Przegląd wydarzeń 2018 roku

Beata Malec-Suwara Beata Malec-Suwara

publikacja 31.12.2018 11:30

Inauguracja V Synodu Diecezji Tarnowskiej była najważniejszą uroczystością minionego roku. Przypominamy także święcenia bp. Mirosława Gucwy, instalację dwóch kapituł i wiele innych ważnych chwil.

Przegląd wydarzeń 2018 roku Inauguracja V Synodu Diecezji Tarnowskiej była najważniejszą uroczystością minionego roku, ale niejedyną Beata Malec-Suwara /Foto Gość

Ulicami naszych miast i wsi przeszły barwne Orszaki Trzech Króli. Byliśmy z Wami na korowodzie radości z Żabnie, zorganizowanym po raz pierwszy orszaku w Tuchowie czy po raz 11. w Tarnowie. Nie zabrakło nas w Mielcu, Dębicy, Żyrakowie, Przecławiu, Jazowsku, Obidzy czy Łącku. Galerie z blisko 30 ubiegłorocznych orszaków znajdziecie TUTAJ.

Biskup tarnowski Andrzej Jeż powołał Uniwersytet Nauczania Społecznego Jana Pawła II już pod koniec 2017 roku. Swoją działalność w pięciu ośrodkach na terenie diecezji tarnowskiej rozpoczął z sukcesem w 2018 roku. Z sukcesem, jakiego nikt jeszcze wtedy nie mógł się spodziewać. Pierwszy semestr ukończyło blisko 750 osób. Pisaliśmy o tym TUTAJ.

Przegląd wydarzeń 2018 roku   Śp. Franciszka Strzałkowska franciszkanie.pl 11 stycznia zmarła matka bł. o. Zbigniewa Strzałkowskiego, franciszkańskiego męczennika z Pariacoto. Franciszka Strzałkowska miała 85 lat. Jej pogrzeb odbył się 15 stycznia. Pisaliśmy o tym TUTAJ i TUTAJ.

W Tylmanowej 13 stycznia odbyło się XX Diecezjalne Spotkanie Kolędników Misyjnych. W spotkaniu wzięło udział 2 tysiące dzieci z 70 parafii diecezji tarnowskiej. Tylko zobaczcie tę radość dzielenia się wiarą z rówieśnikami z krajów misyjnych - TUTAJ.

W styczniu biskup tarnowski mianował nowych kanoników honorowych Kapituły Kolegiackiej w Nowym Sączu. Zostali nimi proboszcz w Ptaszkowej ks. Józef Kmak oraz rezydent w Ptaszkowej, wieloletni proboszcz w Powroźniku ks. Janusz Kiełbasa. Pisaliśmy o tym TUTAJ.

16 stycznia Szkolne Koło Caritas z Tymowej dowiedziało się o wygranej w konkursie "Zacznij działać" zorganizowanym przez Caritas Polska. W nagrodę w marcu wolontariuszki wyjechały do Rzymu na spotkanie z papieżem Franciszkiem. Pisaliśmy o tym TUTAJ i TUTAJ.

Przegląd wydarzeń 2018 roku   VII Forum Formacyjne Grzegorz Brożek /Foto Gość Od 20 do 21 stycznia w Tarnowie odbywało się VII Forum Formacyjne zatytułowane "Kim jesteś?". Wzięło w nim udział około 1500 osób, nie tylko z diecezji tarnowskiej. Pisaliśmy o tym TUTAJ.

21 stycznia w Dąbrowie Tarnowskiej odbyło się spotkanie podsumowujące pierwszy rok formacji według programu Newpastoral. Te swoiste rekolekcje trwające cały rok odbywały się w małych parafialnych grupach domowych. W Dąbrowie Tarnowskiej powstało ich 292, a do nich w sumie należało ok. 2 tysięcy osób. Do końca formacji dotrwało ok. 250 grup. O takich jedynych rekolekcjach pisaliśmy TUTAJ.

Z kolei 21 stycznia w Lipnicy Murowanej zmarł Zbigniew Urbański - wielokrotny zwycięzca Konkursu Lipnickich Palm. Miał 48 lat. Był niepokonany. Bijąc kolejne rekordy wysokości zawsze powtarzał, że chce być jak najbliżej nieba. Pisaliśmy o nim TUTAJ.

Pod koniec stycznia ruszyły zapisy na Światowe Dni Młodzieży w Panamie. Już dziś wiemy, że na mające się niebawem rozpocząć spotkanie z papieżem Franciszkiem wyjedzie co najmniej 85 osób. Zobaczcie: To na nich czeka Panama.

25 stycznia dowiedzieliśmy się o śmierci ks. Jana Toboły, emerytowanego proboszcza parafii Niedomice, rezydenta w par. pw. NMP Matki Kościoła i św. Jakuba w Brzesku.

Przegląd wydarzeń 2018 roku   Biskup Mirosław Gucwa w dniu święceń biskupich Marek Zych Z kolei 26 stycznia biskup tarnowski Andrzej Jeż rozpoczął swoją podróż duszpasterską do Republiki Środkowoafrykańskiej i Kamerunu. Głównym punktem jego wizyty w tym kraju były święcenia biskupie ks. Mirosława Gucwy, ale również jubileusz pracy misyjnej tarnowskich misjonarzy w tym kraju oraz poświęcenie kościoła i szkoły. Przeczytasz o tym m.in. TUTAJ i TUTAJ. Tarnowski misjonarz biskupem został w Światowy Dzień Chorego - pisaliśmy o tym TUTAJ.

