Tarnów: Rycerze Kolumba w obronie prześladowanych

Beata Malec-Suwara Beata Malec-Suwara

publikacja 17.02.2019 10:40

Rady zakonu towarzyszą peregrynacji obrazu Matki Bożej Wspomożycielki Prześladowanych Chrześcijan.

Tarnów: Rycerze Kolumba w obronie prześladowanych Rycerze Kolumba ze swoim kapelanem ks. Zbigniewem Guzym i kustoszem sanktuarium ks. Stanisławem Bilskim przy obrazie Matki Bożej Wspomożycielki Prześladowanych Chrześcijan Beata Malec-Suwara /Foto Gość

W sobotę 16 lutego peregrynacja rozpoczęła się w sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej w Tarnowie. Rycerze Kolumba wprowadzili ikonę Matki Bożej Wspomożycielki Prześladowanych Chrześcijan do sanktuarium w uroczystej procesji z udziałem asysty liturgicznej i wielu kapłanów, m.in. ks. infułata Władysława Kostrzewy i kapelana Rycerzy ks. Zbigniewa Guzego. Tam odczytano list metropolity częstochowskiego abp Wacława Depo skierowany do wiernych na okoliczność peregrynacji.

Tarnów: Rycerze Kolumba w obronie prześladowanych   Uroczystość wprowadzenia ikony do sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej Beata Malec-Suwara /Foto Gość W homilii kustosz sanktuarium ks. Stanisław Bilski zaprosił wiernych do kontemplacji ikony Orędowniczki Prześladowanych Chrześcijan, przedstawiającej Maryję z Dzieciątkiem Jezus na piersi.

- Współcierpiąca Matka, współcierpiąca z Jezusem, swym płaszczem opieki otacza wszystkich uczniów swego Syna. Sama w sukni cierpienia osłania cały cierpiący Kościół, osłania go płaszczem niebieskim w swej drogocennej czystości, który wewnątrz jest zabarwiony zielenią, symbolizującą pokój i nadzieję, odpoczynek i oczekiwanie na spełnienie się Bożej obietnicy - mówił ks. Bilski, dodając, że Maryja nie tylko osłania cierpiących, ale i sama staje do bezpośredniej walki ze złem o lepszy świat.

Tarnów: Rycerze Kolumba w obronie prześladowanych   Mszy św. na powitanie obrazu z udziałem wielu kapłanów przewodniczył kustosz sanktuarium Beata Malec-Suwara /Foto Gość Ikonę na zamówienie Rycerzy Kolumba wykonał włoski ikonograf Fabrizio Diomedi. Natomiast abp Jean-Clément Jeanbart, melchicki arcybiskup Aleppo, poświęcił 50 kopii ikony Matki Bożej Wspomożycielki Prześladowanych Chrześcijan. W oparciu o ten obraz Zakon Rycerzy Kolumba na całym świecie rozpoczął nowy program modlitewny w intencji chrześcijan prześladowanych na Bliskim Wschodzie.

Tarnów: Rycerze Kolumba w obronie prześladowanych   Obraz na zamówienie Rycerzy Kolumba wykonał włoski ikonograf Fabrizio Diomedi Beata Malec-Suwara /Foto Gość Jak informuje Franciszek Florek, delegat rejonowy Rycerzy Kolumba na diecezję tarnowską, ikona od 2 lutego peregrynuje po diecezji tarnowskiej tam, gdzie są rady Rycerzy Kolumba. Była już w parafii Miłosierdzia Bożego w Dębicy, od tygodnia jest w Tarnowie. Nawiedzenie odbyło się już w tarnowskiej katedrze, a od 16 do 21 lutego trwa w sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej. Stąd ikona powędruje do sanktuarium Matki Bożej Szkaplerznej, kościoła Miłosierdzia Bożego, a potem bł. Karoliny. Nawiedzi także Szczepanów, Szczurową, Limanową i Nowy Sącz. Peregrynacja zakończy się tam 6 kwietnia.

- Chcemy jako Rycerze Kolumba, a jest nas 2 mln na całym świecie, w Polsce - 5 tys., a w diecezji tarnowskiej - 313, pomóc chrześcijanom na Bliskim Wschodzie, szczególnie tym w dolinie Niniwy, na wschód od Mosulu, gdzie zostały zburzone wszystkie kościoły, a na ich gruzach teraz są tylko krzyże - mówi Franciszek Florek.

Peregrynacji towarzyszy codzienna modlitwa różańcowa, którą prowadzą Rycerze Kolumba, a także zbiórka pieniędzy na pomoc w odbudowie domostw i kościołów. Do włączenia się w tę inicjatywę w obronie i wsparciu prześladowanych chrześcijan zapraszają wszystkich mieszkańców miejscowości, które nawiedzi ikona.

Dokładny program peregrynacji w diecezji tarnowskiej publikujemy na następnej stronie.

Plan peregrynacji w diecezji tarnowskiej obrazu Matki Bożej Wspomożycielki Prześladowanych Chrześcijan

  • 2-9 lutego w parafii Miłosierdzia Bożego w Dębicy (Rada Lokalna nr 15726)
  • 9-16 lutego w bazylice katedralnej w Tarnowie (Rada Lokalna 16100)
  • 16-23 lutego w sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej w Tarnowie (Parafialny Okrągły Stół)
  • 23 lutego - 2 marca w kościele Miłosierdzia Bożego w Tarnowie (Rada Lokalna nr 16181)
  • 2-9 marca w kościele bł. Karoliny w Tarnowie (Rada Lokalna nr 15915)
  • 9-16 marca w sanktuarium św. Stanisława w Szczepanowie (Rada Lokalna nr 16727)
  • 16-23 marca w kościele św. Bartłomieja w Szczurowej (Parafialny Okrągły Stół)
  • 23-30 marca w bazylice MB Bolesnej w Limanowej (Rada Lokalna nr 17116)
  • 30 marca - 6 kwietnia w parafii pw. MB Bolesnej w Nowym Sączu - Zawadzie oraz parafii pw. Jana Chrzciciela w Nowym Sączu - Porębie Małej