45 lat na kongijskiej ziemi

ks. Krzysztof Czermak

publikacja 17.12.2018 12:17

Tyle czasu upłynęło od wyjazdu do tego afrykańskiego kraju tarnowskich misjonarzy.

Msza św. w kościele pw. Jezusa Chrystusa Zmartwychwstałego i Miłosierdzia Bożego w Kongu-Brazzaville Msza św. w kościele pw. Jezusa Chrystusa Zmartwychwstałego i Miłosierdzia Bożego w Kongu-Brazzaville
W tle ściana ołtarzowa wykonana przez Jerzego Sachę w Łysej Górze
Archiwum Wydziału Misyjnego

W kościele pw. Jezusa Zmartwychwstałego i Bożego Miłosierdzia w stolicy Republiki Konga - Brazzaville miała miejsce Eucharystia dziękczynna za 45 lat obecności tarnowskich misjonarzy w Kościele kongijskim. Eucharystii, w towarzystwie abp. Anatola Milandou i abp. Franciszka Moliny (nuncjusza apostolskiego), wszystkich tarnowskich misjonarzy i wielu księży kongijskich, przewodniczył bp Leszek Leszkiewicz, który kończy swą wizytę na kongijskiej ziemi.

Eucharystię bp Leszek rozpoczął w języku łacińskim, a poszczególne jej części rozbrzmiewały w miejscowych językach, właściwych tutejszym parafianom: lingala, munukutuba, lari i suahili. W kazaniu celebrans nawiązując do radości, którą niesie ze sobą trzecia niedziela Adwentu, wyraził radość z tego, że Kościół tarnowski od 45 lat dzieli się darem wiary z Kościołem kongijskim. Cieszył się również faktem, że Kongijczycy dobrze wspominają tarnowskich misjonarzy i są zadowoleni z ich posługi. Specjalny wątek kazania dotyczył inkulturacji Ewangelii, czyli przenikania treści Ewangelii do konkretnej kultury. Biskup Leszek podkreślił dar składany przez misjonarzy, którzy opuszczają rodzinę, przyjaciół i kraj, w którym wyrośli, i próbują podejmować wysiłek oczyszczania nowej kultury wartościami głoszonej przez nich Ewangelii.

Na zakończenie przemówił abp Anatol Milandou dziękując za obecność tarnowskich księży w Kościele kongijskim. Ks. Bogdan Piotrowski zaś, proboszcz miejscowej parafii, podziękował arcybiskupowi za wielką otwartość w przyjęciu księży tarnowskich.

Misjonarze tarnowscy przybyli do ówczesnej Ludowej Republiki Konga w 1973 roku. Dotychczas, wraz z obecnie pracującymi tarnowskimi księżmi w tym kraju, przez kongijską ziemię przewinęło się ich 31. Trzeba też wspomnieć o dwóch osobach świeckich. Na 9 diecezji istniejących obecnie w Kongu, w 7 dostrzegamy misyjną posługę misjonarzy z Tarnowa, którą sprawowali w 22 wspólnotach parafialnych, a obecnie w 4 parafiach dwóch diecezji.

Warto dodać, że diecezjalny ślad znajduje się także w wystroju kościoła pw. Jezusa Zmartwychwstałego i Miłosierdzia Bożego w stolicy Konga. Ceramiczną ścianę ołtarzową wykonał w Łysej Górze Jerzy Sacha, który wspomina, że cała kompozycja w częściach została przewieziona statkiem do Afryki, a po przewiezieniu do Konga zmontowana na miejscu.