Zobaczcie też, jak świętowaliśmy Dzień Życia Konsekrowanego z bp. Stanisławem Salaterskim - Nasi bracia, nasze siostry.

W lutym dowiedzieliśmy się, że Domowy Kościół ma nową parę diecezjalną. Pisaliśmy o nich w artykule 624 małżeństwa plus.

9 lutego ks. prał. Józef Dobosz, emerytowany proboszcz par. Miłosierdzia Bożego w Dębicy, został odznaczony przez prezydenta RP Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski za wybitne zasługi w pracy duszpasterskiej, działalność społeczną i charytatywną - zobacz TUTAJ.

Diecezjalne obchody Światowego Dnia Chorego odbyły się w 2018 roku w Hospicjum św. Brata Alberta w Dąbrowie Tarnowskiej. Z chorymi spotkał się bp Leszek Leszkiewicz - zobacz TUTAJ.

W lutym głośno było o ministrancie z Ubiadu, który zebrane na kolędzie pieniądze oddał 70-letniej głuchoniemej kobiecie, a w szkole zorganizował dla niej akcję pomocową. Za ten gest dziękował mu potem sam prezydent Andrzej Duda podczas wizyty w Nowym Sączu. Pisaliśmy o nim TUTAJ i TUTAJ.

16 lutego z kolei Józef Jarosz ze Stańkowej k. Nowego Sącza, Sprawiedliwy wśród Narodów Świata, został odznaczony Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski. O nim przeczytasz TUTAJ.

Również 16 lutego minęła 10. rocznica święceń biskupich bp. Wiesława Lechowicza, biskupa pomocniczego diecezji tarnowskiej i Delegata Konferencji Episkopatu Polski ds. Duszpasterstwa Emigracji Polskiej. Tak świętowała tę rocznicę diecezja - Z owcą na ramieniu.

22 lutego biskup tarnowski Andrzej Jeż mianował ks. Bogusława Brzysia kanonikiem gremialnym kapituły w Wojniczu, a ks. Marka Mastalskiego kanonikiem honorowym kapituły w Nowym Sączu. Pisaliśmy o tym TUTAJ.

24 lutego Adam Ziemianin i Jerzy Leśniak zostali ogłoszeni laureatami Nagrody im. ks. prof. Bolesława Kumora. Gościem gali była Beata Szydło. Pisaliśmy o tym TUTAJ.

26 lutego w Krynicy rozpoczęły się XIII Światowe Zimowe Igrzyska Polonijne. Z 24 krajów przyjechało ponad 600 zawodników. Pisaliśmy o tym w artykule - Znicz już płonie.

Również 26 lutego zmarł ks. Jan Kasiński. Pochodził z Pasierbca i tam też został pochowany. Ostatnio był rezydentem w Domu Księży Emerytów im. św. Józefa w Tarnowie, proboszczował w Ptaszkowej. Był kapłanem diecezji St. Pölten.

Z kolei ks. Józef Babicz, wówczas proboszcz w parafii Marcinkowice, został zwycięzcą w plebiscycie „Sądeczanin Roku”, którego organizatorem jest Towarzystwo Społeczno-Kulturalne „Sądeczanin” oraz Fundacja Sądecka.

27 lutego prezydent Andrzej Duda odebrał tytuł honorowego obywatela Bochni. Uroczystość była częścią obchodów 765. rocznicy lokacji królewsko-górniczego miasta. Pisaliśmy o tym TUTAJ.

1 marca dwóch tarnowian zostało laureatami ogólnopolskiej Nagrody im. Danuty Siedzikówny „Inki”, przyznawanego za przywracanie pamięci o Żołnierzach Wyklętych. To Adam Ryba, dyrektor Centrum Obsługi Szkół i Przedszkoli Gminy Tarnów, i aktor Marcin Kwaśny. Pisaliśmy o tym TUTAJ.

2 marca na ekranach kin wszedł film o ks. Gurgaczu. Został skazany na karę śmierci w kłamliwym procesie, na którym przedstawiono go jako "herszta zbójeckiej bandy". Jak to było rzeczywiście z kapelanem działającego na Sądecczyźnie oddziału partyzanckiego "Żandarmeria", pozwala zrozumieć film "Gurgacz. Kapelan wyklętych". Pisaliśmy o tym TUTAJ.

W minionym roku obchodziliśmy 50. rocznicę śmierci bp. Karola Pękali, biskupa pomocniczego diecezji tarnowskiej, budowniczego struktur Caritas. Pisaliśmy o nim TUTAJ.

6 marca kolejni księża zostali włączeni do grona kanoników honorowych kapituły kolegiackiej w Mielcu. Zaszczytny tytuł otrzymali ks. Antoni Sowa pełniący obowiązki proboszcza w parafii Rzędzianowice oraz ks. Stanisław Polek - proboszcz w Borowej k. Mielca.

Przegląd wydarzeń 2018 roku   Bierzmowanie w Zakliczynie Beata malec-Suwara /Foto Gość 6 marca także rozpoczęły się w diecezji tarnowskiej bierzmowania. Sakramentu udzielali  - biskup tarnowski Andrzej Jeż, abp Henryk Nowacki, bp Stanisław Salaterski i bp Leszek Leszkiewicz. Gość Tarnowski podążał za nimi. W naszej galerii znajdziecie bierzmowania z każdego dekanatu i w specjalnym serwisie TUTAJ.

