Nie byłaby wolna bez Kościoła

ks. Zbigniew Wielgosz ks. Zbigniew Wielgosz

publikacja 17.05.2018 14:02

Dwóch arcybiskupów, trzech biskupów, wicepremier rządu, senatorzy, posłowie, samorządowcy, księża, klerycy, siostry zakonne i świeccy - takiej promocji nie miał jak dotąd chyba żaden album.

Goście promocji albumu z jego autorem Goście promocji albumu z jego autorem
Z lewej wicepremier Beata Szydło, z prawej abp Edward Nowak, w środku ks. dr Jan Bartoszek
ks. Zbigniew Wielgosz /Foto Gość

Bohaterami albumu są przede wszystkim ludzie święci, Polacy, którzy dają przykład, jak zachować wolność wewnętrzną mimo fizycznego, zewnętrznego zniewolenia. Chodzi tu przede wszystkim o wolność od grzechu, o życie w łasce, które tłumaczy się następnie w postawach, decyzjach, czynach, także w zaangażowaniu w odzyskiwanie przez Polskę niepodległości - mówił o wydawnictwie bp Jeż.  

W Wyższym Seminarium Duchownym odbyła się prezentacja albumu „Ziemia Świętych i Błogosławionych. Relikwie i relikwiarze diecezji tarnowskiej” autorstwa ks. dr. Jana Bartoszka i fotografa Kamila Bańkowskiego.

 

Przemówienie bp. Andrzeja Jeża   Przemówienie bp. Andrzeja Jeża
ks. Zbigniew Wielgosz /Foto Gość
Gośćmi prezentacji byli biskup tarnowski Andrzej Jeż, abp Henryk Nowacki, abp Edward Nowak, bp Stanisław Salaterski, bp Leszek Leszkiewicz, księża, klerycy, siostry zakonne i świeccy diecezjanie.

Na spotkanie przybyli także wicepremier rządu Beata Szydło, senatorzy i posłowie polskiego parlamentu, włodarze miast, gmin i starostw leżących na terenie diecezji tarnowskiej.

Promocję albumu poprzedziła konferencja naukowa.

Wykład Beaty Szydło   Wykład Beaty Szydło
ks. Zbigniew Wielgosz /Foto Gość
O polityce społecznej państwa w okresie II i III Rzeczypospolitej mówiła Beata Szydło.

- Polska podzielona przez trzech zaborców zachowała swoją tożsamość dzięki konkretnym osobom, rodzinom i instytucjom, do których należy Kościół. Przez 123 lata to właśnie Kościół troszczył się o Polaków poprzez edukację, działalność charytatywną, społecznikowską. Odrodzone państwo polskie po 1918 roku mogło budować na tym fundamencie swoją politykę społeczną, przede wszystkim wzmacniając rodzinę - mówiła Beata Szydło.    

Wykład na temat roli Kościoła w odzyskaniu przez Polskę niepodległości wygłosił prof. Jan Żaryn.

Prof. Jan Żaryn mówi o roli Kościoła w odzyskaniu przez Polskę niepodległości   Prof. Jan Żaryn mówi o roli Kościoła w odzyskaniu przez Polskę niepodległości
ks. Zbigniew Wielgosz /Foto Gość
- Najpierw trzeba podkreślić, że Kościół w I Rzeczypospolitej miał swój niekwestionowany udział w budowaniu tożsamości państwowej, w zachowaniu ciągłości i dziedzictwa narodowego. W okresie zaborów zachował polskość w ludzkich sercach poprzez rozwijanie pobożności, stapianie w jedno katolicyzmu i polskości, aktywne uczestnictwo w niepodległościowych działaniach i zrywach. Kościół był blisko Polaków. I trzeba, aby tę bliskość zachował także dzisiaj - podkreślał prof. Żaryn.

O świętych ogłoszonych przez Jana Pawła II mówił abp Edward Nowak, były sekretarz Kongregacji ds. Kanonizacyjnych.

Przedłożenie abp. Nowaka   Przedłożenie abp. Nowaka
ks. Zbigniew Wielgosz /Foto Gość
Samą publikację przedstawił gościom autor ks. dr Jan Bartoszek. Wydanie albumu, który ukazał się z racji 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości, wsparli samorządowcy.   

- Z okazji 100. rocznicy niepodległości zrodził się pomysł, aby na przykładzie świętych i błogosławionych, zwłaszcza z okresu zaborów, pokazać rolę Kościoła w zmaganiach o niepodległość.

Album jest hołdem złożonym wielu pięknym postaciom, które na co dzień pomijane milczeniem, są godne ukazania, bo bez ich duchowego, społecznego i patriotycznego zaangażowania nie byłoby wolnej, odrodzonej Polski. Jest on również upamiętnieniem przeżywanego jubileuszu w wymiarze diecezjalnym - mówi ks. Jan Bartoszek.

Album o relikwiach i relikwiarzach   Album o relikwiach i relikwiarzach
ks. Zbigniew Wielgosz /Foto Gość
W wydanie albumu włączyli się prawie wszyscy prezydenci i starostowie z terenu diecezji tarnowskiej. Są to Fryderyk Kapinos - Prezydent Miasta Mielca, Ryszard Nowak - Prezydent Miasta Nowego Sącza, Roman Ciepiela - Prezydent Miasta Tarnowa, Ludwik Węgrzyn - Starosta Powiatu Bocheńskiego, Andrzej Potępa - Starosta Powiatu Brzeskiego, Tadeusz Kwiatkowski - Starosta Powiatu Dąbrowskiego, Andrzej Reguła - Starosta Powiatu Dębickiego, Karol Górski - Starosta Powiatu Gorlickiego, Zbigniew Tymuła - Starosta Powiatu Mieleckiego, Marek Pławiak - Starosta Powiatu Sądeckiego, Roman Łucarz - Starosta Powiatu Tarnowskiego.

 - Niepodległość została wymodlona, wypracowana i wywalczona przez Polaków, którzy najpierw stali się wewnętrznie wolni, ugruntowani w wierze, a także byli odpowiedzialni za naród. Przykładem ludzi właściwie rozumiejących wolność i zatroskanych o losy Ojczyzny są święci i błogosławieni. Dlatego poprzez kanonizacje i beatyfikacje wielu naszych rodaków, zwłaszcza z okresu zaborów, Jan Paweł II starał się nam pokazywać siłę płynącą z wiary w Chrystusa na konkretnych przykładach - dodaje autor albumu.