św. Jadwidze - królowi Polski, matki trzech narodów Polski, Litwy i Rusi. Spotkanie to poprowadził ks. Sebastian Musiał, wikariusz z parafii p.w. Niepokalanego Serca Najświętszej Marii Panny w Marcinkowicach. Ostatnie spotkanie w tym roku szkolnym, w marcu, dotyczyło św. brata Alberta Chmielowskiego - powstańca styczniowego, uznanego artysty malarza, a przede wszystkim polskiego Franciszka z Asyżu i „Brata naszego Boga”, jak go nazwał w swojej sztuce Karol Wojtyła. O św. bracie Albercie opowiedziała siostra Teresa Pawlak ze Zgromadzenia Sióstr Albertynek Posługujących Ubogim w Krakowie.

W okresie wiosenno-wakacyjnym nastąpi przerwa w spotkaniach historyczno-patriotycznych, ale od września 2018 roku szkoła podstawowa w Kłodnem planuje wznowić cykl „Historia Polski z polskimi świętymi”, na które serdecznie zaprasza nie tylko mieszkańców Kłodnego.

Warto dodać, że szkoła w Kłodnem jako jedyna w Polsce nosi imię Królowej Korony Polskiej.