7 marca poznaliśmy diecezjalnych finalistów Olimpiady Teologii Katolickiej. Karolina i Michał z Olszyn oraz Angelika z Dębicy zwyciężyli diecezjalny etap. Pisaliśmy o nich TUTAJ.

11 marca w Dębicy odbył się finał XII Mistrzostw Liturgicznej Służby Ołtarza Diecezji Tarnowskiej w Piłce Nożnej Halowej. Jeśli nie pamiętacie wyników, zajrzyjcie TUTAJ.

W marcu ks. Marcin Baran został konsultorem Rady ds. Duszpasterstwa Młodzieży Konferencji Episkopatu Polski.

18 marca alumni V roku tarnowskiego Wyższego Seminarium Duchownego zostali przyjęci jako kandydaci do przyjęcia święceń diakonatu i prezbiteratu. Zobaczcie TUTAJ.

Kilka tysięcy osób wzięło udział w ubiegłorocznej Ekstremalnej Drodze Krzyżowej. Z Mielca można było iść aż 14 trasami. Najdłuższa miała ponad 60 km, najkrótsza - 40. Z rejonu tarnowskiego wytyczono 9 tras. Mszy św. na rozpoczęcie EDK z Tarnowa przewodniczył bp Stanisław Salaterski. Pobłogosławił uczestników i sam też poszedł. Pisaliśmy o tym TUTAJ.

18 marca zmarła nagle Lilla Sztyler, animatorka, wodzirejka, znana młodym i nie tylko z wielu spotkań w całej diecezji. Pisaliśmy o niej w artykule Tańczy już dla Pana i Pożegnali lednicką wodzirejkę.

19 marca w tarnowskim seminarium 20 alumnów III roku przyjęło posługę lektoratu, a 22 alumnów IV roku posługę akolitatu. Zobaczcie TUTAJ.

21 marca dowiedzieliśmy się o tragicznej śmierci w Tanzanii ks. Adama Bartkowicza, pochodzącego z parafii Matki Bożej Anielskiej w Dębicy. Pisaliśmy o nim TUTAJ, TUTAJ i TUTAJ.

W marcu biskup tarnowski Andrzej Jeż dokonał zmian w kurii diecezjalnej w Tarnowie. Powołał też nowego dyrektora Diecezjalnego Centrum Pielgrzymowania w Starym Sączu. Pisaliśmy o tym TUTAJ.

24 marca kanonicy zostali wprowadzeni do nowej kapituły w Mielcu. Złożyli uroczyście wyznanie wiary i przysięgę wierności. Biskup tarnowski wręczył im dystynktoria. Zobaczcie TUTAJ.

W Niedzielę Palmową Tarnów należał do młodych, którzy przyjechali na diecezjalne obchody Światowego Dnia Młodzieży. W sumie ponad 4 tys. młodych spotkało się z biskupem tarnowski Andrzejem Jeżem. Pisaliśmy o tym TUTAJ.

W Wielką Środę kilka tysięcy osób wzięło udział w nabożeństwie Drogi Krzyżowej ulicami tarnowskiej Starówki. Pisaliśmy o tym TUTAJ. W wielu parafiach diecezji tarnowskiej odbyły się misteria, plenerowe Drogi Krzyżowe, spektakle mające przygotować nas do świętych dni. Zobacz, jak wyglądały - TUTAJ.

2 kwietnia biskup tarnowski Andrzej Jeż mianował kanonikiem gremialnym i archidiakonem mieleckiej kapituły ks. dr. Piotra Bajora. Pisaliśmy o tym TUTAJ.

4 kwietnia rodzina, biskupi, księża, siostry zakonne, świeccy i... piłkarze Termaliki Bruk-Bet Nieciecza pożegnali śp. Marię Witkowską. Pisaliśmy o tym w artykule Jeździło się do niej jak do mamy.

7 kwietnia biskup Andrzej Jeż dziękował ponad 7,5 tysiącom osób działającym w Caritas. Blisko 90 osób i instytucji otrzymało statuetki. Pisaliśmy o tym TUTAJ.

Również 7 kwietnia w 30 dekanatach odbyły się spotkania członków Komisji Przygotowawczej V Synodu Diecezji Tarnowskiej z parafialnymi zespołami synodalnymi. Pamiętacie? Przypominamy TUTAJ.

W niedzielę 8 kwietnia 2018 roku zmarł ks. Feliks Kwilas – emerytowany proboszcz parafii Krosna, rezydent w parafii Kiełków.

W sanktuarium Matki Bożej w Tuchowie odbyły się diecezjalne obchody Dnia Świętości Życia. Pisaliśmy o tym TUTAJ.

9 kwietnia prezydent Andrzej Duda otrzymał relikwie bł. Michała Tomaszka i pochodzącego z Zawady k. Tarnowa bł. Zbigniewa Strzałkowskiego. Przypominamy TUTAJ.

Tarnowscy kapłani zdobyli srebro w XIV Mistrzostwach Polski Księży w Futsalu w Bielsku Podlaskim. Pisaliśmy o tym TUTAJ.

W mijającym roku Biblijny Konkurs Tematyczny „Z Dobrą Nowiną przez życie” dla uczniów szkół podstawowych województwa małopolskiego dotyczył Ewangelii św. Jana. Najtrudniejszej, ale mimo to w gronie laureatów znalazło się 16 uczniów z diecezji tarnowskiej, a finalistów mieliśmy ok. 30. Pisaliśmy o nich TUTAJ.

