To wydarzenie zmieniło historię Borków

Beata Malec-Suwara Beata Malec-Suwara

publikacja 19.10.2018 18:40

W prezbiterium tamtejszego sanktuarium zamontowano monumentalny witraż, przedstawiający zamach na św. Jana Pawła II.

To wydarzenie zmieniło historię Borków Nowy witraż ma 20 m kwadratowych ks. Piotr Myjak

Kiedy 13 maja 1981 r. bp Jerzy Ablewicz jechał do Borek na uroczystość poświęcenia placu pod budowę kościoła parafialnego, cały świat obiegła bolesna wieść o zamachu na papieża Jana Pawła II na placu św. Piotra.

- Uroczystość w Borkach przemieniła się w gorącą modlitwę błagalną o ocalenie życia Ojca św. To właśnie wtedy, na miejscu budowy, w sercu kapłanów zgromadzonych pod przewodnictwem biskupa zrodziła się myśl, by budowany kościół pod wezwaniem Matki Bożej Różańcowej był wznoszony jako pomnik - wotum wdzięczności za ocalenie życia Jana Pawła II - opowiada ks. Józef Jeziorek, miejscowy kustosz.

Jan Paweł II dowiedział się o tym i w liście dziękował za modlitwy i troskę o niego, ofiarując na ręce bp. J. Ablewicza dla wznoszonego kościoła parafialnego w Borkach, poświęconą przez siebie figurę Matki Bożej Fatimskiej. To ona dała początek miejscowemu sanktuarium.

Zamach na papieża zmienił historię Borków i dopiero co powstającej tam wówczas świątyni. Są tu tacy, którzy związków z Fatimą i Janem Pawłem II znajdują więcej. O bogatej historii tego miejsca można przeczytać TUTAJ.

Kilka dni temu w prezbiterium kościoła zamontowano monumentalny witraż, przedstawiający zamach na św. Jana Pawła II. Ma 20 m kwadratowych. Na maj planowany jest montaż jeszcze jednego witraża podobnej wielkości, przedstawiającego uroczystość w Borkach z bp. Jerzym Ablewiczem.