Otul dzieciątko!

ks. Zbigniew Wielgosz ks. Zbigniew Wielgosz

publikacja 18.12.2018 14:08

Domowy Kościół zaprasza do włączenia się w akcję pomocy rodzicom, którzy stracili dziecko w wyniku poronienia.

Rożki są wykonywane przez wolontariuszki Tęczowego Kocyka Rożki są wykonywane przez wolontariuszki Tęczowego Kocyka
Archiwum wolontariatu

Diecezjalny asystent Domowego Kościoła oraz Anna i Jerzy Talarowie zaprosili członków Domowego Kościoła do włączenia w akcję „Otulić Aniołka”, polegającej na wsparciu rodziców, którzy stracili dziecko w wyniku poronienia.

Wsparciem są różki szyte z różnych materiałów przez wolontariuszki „Tęczowego kocyka”, które są przekazywane do szpitali, by rodzice po stracie dziecka mogli godnie je pochować.

Poniżej publikujemy treść listu:

Drogie Rodziny Domowego Kościoła Ruchu Światło-Życie!

W czasie najbliższego Dnia Wspólnoty będziemy rozważać temat naszego życiowego WZRASTANIA. Chcemy uświadomić sobie, że chrześcijaństwo to troska o własne zbawienie, ale drogą jej realizacji jest miłość do drugiego człowieka. Dlatego zapraszamy wszystkich uczestników grudniowego Spotkania, do włączenia się w akcję promowaną przez Diakonię Życia naszej diecezji pt: „Otulić Aniołka”. W tych dniach adwentowego czuwania, kiedy już za niedługo weźmiemy do rąk małego Jezuska, aby ułożyć go w żłóbku, chcemy pomyśleć o malutkich dzieciach, które w wyniku poronienia tracą życie. Szacuje się, że w Polce każdego roku 42 tys. kobiet traci swoje dzieci w taki sposób. Oprócz praw, które przysługują kobiecie po stracie, bez względu na czas trwania ciąży - jak prawo do pochowania dziecka, urlopu macierzyńskiego, czy otrzymania zasiłku pogrzebowego, od kilku lat w szpitalach całej Polski zaczęły pojawiać się również specjalne rożki, czy kocyki dla dzieci po poronieniu. Te wyjątkowe rzeczy, które czasami są mniejsze od dłoni człowieka, wykonywane są nieodpłatnie przez wolontariuszki „Tęczowego kocyka”. Grupa przygotowuje ubranka, czapeczki, kocyki i beciki dla maluszków z wadami letalnymi, hiper wcześniaków, takich, które umierają już w łonie matki lub niedługo po urodzeniu, między 9. a 24. tygodniem ciąży. Pomoc wolontariuszek polega na tworzeniu małych rzeczy, w które można otulić te niewielkie istotki, a których, ze względu na ich rozmiar, nie można kupić w sklepie. One nie zmniejszą bólu po stracie dziecka, ale pomagają w godnym pożegnaniu się z dzieckiem, czy otuleniu jego ciałka do trumienki. Pomagają też wnieść trochę ciepła do surowych warunków szpitalnych. Obecnie rożki do pochówku dziecka oraz pamiątki dla rodziców znajdują się już prawie w każdym szpitalu diecezji tarnowskiej.
Jak włączyć się w akcję: „Otulić aniołka”? Zachęcamy do przyniesienia na Dzień Wspólnoty nowych lub używanych, ale w bardzo dobrym stanie i wypranych różnego rodzaju rzeczy, z których wolontariuszki uszyją i wydziergają kocyki dla dzieci po poronieniu, a więc:
- włóczki w jasnych, pastelowych kolorach
- materiały dziecięce - bawełnę, minky, flanele, polar
- białe nici
- wstążeczki satynowe
- worki strunowe (od 10 cm do 40 cm)
- kolorowe guziki
Naszemu przygotowaniu do Dnia Wspólnoty niech towarzyszą słowa św. Jana Pawła II, który powiedział, że „człowiek jest wielki nie przez to, co ma, nie przez to, kim jest, lecz przez to, czym dzieli się z innymi”.
Ks. Wojciech Karpiel
Anna i Jerzy Talarowie

Materiały i włóczki można także przynosić do sklepu Radiowe Dzieło Miłosierdzia przy ul. Urszulańskiej w Tarnowie.