W ciągu 10 lat 94 kleryków tarnowskiego seminarium wyjechało na misyjne staże. Są one ewenementem w polskich diecezjach. Z okazji jubileuszu 10-lecia misyjnych staży powstał film "Z dziejów pewnego marzenia". Można go zobaczyć TUTAJ.

Przegląd wydarzeń 2018 roku   Inauguracja V Synodu Diecezji Tarnowskiej Beata Malec-Suwara /Foto Gość 21 kwietnia nabożeństwem w kościele pw. MB Fatimskiej i procesją do katedry rozpoczął się V Synod Diecezji Tarnowskiej. W jego inauguracji wzięło udział 15 arcybiskupów i biskupów, ok. 600 księży i kilka tysięcy wiernych. W czasie nabożeństwa odczytano także list, który z okazji inauguracji V Synodu Diecezji Tarnowskiej nadszedł z Watykanu. Mszy św. w tarnowskiej katedrze, uroczyście inaugurującej V Synod Diecezji Tarnowskiej, przewodniczył metropolita krakowski abp Marek Jędraszewski. Pisaliśmy o tym TUTAJ i TUTAJ.

28 kwietnia ponad 600 chłopaków z całej diecezji tarnowskiej przyjechało na Dzień Otwarty do Wyższego Seminarium Duchownego. Zobaczcie, co zobaczyli - TUTAJ.

29 kwietnia nowi misjonarze z diecezji tarnowskiej otrzymali w Gnieźnie krzyże misyjne z rąk nuncjusza apostolskiego w Polsce abp. Salvatora Pennacchia. Pisaliśmy o nich tutaj.

Na początku maja lektorzy z Zalasowej zostali mistrzami Polski Liturgicznej Służby Ołtarza w Piłce Nożnej Halowej. Pisaliśmy o nich TUTAJ.

5 maja w sanktuarium Matki Bożej Szkaplerznej w Dobrej Stowarzyszenie Rodzin Katolickich Diecezji Tarnowskiej świętowało swoje 25-lecie. Zobaczcie, warto powspominać - TUTAJ.

17 maja w Wyższym Seminarium Duchownym odbyła się prezentacja albumu „Ziemia Świętych i Błogosławionych. Relikwie i relikwiarze diecezji tarnowskiej” autorstwa ks. dr. Jana Bartoszka i fotografa Kamila Bańkowskiego. Wzięło w niej udział dwóch arcybiskupów, trzech biskupów, wicepremier rządu, senatorzy, posłowie, samorządowcy, księża, klerycy, siostry zakonne i świeccy. Zobaczcie TUTAJ.

18 maja w kościele Wieczerzy Pańskiej w Górze Kalwarii, zwanym Wieczernikiem, dekretem kard. Kazimierza Nycza powstało sanktuarium św. Stanisława Papczyńskiego z Podegrodzia. Pisaliśmy o tym TUTAJ.

Przegląd wydarzeń 2018 roku   Diakoni wyświęceni w Tarnowie Grzegorz Brożek /Foto Gość 19 maja odbyły się święcenia diakonatu. Bp Leszek Leszkiewicz wyświęcił w Tarnowie na diakonów 13 alumnów piątego roku tarnowskiego seminarium (pisaliśmy o nich TUTAJ). Pozostałych 10 alumnów piątego roku wyświecił w Nowym Sączu na diakonów bp Stanisław Salaterski (pisaliśmy o nich TUTAJ).

Przegląd wydarzeń 2018 roku   Diakoni wyświęceni przez bp. Stanisława Salaterskiego w Nowym Sączu ks. Zbogniew Wielgosz /Foto Gość W uroczystość Zesłania Ducha Świętego w Nowym Sączu zmarła niepokalanka s. Dominka Burczanowska. Miała 107 lat, z czego 65 spędziła w zakonie.

Przegląd wydarzeń 2018 roku   27 nowych kapłanów z bp. Andrzejem Jeżem, opiekunami roku i ojcem duchownym Beata Malec-Suwara /Foto Gość W 2018 roku diecezja tarnowska wzbogaciła się o 27 nowych kapłanów. Święceń udzielił im 26 maja biskup tarnowski Andrzej Jeż. Pisaliśmy o tym TUTAJ. We wtorek 29 maja neoprezbiterzy zostali zaproszeni na spotkanie z bp. Andrzejem Jeżem, podczas którego dowiedzieli się, gdzie będą pracować po wakacjach. Jeśli nie pamiętacie - zajrzyjcie TUTAJ.

W uroczystość Bożego Ciała na zakliczyńskim rynku odbyło się diecezjalne uwielbienie. Ludzie śpiewem, tańcem i na kolanach oddali cześć Chrystusowi. Zobaczcie TUTAJ.

W pierwszą sobotę miesiąca, 2 czerwca, o godz. 22 odszedł do Pana śp. ks. Piotr M. Gajda. Pisaliśmy o tym TUTAJTUTAJ.

4 czerwca diecezja tarnowska dzieli się powołaniami. Biskup tarnowski Andrzej Jeż spotkał się z kapłanami wyjeżdżającymi poza diecezję - na misje, za granicę i na studia. Pisaliśmy o tym TUTAJ.

8-9 czerwca w Krynicy odbyło się forum ewangelizacyjne, którego kaznodziejami byli o. Antonello Cadeddu, ks. Dominik Chmielewski i ks. Artur Ważny. Wzięło w nim udział ok. 1,5 tys. uczestników. Zobaczcie TUTAJ.

