Patriotycznie u Przemienionego

ks. Zbigniew Wielgosz ks. Zbigniew Wielgosz

publikacja 04.08.2018 19:32

Na początku wielkiego odpustu bazylika św. Małgorzaty i sanktuarium Pana Jezusa Przemienionego otrzymały relikwie św. Stanisława Kostki. Pod koniec zaś bł. ks. Jerzego Popiełuszki.

Mundurowi niosą relikwie bł. ks. Jerzego Popiełuszki Mundurowi niosą relikwie bł. ks. Jerzego Popiełuszki
ks. Zbigniew Wielgosz /Foto Gość

- To pierwszy patron tegorocznego świętowania. Wszak obecny rok jest poświęcony młodemu jezuicie, patronowi naszej młodzieży - mówi ks. prał. Jerzy Jurkiewicz, kustosz sanktuarium Przemienienia Pańskiego.

Drugim patronem tygodniowego odpustu na sądeckim Taborze jest bł. ks. Jerzy Popiełuszko. Jego relikwie przywiezione w parafialnej pielgrzymce z Warszawy zostały powitane w piątek, podczas wieczornej Eucharystii w intencji ojczyzny.

- Motywem towarzyszącym tegorocznemu jubileuszowi jest 100. rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości. A ks. Jerzy jest współczesnym nam nauczycielem, jak kochać Boga i ojczyznę, jak jej służyć. Wyraża się to chociażby w jego słowach: „Zło dobrem zwyciężaj” - dodaje ks Jurkiewicz.

Przewodniczącym liturgii był ks. dr Paweł Nowogórski, dyrektor Centrum Edukacji Młodzieży im. ks. Jerzego Popiełuszki w Górsku.

- Górsk na mapie biografii ks. Jerzego to miejsce szczególne. Tutaj został zatrzymany przez swoich zabójców, pobity do nieprzytomności. Związanego wrzucono do bagażnika samochodu i wywieziono w stronę Torunia... W Górsku ks. Popiełuszko podjął krzyż i poszedł odważnie za Jezusem. Podjął go w duchu słów, które widnieją w jego multimedialnym muzeum w Górsku: „Tylko pod tym krzyżem, tylko pod tym znakiem Polska będzie Polską, a Polak Polakiem”. Ks. Jerzy przyjął krzyż, aby ostatecznie potwierdzić to, czego nauczał. On nie walczył z człowiekiem, ale z systemem zła, który niszczył ludzkie sumienia i degradował człowieka, odzierał go z jego godności. To zło ks. Jerzy zwyciężył dobrem swojego kapłańskiego życia i męczeństwa. Jest dla nas nauczycielem, a jego życie lekcją - mówił ks. Nowogórski.

W Eucharystii wzięli licznie udział przedstawiciele służb mundurowych: straży granicznej, straży więziennej, straży miejskiej, policji. Mundurowi byli m.in. ministrantami i lektorami. Nieśli także uroczyście relikwie bł. ks. Jerzego Popiełuszki do ołtarza polowego. Wśród pielgrzymów można było zauważyć środowiska sądeckiej Solidarności z pocztami sztandarowymi.  

Relikwie św. Stanisława Kostki i bł. ks. Jerzego Popiełuszki zostaną umieszczone w kaplicy Najświętszego Sakramentu.

W piątek do sanktuarium Przemienionego pielgrzymowali także chorzy. Województwo małopolskie, PFRON oraz tarnowska Arka przygotowali dla chorych, niepełnosprawnych i ich opiekunów punkty informacyjne, w których udzielano porad dotyczących opieki nad ludźmi chorymi.  

Sądecki odpust potrwa do 6 sierpnia. W główną uroczystość bp Andrzej Jeż będzie przewodniczył Mszy św. o godz. 11.