16-metrowy krzyż jubileuszowy stanął w Gorcach na Dzieliku

Beata Malec-Suwara Beata Malec-Suwara

publikacja 12.11.2018 16:30

Jest dziełem parafian z Ochotnicy Dolnej. Pobłogosławił go 11 listopada bp Stanisław Salaterski.

16-metrowy krzyż jubileuszowy stanął w Gorcach na Dzieliku Biskup Stanisław Salaterski 11 listopada przewodniczył Mszy św. na Dzieliku, gdzie ochotniccy parafianie postawili krzyż jubileuszowy Lucyna Kozub

W Ochotnicy Dolnej na Dzieliku 11 listopada bp Stanisław Salaterski poświęcił dziękczynny krzyż jubileuszowy, jaki dla uczczenia 100-lecia niepodległości postawili parafianie nad osiedlem "Dutkówka".

16-metrowy krzyż jubileuszowy stanął w Gorcach na Dzieliku   Krzyż jubileuszowy w biało-czerwonych barwach Lucyna Kozub - Od chrztu świętego znaczeni jesteśmy krzyżem. Krzyż jest symbolem zwycięstwa i wolności, wszak ku niej wyswobodził nas Chrystus. Krzyż nie przytłacza, ale podnosi. Godnie uczciliśmy rocznicę polskiej wolności, zwycięstwa, zmartwychwstania i niepodległości, bo nasza Ojczyzna na to zasłużyła. Wielu stąd przelało za nią krew, byli i tacy, którzy służyli w Legionach Polskich - mówi ks. Paweł Legutko, proboszcz w Ochotnicy Dolnej.

Krzyż ze stali nierdzewnej mierzy 16 metrów wysokości. Postawienie go na szczycie Dzielika wymagało sporego wysiłku i zrobienia prawie półtora kilometra drogi. Żeby móc ciężkim sprzętem wyjechać na górę, właściciele działek pozwolili utwardzić drogę, na którą wywieziono 27 kubików betonu. Także właścicielka użyczyła plac pod krzyż.

16-metrowy krzyż jubileuszowy stanął w Gorcach na Dzieliku   I w Ochotnicy 100-lecie Niepodległej świętowało niebo Lucyna Kozub Biskup Stanisław Salaterski gratulował parafianom pięknej uroczystości i był pełen podziwu i uznania dla nich. Także dlatego, że tak licznie na górze się zgromadzili. W Eucharystii na szczycie wzięło udział ok. 1,5 tys. osób, byli ludzie nawet z Dębicy. Wielu zabrało ze sobą biało-czerwone flagi. 16 metrów biało-czerwonej flagi nieśli członkowie Związku Podhalan. Na szczyt wiozła księdza biskupa "ochotnicka husaria" konna.