Tarnowski kapłan ks. Janusz Majda, pochodzący z Limanowej, został na kolejną kadencję ekonomem Konferencji Episkopatu Polski. Wyboru dokonali biskupi podczas 379. zebrania plenarnego. Biskupi zatwierdzili także skład Zespołu ds. Apostolstwa Trzeźwości i Osób Uzależnionych. W tym gronie jest s. Justyna Papież, służebniczka dębicka. Jednym z konsultorów tego zespołu jest ks. Zbigniew Guzy, dyrektor Wydziału Duszpasterstwa Trzeźwości i Osób Uzależnionych Kurii Diecezjalnej w Tarnowie.

W czerwcu ks. Marian Sajdak z Muchówki, kawaler Orderu Narodowego Madagaskaru, postanowieniem prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy, został odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Zasługi Rzeczypospolitej Polskiej. Pisaliśmy o tym TUTAJ.

12 czerwca biskup tarnowski Andrzej Jeż dokonał zmian personalnych w diecezji. Pisaliśmy o tym TUTAJ.

Pierwszy raz w Mielcu 13 czerwca odbył się pochówek pięciorga dzieci martwo urodzonych, które pozostawiono w tamtejszym szpitalu. Zobaczcie TUTAJ.

14 czerwca zmarł ks. kan. Adam Plichta. Miał 80 lat. Był emerytowanym proboszczem parafii Siedlce. Pochodził z Cyganowic k. Starego Sącza.

Przegląd wydarzeń 2018 roku   Diecezjalne Święto Rodzin w Starym Sączu Beata Malec-Suwara /Foto Gość Kilka tysięcy osób, pięć rodzin nagrodzonych, nowy kanonik, Eucharystia, festyn i Rodzina Wspólnot. W Starym Sączu 17 czerwca odbyło się Diecezjalne Święto Rodzin. Pamiętacie? Zobaczcie TUTAJ.

19 czerwca liturgista ks. dr Andrzej Dudek, wykładowca Wydziału Teologicznego Sekcja w Tarnowie UPJP II w Krakowie, został nowym prorektorem Wyższego Seminarium Duchownego w Tarnowie. Pisaliśmy o tym TUTAJ.

Pochodzący z Bielczy redemptorysta o. prof. Andrzej Wodka 19 czerwca został mianowany prezesem AVEPRO - Agencji Stolicy Apostolskiej do Spraw Oceny i Promocji Jakości Kształcenia na Uniwersytetach i Wydziałach Kościelnych. Pisaliśmy o tym TUTAJ.

20 czerwca bp Stanisław Salaterski wręczył księżom wikariuszom skierowania na nowe placówki duszpasterskie. Pisaliśmy o tym TUTAJ.

Również 20 czerwca jubileusz 70-lecia kapłaństwa obchodził w Jadownikach Mokrych ks. Jan Kutrzeba, najstarszy święceniami ksiądz w diecezji. Zobaczcie TUTAJ.

24 czerwca w Kiełkowie bp Stanisław Salaterski posłał na misje do Boliwii służebniczkę dębicką s. Halinę Słąbę. Pisaliśmy o tym TUTAJ.

W czerwcu bp Andrzej Jeż powierzył funkcję kierowania diecezjalnym radiem RDN Małopolska i RDN Nowy Sącz ks. Piotrowi Adamczykowi. Zobaczcie TUTAJ.

Po raz 6. przy ołtarzu papieskim w Starym Sączu odbywał się Festiwal "Strefa Chwały". Uczestniczyło w nim 800 osób - artystów, muzyków, dziennikarzy, polityków, działaczy społecznych, liderów wspólnot i animatorów, którzy przyjechali w różnych stron Polski, ale także z Niemiec, Białorusi, Ukrainy i Chorwacji. Pisaliśmy o tym TUTAJ.

W Bieczu uhonorowano kolejnych "Sprawiedliwych wśród Narodów Świata": Dwie rodziny oraz siostry służebniczki.

O tym diakonie,który został ojcem było naprawdę głośno. Zobaczcie święcenia kapłańskie ojca białego ks. Pawła Patyka, które odbyły się 30 czerwca w Przecławiu - TUTAJ.

30 czerwca zmarł zmarł płk Jerzy Pertkiewicz - wielokrotnie odznaczany m.in. za wybitne zasługi dla niepodległości Rzeczypospolitej Polskiej. Miał 98 lat.

Biskup tarnowski Andrzej Jeż 1 lipca dedykował Bogu kościół w Zaczarniu. Zobaczcie TUTAJ.

3 lipca Tylmanowa po raz 15. zagrała dla misji. W tym roku wsparcie przeznaczono dla pracującego nad Amazonką ks. Kazimierza Skórskiego. Pisaliśmy o tym TUTAJ.

W lipcu dowiedzieliśmy się także o kolejnych nominacjach w diecezji tarnowskiej. Poznaliśmy nowego prefekta tarnowskiego seminarium i proboszcza w Tymowej. Pisaliśmy o tym TUTAJ.

16 lipca najmłodsza brzeska parafia skończyła 25 lat. Jubileusz świętowała rodzinnie, przywołując wspomnienia i wytyczając sobie zadania na przyszłość. Pisaliśmy o tym TUTAJ.

17 lipca zmarł ks. Kazimierz Talaga – emerytowany proboszcz parafii Dąbrówka Wisłocka, emeryt w Domu Księży Emerytów im. św. Józefa w Tarnowie.

W lipcu zmarł także ks. Stanisław Pilch. Był proboszczem parafii w Gierczycach k. Bochni.

