Prawie siedem wieków lipnicka parafia czekała na ten dzień

Beata Malec-Suwara Beata Malec-Suwara

publikacja 02.12.2018 14:50

W 655. rocznicę wybudowania parafialnego kościoła przybył do niego człowiek pierwszego Adwentu.

Prawie siedem wieków lipnicka parafia czekała na ten dzień Mszy św. odpustowej w 655. rocznicę wybudowania kościoła św. Andrzeja Apostoła i uroczystemu wprowadzeniu jego relikwii przewodniczył ks. infułat Adam Kokoszka Beata Malec-Suwara /Foto Gość

- W tegoroczną uroczystość odpustową przybywa do naszej parafii niezwykły gość. Przybywa św. Andrzej Apostoł w swoich doczesnych szczątkach, kryjących się w tym pięknym relikwiarzu, który przed chwilą został uroczyście wniesiony do kościoła. Od XIV wieku na ten dzień czekała lipnicka parafia, a zwłaszcza ta czcigodna świątynia dedykowana i poświęcona jego czci. Przybywa więc do siebie, do swojego domu, który na niego czekał - mówił ks. infułat Adam Kokoszka 2 grudnia w czasie homilii odpustowej w lipnickim kościele św. Andrzeja Apostoła.

Prawie siedem wieków lipnicka parafia czekała na ten dzień   W czasie procesyjnego wejścia do kościoła poszczególni reprezentanci parafii przekazywali relikwie kolejnym - kapłan rodak siostrze pochodzącej z parafii, ona z kolei najstarszemu pokoleniu, oni kolejnemu i tak do najmniejszych dzieci jako tych, którym depozyt wiary zostanie powierzony Beata Malec-Suwara /Foto Gość Wprowadzenie relikwii pierwszego powołanego przez Jezusa apostoła odbyło się w uroczystej procesji, kiedy to nieśli je kolejno parafianie wszystkich stanów. Następnie ks. infułat Adam Kokoszka przekazał je uroczyście proboszczowi lipnickiej parafii ks. Mariuszowi Jachymczakowi.

- Jest to dla nas nieprawdopodobna radość, że w 655. rocznicę wybudowania kościoła pw. św. Andrzeja Apostoła otrzymujemy jego relikwie. Do tej uroczystości przygotowywaliśmy się od czwartku, przeżywając triduum, które poprowadził o. Dobromił. On też ofiarował naszej parafii relikwie - wyjaśnia ks. Mariusz Jachymczak.

Prawie siedem wieków lipnicka parafia czekała na ten dzień   Moment przekazania relikwiarza z doczesnymi szczątkami św. Andrzeja Apostoła przez ks. infułata Adama Kokoszkę lipnickiemu proboszczowi ks. Mariuszowi Jachymczakowi Beata Malec-Suwara /Foto Gość Wiadomo o trzech miejscach w Polsce, w których znajdują się relikwie św. Andrzeja. To Warszawa, Olkusz i Nawarzyce. Od dziś dołączyła do nich także Lipnica Murowana.

Biskup tarnowski Andrzej Jeż wydał specjalny certyfikat na tę okoliczność, który został uroczyście odczytany przez dziekana lipnickiego dekanatu ks. Ryszarda Kołodzieja.

"Niech ich stała obecność w tej świątyni stanie się pieczęcią podkreślającą jedność Kościoła świętego zbudowanego na fundamencie wiary pierwszych apostołów" - życzył bp Andrzej Jeż.

W uroczystości wprowadzenia relikwii do obecnie najstarszego z lipnickich kościołów uczestniczył poprzedni proboszcz parafii, a obecnie kapelan prezydenta Andrzeja Dudy - ks. Zbigniew Kras, kapłani z dekanatu lipnickiego, księża rodacy, o. Dobromił, siostry zakonne, poczty sztandarowe, strażacy, orkiestra oraz bardzo licznie lipniccy parafianie.

Jak przypomniał obecny proboszcz, w każdy pierwszy czwartek miesiąca odbywa się w tym kościele nabożeństwo do św. Andrzeja Apostoła z modlitwą o powołania kapłańskie i zakonne. Z parafii pochodzi osiem sióstr zakonnych, 16 kapłanów i brat zakonny - bernardyn.

- Niech każde spojrzenie z wiarą na relikwiarz św. Andrzeja Apostoła pomaga nam na wzór patrona lipnickiej parafii rozwijać w sobie na nowo troskę o słowo Boże, o Kościół święty i o potrzeby bliźnich - wskazywał ks. infułat Adam Kokoszka, zauważając, że o te trzy przestrzenie szczególnie troszczył się człowiek pierwszego Adwentu, jak nazwał św. Andrzeja Apostoła.

- W tym duchu przeżywajmy rozpoczynający się dziś Adwent i niech nas w tych pragnieniach wspiera wstawiennictwo Madonny Lipnickiej, świętych lipnickich rodaków - Szymona i Urszuli oraz bł. Marii Teresy - dodał.

Więcej na temat związków św. Andrzeja Apostoła z kościołem, który został wybudowany 655 lat temu z fundacji króla Kazimierza Wielkiego, będzie można przeczytać w tarnowskim dodatku "Gościa Niedzielnego", który ukaże się na niedzielę 16 grudnia.