Polska? To jest mój dom!

ks. Zbigniew Wielgosz ks. Zbigniew Wielgosz

publikacja 08.11.2018 20:31

Przedszkolaki z gminy Szerzyny zaśpiewały dla Niepodległej.

Uczestnicy konkursu wokalnego Uczestnicy konkursu wokalnego
ks. Zbigniew Wielgosz /Foto Gość

W publicznym przedszkolu w Ołpinach odbył się 8 listopada gminny konkurs wokalny „Śpiewam dla mojej ojczyzny”. W konkursie wzięło udział 17 dzieci z dwóch przedszkoli i pięciu oddziałów przedszkolnych z terenu gminy Szerzyny. Koordynatorem konkursu była Renata Jasiak. Mali śpiewacy zaprezentowali najbardziej znane piosenki i pieśni patriotyczne związane z walką o niepodległą Polskę.

- Ojczyzna to jest mój dom! - pewnym głosem odpowiedział Błażej na pytanie, czym jest ojczyzna.

- Tematy patriotyzmu, świadomości narodowej są trudne do pojęcia dla małych dzieci. One odczuwają Polskę, swoją ojczyznę, najpierw jako coś bardzo im bliskiego. Polska to najpierw rodzice, rodzeństwo, babcia, dziadek, dom, miejscowość i najbliższa okolica. Na tej świadomości dzieci można budować ich poczucie, że są Polakami, że mają ojczyznę, którą należy kochać - tłumaczy dyrektor przedszkola w Ołpinach Małgorzata Grędel. 

Przez konkurs wokalny przedszkolaki włączyły się w ogólnopolski projekt Związku Harcerstwa Rzeczypospolitej pod honorowym patronatem Ministra Edukacji Narodowej.

- Sam konkurs piosenki jest tylko cząstką całego programu, który rozpoczęliśmy realizować we wrześniu 2017 roku. 11 listopada 2017 roku w ołpińskiej placówce dzieci przeżyły bardzo uroczyście święto narodowe. Maluchy i starszaki wykonały kotyliony, obejrzały film o symbolach narodowych i uczestniczyły w spotkaniu z nauczycielką historii, która opowiedziała im m.in. o marszałku Piłsudskim podczas lekcji „Urodziny Ojczyzny” - mówi dyrektorka.

W kwietniu 2018 roku dzieci wzięły udział w gminnym konkursie recytatorskim „O mojej ojczyźnie wierszem” w Swoszowej, z którego przyjechały z I i III miejscem.

- W maju z okazji Święta Flagi i Konstytucji 3 maja dzieci przygotowały flagi narodowe, z których jedną miały umieścić w oknie swojego domu, a drugą podarować komuś z sąsiedztwa lub rodziny, by w ten sposób przypomnieć o pięknym zwyczaju umieszczania flagi narodowej w obejściach domów z okazji świąt państwowych. Byliśmy też na cmentarzu wojennym z I wojny światowej, który znajduje się w Ołpinach. Zostało tam pochowanych 577 żołnierzy. Dzieci zadbały o porządek, zaświeciły znicze. Pojechaliśmy na wycieczkę szlakiem frontu I wojny światowej. Odwiedziliśmy cmentarz w Szerzynach i Swoszowej, a ostatnim punktem tej wycieczki był pomnik na Gilowej Górze, który upamiętnia już czasy II wojny światowej i zwycięstwo partyzantów nad Niemcami. O wszystkim opowiedziała tam nauczycielka historii - dodaje pani dyrektor. 

Z historią i kulturą regionu przedszkolaki z Ołpin spotkały się w Szymbarku w skansenie wsi pogórzańskiej. Atrakcją, szczególnie dla chłopców, była ekspozycja wojenna przedstawiająca walczących żołnierzy podczas bitwy gorlickiej w 1915 roku.

- Postacie żołnierzy są wykonane z wosku, w skali 1:1. Wycieczka zakończyła się w Gorlicach przy pomniku upamiętniającym tę bitwę - opowiada pani Grądel.

9 listopada dzieci będą miały lekcję historii przy popiersiu Józefa Piłsudskiego w szkole podstawowej w Ołpinach. O 11.11 zaśpiewają hymn narodowy w ramach akcji „Rekord dla Niepodległej”.

Dzieci co roku świętują 11 listopada oraz 3 maja. Wspominają także św. Jana Pawła II, ponieważ jest on związany z Ołpinami, które jeszcze jako kardynał odwiedził w lutym 1970 roku.

Warto dodać, że nauczyciele mieli specjalne szkolenie o tym, jak mówić dzieciom o Polsce, ojczyźnie, patriotyzmie. - Myślę, że dzięki tym wszystkim przedsięwzięciom dzieci zapamiętają ten rok jako szczególny czas 100-lecia niepodległości Polski - mówi Małgorzata Grędel.