Bohaterom Niepodległej i beskidzkiemu Popiełuszce

ks. Zbigniew Wielgosz ks. Zbigniew Wielgosz

publikacja 11.11.2018 14:24

Stowarzyszenie Na Rzecz Rozwoju Wsi Bucze zaprosiło mieszkańców do wspólnego uczczenia 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.

Dzieci otrzymują białe i czerwone balony Dzieci otrzymują białe i czerwone balony
ks. Zbigniew Wielgosz /Foto Gość

Uroczyste obchody 11 listopada rozpoczęły się patriotyczną akademią w wykonaniu uczniów miejscowej szkoły podstawowej.

Po niej Eucharystii w intencji Ojczyzny i śp. ks. Ignacego Piwowarskiego przewodniczył były proboszcz parafii w Buczu ks. prał. Tadeusz Skóra. Homilię wygłosił obecny pasterz parafii ks. prał. Ryszard Pluta.

Po Mszy św. oficjalne świętowanie rozpoczęło się na skwerze w centrum wsi. Decyzją Rady Miejskiej w Brzesku otrzymał on nazwę ks. Piwowarskiego, kapłana pochodzącego z Bucza, zasłużonego dla przemian demokratycznych w Polsce, kapelana Solidarności, zwanego beskidzkim Popiełuszką lub Popiełuszką z Berestu, gdyż tam pomagał ludziom Solidarności w najtrudniejszych latach stanu wojennego. Ksiądz Piwowarski został odznaczony m.in. Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski oraz Medalem Solidarności. Skwer uroczyście otwarł ks. prał. Władysław Pasiut, dziekan dekanatu szczepanowskiego.

- W tym roku mija pierwsza rocznica śmierci ks. Piwowarskiego, dlatego nasze stowarzyszenie wyszło z inicjatywą, by skwer w centrum wsi nosił imię zasłużonego kapłana. Jest to zatem miejsce pamięci, które podkreśla także obelisk z tablicą dedykowaną mieszkańcom Bucza, którzy walczyli dla niepodległej Polski w latach 1914-1918 oraz 1939-1945 - mówi Rafał Góra ze Stowarzyszenia Na Rzecz Rozwoju Wsi Bucze.

Organizatorzy przypomnieli, że polegli mieszkańcy wsi walczyli najpierw "za tę małą kropkę na mapie, której na imię Bucze, za swoje domy, żony, dzieci, pola, za ojcowiznę włączoną w wielką ojczyznę Polskę".

Świątecznym akcentem spotkania było wypuszczenie gołębi oraz białych i czerwonych balonów. Organizatorzy zaprosili mieszkańców na gorący bigos, była też okazja śpiewania patriotycznych pieśni ze specjalnie na tę okazję przygotowanego śpiewnika.

Zobacz film:

VID 20181111 124147
Gość Tarnowski