Przegląd wydarzeń 2018 roku   IX Miasteczko Modlitewne ks. Zbigniew Wielgosz /Foto Gość 27 lipca w Zabawie rozpoczęło się IX Miasteczko Modlitewne. Wzięło w nim udział prawie 120 osób z całej Polski. W tym roku hasłem spotkań były słowa: "Ducha masz? Chcesz?". Zobaczcie TUTAJ.

1 sierpnia biskup Andrzej Jeż w Bochni posłał na misje ks. Michała Mikulskiego, który wyjechał do Brazylii. Pisaliśmy o tym TUTAJ.

W uroczystość Matki Bożej Anielskiej 2 sierpnia 1898 roku w podtarnowskiej wsi Wał-Ruda przyszła na świat bł. Karolina. Co dostała w prezencie na swe 120. urodziny? Zobaczcie - TUTAJ.

Na początku sierpnia bp Andrzej Jeż mianował dwóch nowych proboszczów - w parafii Gierczyce i Stróżna. Pisaliśmy o tym tutaj.

W sanktuarium limanowskim 4 sierpnia odbyły się prymicje biskupie pochodzącego z Pisarzowej bp. Mirosława Gucwy. Zobaczcie TUTAJ.

6 sierpnia duchowni, osoby konsekrowane i świeccy zaangażowani w apostolstwo trzeźwości wzięli udział w XV Diecezjalnym Marszu Trzeźwości, który przeszedł z Tarnowa do Skrzyszowa.

8 sierpnia ks. Przemysław Podobiński z Ciężkowic został posłany na misje do Brazylii. Przypominamy TUTAJ.

13 sierpnia w szpitalu w Saumur we Francji zmarł ks. Józef Kordek, długoletni misjonarz w Republice Konga.

Kard. Stanisław Dziwisz 15 lipca przewodniczył głównej uroczystości odpustowej ku czci Szczyrzyckiej Pani, podczas której cystersi świętowali 100. rocznicę przywrócenia opactwa. Pisaliśmy o tym TUTAJ.

15 sierpnia na Jamnej w sanktuarium Matki Bożej Niezawodnej Nadziei z prymasem Polski abp. Wojciechem Polakiem świętowano 20. rocznicę koronacji obrazu Matki Bożej. Zobaczcie TUTAJ.

Przegląd wydarzeń 2018 roku   36. Piesza Pielgrzymka na Jasną Górę Beata Malec-Suwara /Foto Gość 17 sierpnia Kościół tarnowski - od Mielca, Dębicy, Ropy, Krynicy, Szczawnicy, Piwnicznej po Bochnię i Szczucin - wyruszył na Jasną Górę. 36. Piesza Pielgrzymka Tarnowska rozpoczęła się Mszą św. przy tarnowskiej katedrze pod przewodnictwem bp. Andrzeja Jeża. Zobaczcie TUTAJ. Zdjęcia z pierwszego dnia pielgrzymowania znajdziecie TUTAJ.

26 sierpnia u Matki Bożej Pocieszenia, koronowanej w Pasierbcu 25 lat temu, "Gość Tarnowski" dziękował za swoje ćwierćwiecze! Zobaczcie TUTAJ.

27 sierpnia sądecki jacht Dunajec wypłynął do Panamy na Światowe Dni Młodzieży. Pisaliśmy o tym TUTAJ.

W sierpniu bp Andrzej Jeż mianował ks. Sylwestra Brzeźnego diecezjalnym duszpasterzem Liturgicznej Służby Ołtarza i moderatorem dzieła powołań w diecezji.

2 września biskup tarnowski Andrzej Jeż erygował nową parafię pw. Matki Bożej Pięknej Miłości w Proszówkach koło Bochni. Pisaliśmy o tym TUTAJ.

Na początku września ogłoszono nowe nominacje w diecezji tarnowskiej. Ksiądz Stanisław Wojdak został wicedyrektorem Wydziału Misyjnego Kurii Diecezjalnej w Tarnowie, a ks. Marek Synowiec nowym rekolekcjonistą "Opoki" przy ołtarzu papieskim w Starym Sączu. Pisaliśmy o tym tutaj.

20 kandydatów w tym roku zgłosiło się do tarnowskiego seminarium - najwięcej w Polsce. Pisaliśmy o tym TUTAJ.

8 września bp Andrzej Jeż poświęcił w tarnowskiej katedrze tablicę poświęconą 29 zamordowanym w latach 1939-1945 tarnowskim kapłanom. Zobaczcie TUTAJ.

Również 8 września w Rajbrocie odbyła się uroczystość jubileuszowa 700. rocznicy lokacji wsi. Pisaliśmy o tym TUTAJ.

9 września kardynał Luis Tagle rozpoczął rekolekcje dla tarnowskich księży. Zobaczcie TUTAJ.

Przegląd wydarzeń 2018 roku   Synaj w Dębicy ks. Zbigniew Wielgosz /Foto Gość 15 września kilka tysięcy młodych z całej diecezji przyjechało do parafii Miłosierdzia Bożego w Dębicy na 12. Synaj, czyli diecezjalne spotkanie młodych. Gościem specjalnym Synaju był kard. Luis Tagle z Filipin. Pisaliśmy o tym TUTAJ.

17 września w mieleckiej parafii Matki Bożej Nieustającej Pomocy biskup tarnowski Andrzej Jeż nałożył krzyż misyjny ks. Piotrowi Dydo-Rożnieckiemu. Pisaliśmy o tym TUTAJ.

22 września biskup tarnowski Andrzej Jeż dedykował Panu Bogu kościół w Przysietnicy. Zobaczcie TUTAJ.

