Pamięci wyklętych w Zakliczynie: Ocieram łzy wzruszenia

Beata Malec-Suwara Beata Malec-Suwara

publikacja 01.03.2019 13:10

W Zakliczynie 1 marca rozpoczęły się powiatowe obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych pod patronatem prezydenta Andrzeja Dudy.

Pamięci wyklętych w Zakliczynie: Ocieram łzy wzruszenia Rodzina niezłomna - scena z przedstawienia "Przysięgali służyć wiernie..." Beata Malec-Suwara /Foto Gość

Uroczystą Mszą św. w intencji Ojczyzny i poległych żołnierzy w kościele św. Idziego w Zakliczynie z udziałem pocztów sztandarowych, przedstawicieli władz powiatowych, miejskich, gminnych oraz społeczności szkolnych zainaugurowano powiatowe obchody Narodowego Dni Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Przewodniczył jej miejscowy proboszcz ks. Pawła Mikulskiego.

Pamięci wyklętych w Zakliczynie: Ocieram łzy wzruszenia   Obchody rozpoczęły się Mszą św. z udziałem pocztów sztandarowych Beata Malec-Suwara /Foto Gość Następnie przy mogile lokalnego bohatera kpt. Jana Dubaniowskiego na cmentarzu w Zakliczynie odbyła się oficjalna ceremonia, w czasie której złożono wiązanki kwiatów i zapalono znicze.

Pamięci wyklętych w Zakliczynie: Ocieram łzy wzruszenia   Złożono także kwiaty na grobie niezłomnego kpt. Jana Dubaniowskiego ps. „Salwa”, który organizował partyzantkę w okolicach Zakliczyna Beata Malec-Suwara /Foto Gość Kolejna część obchodów miała miejsce w Szkole Podstawowej. Tu popis dali młodzi aktorzy, soliści i chórzyści, snując piękną opowieść o rodzinie niezłomnej zatytułowaną "Przysięgali służyć wiernie".

Zobaczcie fragment spektaklu ("Mówię o Tobie dobrze"):

"Mówię o Tobie dobrze" w wykonaniu zakliczyńskiej młodzieży
Gość Tarnowski

- Ocieram łzy wzruszenia po tym, co można było tu zobaczyć i przeżyć. I przez cały czas zastanawiałem się, dlaczego w historii naszego narodu znajdywali się ludzie zdolni do aż takiej ofiary. Odpowiedź znalazłem w krzyżu, który znajduje się w tej części sali - mówił ks. Paweł Mikulski po przedstawieniu, wskazując na krucyfiks. - W nim człowiek jest zawsze wolny i nikt nie jest w stanie tej wolności, którą dał nam Jezus, odebrać - dodał.

Galerię zdjęć z wydarzenia zamieściliśmy TUTAJ.

W niedzielę 3 marca odbędzie się dalsza część obchodów. O 10.45 złożone zostaną kwiaty przy Pomniku Pamięci Poległych i Pomordowanych w latach 1914–1957 w Zakliczynie oraz przy pomniku poświęconym kpt. Janowi Dubaniowskiemu w Rudzie Kameralnej.

O godz. 11 w Rudzie Kameralnej nastąpi start do Biegu Pamięci Tropem Wilczym. Do pokonania będzie blisko 10 km dystans do Zakliczyna. Start do biegu na krótszym dystansie (1963 m) będzie miał miejsce na zakliczyńskim Rynku. Swój udział w nim zgłosiło grubo ponad 200 uczestników. Zaplanowano także grę miejską "Niepodległa w Zakliczynie", w której wystartuje aż 40 drużyn!

W niedzielnej uroczystości weźmie udział córka kpt. Jana Dubaniowskiego - Maria Dubaniowska-Guzdek. Ponadto dwóch żyjących żołnierzy niezłomnych z terenu powiatu tarnowskiego zostanie odznaczonych medalem "Pro Patria".

3 marca na Rynku w Zakliczynie od godz.10 do 15 będzie można oglądać nowoczesne uzbrojenie produkowane przez Zakłady Mechaniczne w Tarnowie. Wydarzeniem towarzyszącym Powiatowym Obchodom Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych była akcja pod hasłem „krew za krew”, która odbyła się w Starostwie Powiatowym w Tarnowie 28 lutego.

Patronat Narodowy nad powiatowymi obchodami Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych w Zakliczynie objął prezydent Rzeczypospolitej Andrzej Duda.

AKTUALIZACJA:

Dziś w Warszawie Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda w związku z Narodowym Dniem Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” nadał odznaczenia państwowe uczestnikom tamtych wydarzeń oraz osobom pielęgnującym pamięć i upowszechniającym wiedzę o dziejach Żołnierzy Niezłomnych.

Wśród uhonorowanych jest burmistrz miasta i gminy Zakliczyn Dawid Chrobak. Za zasługi w działalności na rzecz upamiętniania historii Polski, za propagowanie wiedzy o Żołnierzach Wyklętych otrzymał Złoty Krzyż Zasługi.

Pamięci wyklętych w Zakliczynie: Ocieram łzy wzruszenia   Uroczystość odbyła się dziś 1 marca w Warszawie Krzysztof Sitkowski /KPRP