Bez gospodarza nie ma ołtarza

ks. Zbigniew Wielgosz ks. Zbigniew Wielgosz

publikacja 02.09.2018 20:49

W Brzesku odbyło się XVIII Diecezjalne Święto Chleba. Dziękczynnej modlitwie przewodniczył ks. inf. Adam Kokoszka.

Ks. inf. Adam Kokoszka wygłasza homilię Ks. inf. Adam Kokoszka wygłasza homilię
ks. Zbigniew Wielgosz /Foto Gość

Od 18 lat brzeski Cech Rzemieślników oraz Małych i Średnich Przedsiębiorców we współpracy z parafią NMP Matki Kościoła i św. Jakuba oraz samorządem gminy i powiatu Brzesko organizuje Diecezjalne Święto Chleba.

W tym roku do piekarzy i cukierników dołączyli także pszczelarze, a nawet kominiarze. Świętowanie rozpoczęło się już 1 września II Konferencją Pszczelarską oraz piknikiem ekologicznym.

W niedzielę 2 września główne obchody, związane także z 100. rocznicą odzyskania przez Polskę niepodległości, miały miejsce na Placu Kazimierza. Uroczystej Mszy św. przewodniczył ks. inf. Adam Kokoszka.

W homilii przypomniał o szacunku dla chleba i dla pracy tych, dzięki którym chleb trafia na stoły.

- Bez gospodarza nie ma ołtarza. Jak bez pracy rolnika, młynarza i piekarza chleb nie trafia na nasze stoły, tak samo bez Gospodarza, którym jest Jezus Chrystus, nie otrzymamy chleba niebieskiego, czyli Eucharystii - mówił w homilii ks. infułat.

Kaznodzieja podkreślił, że chleb w wymiarze codziennego pokarmu dla ciała i w wymiarze Eucharystii jest znakiem jedności.

- Przypomnieli o tym w Paryżu podczas przeglądu zespołów teatralnych twórcy spektaklu, który wywołał olbrzymie poruszenie. Na scenie ustawiono krzesła i długi stół, a na nim położono chleb. Następnie pojawili się aktorzy grający różnych przywódców, którzy wygłaszali różniące się od siebie przemówienia. Na koniec jeden z aktorów wziął ów leżący na stole chleb, połamał go i dał siedzącym. Po przedstawieniu wzruszeni widzowie przychodzili, żeby choć kawałek tego chleba otrzymać. W ten sposób artyści pokazali, że chleb jednoczy ludzi o różnych przekonaniach, buduje wspólnotę - mówił ks. Kokoszka.

Nawiązując do ewangelii o rozmnożeniu chleba, zadał uczestnikom uroczystości pytanie: „Ile macie chlebów?”.

- Możemy odpowiedzieć, że tyle mamy chlebów, ile w nas jest miłości, która potrafi się dzielić z potrzebującymi, która buduje, jednoczy - odpowiadał infułat. 

XVIII Diecezjalne Święto Chleba zakończył obrządek dożynkowy w wykonaniu zespołu z Biadolin Radłowskich oraz występ „Łoniowiaków”.

Tradycyjnie można było poczęstować się chlebem i spróbować galicyjskiego żurku.