Ponad 300 uczestników wzięło udział 27 września w Śnietnicy w spotkaniu Diecezjalnej Rodziny Szkół im. Świętych i Błogosławionych. Pisaliśmy o tym TUTAJ.

Ponad 500 osób z kolei 28 września wzięło udział w diecezjalnej pielgrzymce Arcybractwa Straży Honorowej Najświętszego Serca Pana Jezusa, która odbyła się w Mikołajowicach. Zobaczcie TUTAJ.

29 września w Zalasowej odbyło się modlitewne czuwanie wspólnot Apostolstwa Pomocy Duszom Czyśćcowym Diecezji Tarnowskiej. Pisaliśmy o tym TUTAJ.

5 października dowiedzieliśmy się, że dwoje młodych diecezjan Aleksandra Małochleb i Grzegorz Opioła zostali zaproszeni do uczestnictwa w Synodzie Biskupów, który odbywał się w Rzymie. Pisaliśmy o tym TUTAJ.

6 października biskup Andrzej Jeż podniósł do godności diecezjalnego sanktuarium kościół pw. św. Jakuba Starszego Ap. przy Via Regia w Brzesku. Zobaczcie SANKTUARIUM LUDZI W DRODZE.

Ulicami Tarnowa 7 października, z sanktuarium MB Szkaplerznej do MB Fatimskiej, przeszła po raz 5. wielka procesja różańcowa. Zobaczcie TUTAJ.

Przegląd wydarzeń 2018 roku   Erygowanie kapituły w Limanowej Grzegorz Brożek /Foto Gość 9 października biskup tarnowski Andrzej Jeż erygował przy bazylice w Limanowej Kapitułę Kolegiacką pw. Matki Boskiej Bolesnej i powołał w jej skład 29 kapłanów. Zobaczcie TUTAJ.

Fundacja Arcybiskupa Jerzego Ablewicza wspiera młodzież od 25 lat! Pomogła w tym czasie ponad 2300 stypendystom, inwestując w nich ok. 2,5 mln zł. 13 października przybyło 34 nowych. Zobacz TUTAJ.

14 października ulicami Tarnowa przeszedł z katedry do kościoła pw. bł. Karoliny X. Diecezjalny Marsz dla Życia i Rodziny. Zobaczcie TUTAJ.

Również 14 października na mościckim cmentarzu października pochowano 90 skremowanych ciał dzieci utraconych pozostawionych w tarnowskich szpitalach. To trzeci taki pogrzeb w tym miejscu zorganizowany przez komitet SPES. Pisaliśmy o tym TUTAJ.

21 października bp Andrzej Jeż uroczyście wprowadził wiernych do nowego kościoła św. Jana Pawła II w Nowym Sączu i go poświęcił. Pięknie tam. Jak w bazylice św. Piotra, tylko nad Łubinką. Zobaczcie: TUTAJ.

Tego samego dnia po raz piąty ulicami Tarnowa przeszedł Marsz Misyjny w intencji misjonarzy, pokoju i prześladowanych chrześcijan. Pisaliśmy o tym TUTAJ.

Również 21 października zmarł ks. Edward Wal - pracował w diecezji tarnowskiej, był misjonarzem w Peru, a od 2000 roku duszpasterzował w USA. Pochodził z Zagórzan.

25 października ks. Stanisław Wojdak został nagrodzony medalem „Benemerenti in Opere Evangelizationis”. Medalem tym Komisja Episkopatu Polski ds. Misji nagrodziła także "Gościa Niedzielnego". Zobaczcie TUTAJ.

Ponad 1200 osób z całej diecezji wzięło udział w XVIII Misyjnym Spotkaniu Róż Różańcowych, które 27 października odbyło się w Bobowej. Pisaliśmy o nim TUTAJ.

28 października, w dniu obchodów stulecia bazyliki limanowskiej, odbyła się instalacja kanoników Kapituły Kolegiackiej pw. MB Bolesnej w Limanowej. Zobaczcie TUTAJ.

Tego samego dnia w Nowym Sączu odsłonięto pomnik marszałka Józefa Piłsudskiego na koniu - jego słynnej Kasztance. Pisaliśmy o tym TUTAJ.

29 października w Tarnowie odbyła się uroczysta gala Festiwalu Niepodległości, podczas której wręczono dwa Ryngrafy i Szablę Niepodległości. Zobaczcie TUTAJ.

3 listopada, w wieku 82 lat zmarł ks. prałat Czesław Muszyński. Przez 23 lata był proboszczem w Moszczenicy.

Przegląd wydarzeń 2018 roku   Prezydent na cmentarzu wojennym w Łowczówku Beata Malec-Suwara /Foto Gość 4 listopada prezydent Andrzej Duda uczestniczył w XX Zlocie Niepodległościowym w Łowczówku. W miejscu szczególnym w roku 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Pisaliśmy o tym TUTAJ.

4 listopada zmarł ks. Józef Atłas - były proboszcz w Biegonicach, kanonik honorowy sądeckiej kapituły kolegiackiej, zasłużony dla miasta Nowego Sącza.

W roku 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości 10 listopada w Tarnowie odbyło się uroczyste posiedzenie Rady Instytutu Akcji Katolickiej Diecezji Tarnowskiej. Pisaliśmy o tym TUTAJ.

Biskup tarnowski Andrzej Jeż 11 listopada sprawował w tarnowskiej katedrze Mszę św. w intencji ojczyzny w 100-lecie odzyskania niepodległości. Zobacz TUTAJ.

