Wygrał Polskę na fortepianie

Grzegorz Brożek Grzegorz Brożek

publikacja 04.05.2018 12:30

W Ciężkowicach odsłonięto pomnik muzyka i męża stanu Ignacego Jana Paderewskiego.

Wygrał Polskę na fortepianie Pomnik odsłonili przedstawicie władz oraz rodziny Paderewskiego Grzegorz Brożek /Foto Gość

Pomnik stanął na ciężkowickim rynku. Mistrz Paderewski siedzi na nim z cylindrem w dłoni na ławeczce przy fortepianie. Stąd nazwa pomnika „Ławeczka Paderewskiego”.

- Odsłaniamy pomnik jednego z największych artystów swoich czasów, mistrza fortepianu, kompozytora, szczodrego mecenasa, wrażliwego filantropa, a przede wszystkim męża stanu i gorliwego patrioty, który w szczególny sposób związał się z ciężkowicką ziemią - mówił Zbigniew Jurkiewicz, burmistrz Ciężkowic przed odsłonięciem pomnika. 

W sąsiedniej Kąśnej Dolnej zachował się dwór Paderewskiego, który zakupił, by tu założyć rodzinne gniazdo. W samych Ciężkowicach fundował pomnik św. Floriana, a także, w jednej z kamienic przy rynku, „kasyno”, czyli ówczesną świetlicę. 

- Odsłonięcie pomnika wpisuje się w obchody rocznicy Konstytucji 3 Maja, a także 100. rocznicy odzyskania niepodległości. Paderewski pisał o sobie „Jestem Polakiem, wiernym synem ojczyzny. Myśl o Polsce wielkiej i silnej, wolnej i niepodległej była i jest treścią mojego istnienia” - cytował Paderewskiego burmistrz Jurkiewicz.

Pomnik stanął, by być symbolem tych wszystkich ludzi, także współczesnych, dla których niepodległość była i jest celem nadrzędnym. - Przez ten pomnik niech sprawom naszego codziennego życia towarzyszy idea, którą Paderewski wyraził w 1940 roku: Nie zginie Polska. Nie zginie! Ale żyć będzie po wieki wieków w potędze i chwale - dodał.

- Dlaczego ważny jest tak w naszych dziejach Paderewski? Dlatego, że wszystko co robił poświęcił Ojczyźnie. Poświęcał czas, pieniądze, swoją karierę dla tego, co najważniejsze - przypomina prof. Juliusz Chróścicki, reprezentant rodziny Ignacego Jana Paderewskiego.