Spocznij, żołnierzu!

ks. Zbigniew Wielgosz ks. Zbigniew Wielgosz

|

GOSC.PL

publikacja 05.06.2018 20:21

W Porąbce Uszewskiej z honorową asystą Wojska Polskiego pochowano ks. prał. kpt. Piotra Gajdę.

Wyprowadzenie trumny z kościoła w Porąbce Uszewskiej Wyprowadzenie trumny z kościoła w Porąbce Uszewskiej
ks. Zbigniew Wielgosz /Foto Gość

W rodzinnej parafii śp. ks. prał. Piotra Gajdy odbyła się druga część uroczystości pogrzebowych.

Mszę św. pod przewodnictwem bp. Andrzeja Jeża celebrowało kilkudziesięciu kapłanów. Razem z nimi modlili się krewni ks. Gajdy, przedstawiciele parlamentu i władz samorządowych, alumni WSD w Tarnowie, siostry zakonne, przedstawiciele Światowego Związku Armii Krajowej, uczniowie szkół, strzelcy, reprezentanci grupy rekonstrukcyjnej VI Pułku Piechoty Ziemi Tarnowskiej oraz parafianie.

W homilii bp Jeż podkreślił, że ks. Gajda miał wielką nadzieję, to znaczy taką, która swoje uzasadnienie znajduje tylko w Bogu. - Inne nadzieje zawodzą, a życie na nich oparte staje się bezsensowne - mówił biskup.

Pasterz diecezji przypomniał krótko życiorys zmarłego, podkreślając jego wieloletnią służbę Kościołowi tarnowskiemu, a także rzeszowskiemu, gdzie w tamtejszym seminarium wykładał prawo kanoniczne. - Biskupowi Ablewiczowi pomagał wprowadzać reformę liturgii po Soborze Watykańskim II. Ks. prał. Piotr ma tutaj wielkie zasługi. Aktywnie uczestniczył w IV Synodzie Diecezji Tarnowskiej, będąc wiceprzewodniczącym Komisji Głównej oraz redaktorem wszystkich statutów synodalnych. Jeszcze niedawno dzielił się z nami swoją refleksją na temat życia diecezji, w której trwa V już synod diecezjalny - mówił bp Jeż.

Kaznodzieja zaznaczył, że zmarły kapłan pozostawił po sobie świadectwo duszpasterskiej miłości i cierpliwości. - Potrafił rozmawiać na każdy temat. Nie zapomnę dyskusji prowadzonych m.in. z Józefem Oleksym, późniejszym premierem, który jako uczeń seminarium miał bardzo lotny umysł - wspomina ks. Gajdę ks. Władysław Bielatowicz, który razem z nim był wychowawcą uczniów niższego seminarium duchownego.   

Proboszcz parafii w Porąbce Uszewskiej ks. Józef Golonka i parafianie podkreślają, że ks. Gajda kochał swoją małą ojczyznę. - Chętnie tu przyjeżdżał, głosił kazania. Pozostawił po sobie książkę o historii Groty Matki Bożej, przewodnik po sanktuarium i modlitewnik, który był wyrazem jego maryjnej duchowości i umiłowania rodzinnej ziemi - mówi ks. Golonka.

Wdzięczność za pracę w sądzie biskupim wyraził zmarłemu oficjał ks. dr Rafał Wierzchanowski.

Przedstawiciel grupy rekonstrukcyjnej VI Pułku Piechoty Ziemi Tarnowskiej zapowiedział w pożegnalnym przemówieniu, że do tarnowskiego magistratu wpłynęła społeczna prośba o nadanie imienia ks. Gajdy wybranej przestrzeni miejskiej w Tarnowie.

Ks. Gajda był kapitanem Wojska Polskiego, dlatego jego pogrzeb odbył się z pełną asystą wojskową. Uroczystości na parafialnym cmentarzu zakończyła salwa honorowa. Ciało ks. prał. Piotra Gajdy spoczęło w grobowcu kapłańskim.  

Zobaczcie galerię zdjęć ze Mszy św. w tarnowskiej katedrze.