Niepodległa bez barier

ks. Zbigniew Wielgosz ks. Zbigniew Wielgosz

publikacja 12.10.2018 10:06

Uczestnicy Warsztatów Terapii Zajęciowej z Sądecczyzny i regionu tarnowskiego zostali laureatami konkursu PFRON.

Laureaci konkursu z Beatą Szydło Laureaci konkursu z Beatą Szydło
PFRON

Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych po raz 16. zorganizował ogólnopolski konkurs „Sztuka niepełnosprawnych”.

- W tym roku konkurs nawiązywał do 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Mottem towarzyszącym pracom plastycznym były słowa „Niepodległa bez barier - od morza do Tatr” - mówi Marta Mordarska, dyrektor małopolskiego oddziału PFRON.

Spośród blisko 200 prac zgłoszonych w konkursie, 12 nagrodzonych pochodzi z placówek z terenu diecezji tarnowskiej.

I miejsce w kategorii „Malarstwo i Witraż” zdobyli autorzy witrażu „Niepodległa od morza do Tatr” z ŚDS przy Stowarzyszeniu Na Rzecz Osób Niepełnosprawnych „Gniazdo” w Starym Sączu, drugie miejsce w tej kategorii zdobył obraz „Lajkonikiem przez Polskę” zgłoszony przez WTZ w Brzesku. Z kolei nagroda za trzecie miejsce w kategorii „Tkanina i Aplikacja” trafiła do WTZ „Perła” w Szczawnicy za pracę „Skarby Niepodległej”. Wśród wyróżnionych placówek znalazły się również WTZ i ŚDS z Nowego Sącza, Krynicy-Zdroju, Bobowej, Podegrodzia, Ujanowic i Szczyrzyca.

Uroczysta gala na zakończenie małopolskiego etapu konkursu, połączona z ogłoszeniem werdyktu jury i wręczeniem nagród, odbyła się w kopalni soli w Wieliczce. Nagrody wręczali wicepremier Beata Szydło, wiceminister zdrowia Józefa Szczurek-Żelazko, senator RP Zbigniew Cichoń, posłanka Urszula Rusecka, wojewoda małopolski Piotr Ćwik i Marta Mordarska, dyrektor małopolskiego oddziału PFRON.

- Składam gratulacje wszystkim tym, którzy odbierali laury i tym, którzy wzięli udział w tym pięknym konkursie. 100-lecie niepodległości jest momentem, w którym wszyscy powinniśmy się cieszyć, że żyjemy w wolnym, niepodległym, pięknym kraju. Polska jest dla nas wszystkich, bez względu na to, kim jesteśmy i co robimy na co dzień, czy jesteśmy dziećmi, dorosłymi, osobami starszymi, osobami, które są w pełni zdrowe, czy też mają niepełnosprawności , to się nie liczy. Liczy się to, że wszyscy jesteśmy Polakami - powiedziała podczas gali Beata Szydło. - Wszyscy jesteście bohaterami tego wspaniałego wydarzenia - dodała wicepremier.