13 listopada zmarł ks. Marian Marszałek. Był emerytowanym proboszczem w parafii Przemienienia Pańskiego w Radomyślu Wielkim.

14 listopada ks. Grzegorz Kubalica został posłany na misje do Peru. Został 12. tarnowskim kapłanem tam pracującym. Pisaliśmy o tym TUTAJ.

18 listopada w 104. rocznicę męczeńskiej śmierci bł. Karoliny do Zabawy przybyły tłumy pielgrzymów. Pisaliśmy o tym TUTAJ.

W listopadzie Duszpasterstwo Akademickie „Tratwa” obchodziło 20-lecie działalności. 20 listopada jego członkowie świętowali swój jubileusz z tarnowskim chórem Gos.pl, który przeżywał 15-lecie swojej działalności.

W tarnowskim seminarium 25 listopada, w uroczystość Chrystusa Króla, 22 kleryków trzeciego roku przyjęło strój duchowny. Zobaczcie TUTAJ.

Tego dnia w tarnowskiej katedrze 34 młodych ludzi złożyło swoje przyrzeczenie w Katolickim Stowarzyszeniu Młodzieży. Zobacz TUTAJ.

W uroczystość Chrystusa Króla w tarnowskiej katedrze 48 osób odebrało z rąk biskupa medal „Dei Regno Servire”. Pisaliśmy o tym TUTAJ.

Trudno zliczyć wszystkie medale i puchary, jakie rzezawscy ministranci zdobyli podczas ogólnopolskich rozgrywek szachowych w Starachowicach. Pisaliśmy o nich TUTAJ.

30 listopada Porąbka Uszewska świętowała z biskupem Andrzejem Jeżem jubileusz 100-lecia swojego kościoła parafialnego. Zobaczcie TUTAJ.

2 grudnia do Lipnicy Murowanej w 655. rocznicę wybudowania parafialnego kościoła wprowadzono do niego relikwie jego patrona św. Andrzeja Apostoła. Pisaliśmy o tym TUTAJ.

6 grudnia poznaliśmy daty bierzmowań, będzie ich w tym roku znacznie więcej. Zobaczcie TUTAJ.

W WSD w Tarnowie 8 grudnia odbyła się uroczystość patronalna z okazji uroczystości Niepokalanego Poczęcia NMP, podczas której swój jubileusz obchodził ks. infułat Adam Kokoszka. Zobaczcie TUTAJ.

Ksiądz prof. Stanisław Sojka z Tarnowa w czasie obchodów rocznicowych został uhonorowany Medalem Jubileuszowym 100-lecia KUL. Pisaliśmy o tym TUTAJ.

10 grudnia Stary Sącz trafił na listę Pomników Historii. Zobaczcie TUTAJ.

W grudniu bp Leszek Leszkiewicz odbył podróż duszpasterską do Republiki Konga. Była związana z dwiema rocznicami. W maju 2018 roku minęło 45 lat obecności naszych misjonarzy w Kościele kongijskim, a pod koniec października 20 lat od śmierci księdza Jana Czuby, jedynego polskiego misjonarza fideidonisty, który zginął śmiercią męczeńską na południu kraju w Loulombo. Zobaczcie m.in. TUTAJ, TUTAJ, TUTAJ czy TUTAJ.

W pięciu miejscach diecezji tarnowskiej w Tarnowie, Nowym Sączu, Dębicy, Mielcu i Bochni 15 grudnia zgromadzili się samorządowcy nowej kadencji. Pisaliśmy o tym TUTAJ.

18 grudnia bp Andrzej Jeż uhonorował 13 księży godnością kanonika honorowego. Odznaczeni księża zostali włączeni do kapituł kolegiackich w Bochni, Limanowej, Mielcu, Wojniczu oraz do kapituły katedralnej w Tarnowie. Pisaliśmy o tym TUTAJ.

20 grudnia zmarł zmarł ks. Jan Pietryka. Był emerytowanym proboszczem parafii Luszowice, ostatnio mieszkańcem Domu Księży Emerytów im. św. Józefa w Tarnowie.

W święta Bożego Narodzenia minęło 25 lat od emisji pierwszego programu przez radio diecezjalne radio RDN. Świętować jubileusz będą 5 i 6 stycznia.

Tegoroczną Pasterkę w Pogórskiej Woli zapisze historia - Bóg się tam narodził w nowym kościele. Pisaliśmy o tym TUTAJ.

W 2018 roku minęło 35 lat istnienia Domu Samotnej Matki w Tarnowie. W tym czasie schronienie w nim znalazło ok. 500 dzieci. Zobaczcie TUTAJ.

W 2017 roku w kolędzie misyjnej wzięło udział ponad 22 tys. dzieci z diecezji tarnowskiej. Zdaje się, że w tym roku nie było ich mniej. W drugi dzień świąt w parafiach odbyło się ich rozesłanie. Pisaliśmy o tym TUTAJ.

Przegląd wydarzeń 2018 roku   Platynowa Płyta dla Puellae Orantes za krążek "Christmas Time" Beata Malec-Suwara /Foto Gość 30 grudnia w Centrum Sztuki Mościce podczas noworocznego koncertu dziewczęcy chór katedralny Puellae Orantes odebrał Platynową Płytę za krążek "Christmas Time". To sukces na skalę całego kraju, bo to jedyny polski wykonawca muzyki poważnej, jakiemu w tym roku udało się osiągnąć tak wysoką sprzedaż. Zobaczcie TUTAJ.

TAGI: