Święci są pomysłem Pana Boga

ks. Zbigniew Wielgosz ks. Zbigniew Wielgosz

publikacja 06.05.2018 16:03

W diecezjalnym sanktuarium św. Stanisława Biskupa i Męczennika w Szczepanowie rozpoczął się tygodniowy odpust.

Msza św. w szczepanowskim sanktuarium Msza św. w szczepanowskim sanktuarium
ks. Zbigniew Wielgosz /Foto Gość

Mszy św. o godz. 11 przewodniczył bp Jan Styrna, emerytowany biskup elbląski, pochodzący z niedalekiego Przyborowa.

- Bp Stanisław staje w długim szeregu ludzi, poprzez których światło Bożej świętości promieniuje na cały świat, załamując się w ich konkretnych historiach życia.

Święci nie są wymysłem ludzkim. Są pomysłem Pana Boga, który w ten sposób objawia swoją obecność w świecie.

Świętość bp. Stanisława wynikała z wierności Bogu, mężnego bronienia Bożego prawa przed zakusami władzy królewskiej. Była to świętość ukonkretniona, zakorzeniona w codziennym biskupim posługiwaniu.

Bóg pragnie, abyśmy byli zwyczajnymi świętymi, to znaczy abyśmy w konkretnych realiach naszego życia, powołania, starali się nie przeszkadzać światłu Bożej łaski, lecz pozwalali mu promieniować na innych - mówił w homilii bp Styrna.

Razem z nim Mszę św. celebrowało 7 z 13 żyjących kapłanów, wyświęconych w tarnowskiej katedrze 50 lat temu. - Rozpoczynamy jubileusz w Szczepanowie, u św. Stanisława, patrona naszej diecezji. Nie wszyscy mogli przybyć, bo też siły i zdrowie już nie te - mówią z uśmiechem jubilaci.

Wśród nich był ks. Franciszek Olczak, pochodzący z Łęk w parafii Szczepanów, emerytowany proboszcz w Cieniawie k. Nowego Sącza.

Bp Styrna tradycyjnie zainaugurował tygodniowy odpust w diecezjalnym sanktuarium św. Stanisława BM w Szczepanowie.

W tym roku hasłem odpustu są słowa „Św. Stanisław patronem jedności narodowej”. - Hasło nawiązuje do jubileuszu 100-lecia niepodległości naszej ojczyzny. Chcemy też podczas odpustu przypominać, że 40 lat temu obchodziliśmy w Szczepanowie 900. rocznicę śmierci św. Stanisława i wówczas podczas głównej uroczystości kazanie wygłosił Prymas Tysiąclecia kard. Stefan Wyszyński, a Eucharystii przewodniczył arcybiskup Krakowa kard. Karol Wojtyła. To było 7 maja 1978 roku. Kilka miesięcy później cieszyliśmy się, że został wybrany na papieża i przyjął imię Jan Paweł II - mówi ks. prał. Władysław Pasiut, kustosz szczepanowskiego sanktuarium.

Cały plan tygodniowego odpustu znajdziecie TUTAJ!

Główna uroczystość odpustowa odbędzie się 12 maja. - O 10.15 wyruszymy z procesją z relikwiami św. Stanisława i św. Jana Pawła II oraz świętych i błogosławionych naszej diecezji z kaplicy narodzenia św. Stanisława do bazyliki. O 11.40 bp Andrzej Jeż poświęci freski przedstawiające Pana Jezusa Miłosiernego, św. Jana Pawła II i św. s. Faustyny oraz 14 stacji Drogi Krzyżowej w Panteonie Świętych i Błogosławionych. Bp Jeż będzie też przewodniczył Mszy św. Zapraszamy diecezjan do pielgrzymowania do szczepanowskiego sanktuarium i do modlitwy w intencji naszej ojczyzny - dodaje kustosz ks. prał. Władysław Pasiut.