Cyfrowy "Promyczek Dobra"

Beata Malec-Suwara Beata Malec-Suwara

publikacja 08.02.2019 10:20

Ks. Andrzej Mulka uruchamia niestandardowe pokłady kreatywności. Wydawnictwo, którym zawiaduje, świętuje 20-lecie istnienia.

Cyfrowy "Promyczek Dobra" Ks. Andrzej Mulka, dyrektor wydawnictwa, oraz Barbara Pawlik, dyrektor Sądeckiej Biblioteki Publicznej Beata Malec-Suwara /Foto Gość

Wydawnictwo "Promyczek" zostało oficjalnie powołane do życia przez ówczesnego biskupa tarnowskiego Wiktora Skworca 1 lutego 1999 roku, ale miesięcznik "Promyczek Dobra" był wydawany już dużo wcześniej. Jego pierwszy numer ukazał się w grudniu 1991 roku. Świętowanie 20-lecia wydawnictwa stało się okazją do nawiązania współpracy z Sądecką Biblioteką Publiczną. 7 lutego w obecności prezydenta Nowego Sącza i wielu innych gości, jak chociażby prezydenta Wyższej Szkoły Biznesu w Nowym Sączu Krzysztofa Pawłowskiego, uroczyście przekazano do Sądeckiej Biblioteki Cyfrowej zdigitalizowane archiwalne numery miesięcznika dla dzieci.

Cyfrowy "Promyczek Dobra"   W wydarzeniu wzięli udział m.in. prezydent Nowego Sącza Ludomir Handzel, prezydent WSB-NLU w Nowym Sączu Krzysztof Pawłowski oraz dyrektor Wydziału Komunikacji Społecznej i Kultury UM w Nowym Sączu Marcin Poręba Beata Malec-Suwara /Foto Gość "Promyczek" działa od ponad 20 lat w sercu Nowego Sącza, przy bazylice św. Małgorzaty. Każdy sądeczanin słyszał o "Promyczku" i "Promyczkach", a wiedzieć trzeba, że jest tu ich cała gama. - Mamy zespół Promyczki Dobra, który jest żywą reklamą miesięcznika "Promyczek Dobra", ukazującego się już od ponad 27 lat. Od dwóch lat wydajemy także "Małego Promyczka" dla dzieci w wieku przedszkolnym. Wydawnictwo "Promyczek", które świętuje swoje 20-lecie, to także filmy religijne dla dzieci. W książkach nie jesteśmy mocni, ale najważniejsza z nich jest "List do dzieci Jana Pawła II" - tłumaczy ks. Andrzej Mulka, dyrektor wydawnictwa.

Cyfrowy "Promyczek Dobra"   Filmoteka Promyczka

Od 2008 roku w ramach "Filmoteki Promyczka" wydanych zostało wiele produkcji, głównie amerykańskich, włoskich czy hiszpańskich z polską wersją językową. Czymś niezwykłym dla wydawnictwa była seria wyprodukowana wspólnie z TVP "Aureola. Od Stanisława do Karola". To trzynaście 15-minutowych filmów przybliżających dzieciom najbardziej znanych polskich świętych i błogosławionych. Piosenki "Aureoli" nagrane z zespołem Promyczki Dobra przy udziale m.in. Łukasza Golca, Małgorzaty Kożuchowskiej czy Tadeusza Chudeckiego żyją już swoim życiem i cieszą się dużą popularnością.

Ponadto wydawnictwo jest organizatorem lub współorganizatorem kilku cyklicznych imprez dla dzieci, jak ogólnopolski festiwal piosenki dziecięcej "Skowroneczek", konkurs kaligraficzny "Bakałarz", ogólnopolski konkurs poezji religijnej "Pierścień św. Kingi" czy festiwal filmów dziecięcych "Mundi". Wielką popularnością wśród dzieci cieszą się konkursy plastyczne, adresowane głównie do czytelników miesięcznika. Z myślą o dzieciach wydawnictwo podejmuje współpracę z wieloma instytucjami i organizacjami spoglądającymi z troską na najmłodszych.

Podczas uroczystości w Sądeckiej Bibliotece Publicznej ks. Mulka podkreślał, że największym dobrodziejem dla wydawnictwa jest parafia św. Małgorzaty, gdzie "Promyczek Dobra" się narodził i przy której wydawnictwo działa do dzisiaj. Ponadto od wielu lat ściśle współpracuje ono z Pałacem Młodzieży w Nowym Sączu, który sprawuje opiekę artystyczną nad zespołem Promyczki Dobra.

Cyfrowy "Promyczek Dobra"   Sylwia Hyży, autorka pierwszej okładki "Promyczka Dobra", ilustratorka miesięcznika Beata Malec-Suwara /Foto Gość

Miesięcznik tworzą głównie sądeczanie, którym towarzyszy grono współpracowników. Od początku z gazetą związana jest Sylwia Hyży, ilustratorka pierwszej okładki "Promyczka Dobra". Ona także przez jakiś czas prowadziła kółko plastyczne przy parafii.

- Pewnego dnia na zajęcia wpadł ks. Mulka z prośbą do dzieci, żeby namalowały do "Promyczka" ilustrację drzewa, które je parówki. To było bardzo twórcze zadanie - tak Anna Kosowska-Zgrzeblak z uśmiechem wspomina początek swojej współpracy z "Promyczkiem", która trwa od 25 lat. To jej ilustrację wybrał ks. Andrzej, by znalazła się w "Promyczku". Potem były kolejne wyzwania, chociażby... tańczące raki. - Ksiądz Andrzej we wszystkich uruchamia niezwykłe pokłady kreatywności - dodaje.

Cyfrowy "Promyczek Dobra"   O początkach swojej współpracy z "Promyczkiem Dobra" opowiedziała Anna Kosowska-Zgrzeblak Beata Malec-Suwara /Foto Gość Uporu i determinacji w dążeniu do swego gratulował dyrektorowi "Promyczka" Krzysztof Pawłowski, prezydent WSB-NLU w Nowym Sączu. Ludomir Handzel, prezydent Nowego Sącza, dziękował mu za lata pracy w kierunku wychowywania dzieci i młodzieży, podkreślając, jak wielkim narzędziem w tym względzie są media. Gratulowały sukcesów wydawnictwu i dziękowały za współpracę także Bożena Jawor, prezes Klubu Inteligencji Katolickiej w Nowym Sączu, oraz Milenia Małecka-Rogal, dyrektor Pałacu Młodzieży.

"Promyczek Dobra" jest jedynym ogólnopolskim miesięcznikiem, który wychodzi w Nowym Sączu. Jego nakład to 17 tys. egzemplarzy. Miesięcznik sprzedaje się także wśród Polonii w Niemczech, Francji, Rzymie, epizodycznie czytany jest także w Szwajcarii i Wielkiej Brytanii. Jego archiwalne numery już niebawem będzie można przeglądać i czytać, nie wychodząc z domu i o każdej porze dnia - wystarczy mieć tylko dostęp do internetu. W bazie Sądeckiej Biblioteki Cyfrowej, a co za tym idzie także Federacji Bibliotek Cyfrowych, dostępne są już archiwalne numery "Promyczka Dobra" z ostatnich 10 lat. Sukcesywnie będą przybywać kolejne.