Kropla zadośćuczynienia

ks. Zbigniew Wielgosz ks. Zbigniew Wielgosz

publikacja 04.10.2018 11:27

Wystawa obrazów o tematyce maryjnej Franciszka Kafla zainaugurowała VII Miesiąc Papieski w brzeskiej bibliotece.

Podczas wernisażu Podczas wernisażu
ks. Zbigniew Wielgosz /Foto Gość

Wernisażem obrazów Franciszka Kafla przedstawiających Madonny polskie rozpoczął się w Powiatowej i Miejskiej Bibliotece Publicznej w Brzesku VII Miesiąc Papieski. Sam autor podkreśla, że do stworzenia cyklu zainspirowała go sztuka ikon, gotyckiego malarstwa tablicowego oraz nauczanie Jana Pawła II.

- Jestem mili zaskoczony, że w miejscu, gdzie kiedyś był plac targowy, powstało takie piękne brzeskie Centrum Pompidou, w którym ludzie mogą się ze sobą spotkać, ale przede wszystkim obcować z wielkim bogactwem kultury - mówi artysta.

W tym roku Miesiąc Papieski organizowany przez bibliotekę ma podwójny wymiar. - Wspominamy 40. rocznicę wyboru Karola Wojtyły na papieża i 100. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Zapraszamy do obejrzenia wystawy obrazów maryjnych Franciszka Kafla, które jednocześnie przypominają nauczanie Jana Pawła II. My, jako dorośli, znaliśmy papieża Polaka, widzieliśmy go, słuchaliśmy, natomiast najmłodsze pokolenia muszą się już Jana Pawła II uczyć, dlatego podczas Miesiąca Papieskiego odbędą się lekcje biblioteczne dla dzieci poświęcone ojcu św., zaprosiliśmy także naszych czytelników na spotkanie autorskie z Joanną Krzyżanek, która napisała książkę „Jan Paweł II, czyli jak Karolek został papieżem”. Tradycyjnie będziemy gościć placówkę edukacyjną, której patronem jest Jan Paweł II. W tym roku będzie to przedszkole nr 10. Miesiąc Papieski zakończymy koncertem pieśni patriotycznych w wykonaniu chóru sanktuaryjnego ze Szczepanowa i orkiestry z Okulic - mówi dyrektor biblioteki Karina Legutek.

W spotkaniach organizowanych w ramach Miesiąca Papieskiego od początku uczestniczy Janina Daniłowska. - Bardzo się cieszę, że taki Miesiąc jest organizowany, choć to zaledwie kropla zadośćuczynienia i wdzięczności za to, co zostawił nam Jan Paweł II. Warto, by inne instytucje naśladowały naszą bibliotekę - podkreśla uczestniczka wernisażu wystawy Franciszka Kafla „Madonny polskie”.