Parada Turków, Rzymian, kosynierów, strażaków i orkiestr

Beata Malec-Suwara Beata Malec-Suwara

publikacja 05.05.2019 18:15

W fantazyjnych, a nawet orientalnych strojach pełnią straż przy grobie Pańskim. Dziś zjechali się z całej Polski do Pustyni.

Parada Turków, Rzymian, kosynierów, strażaków i orkiestr Parada Turków w Pustyni. Beata Malec-Suwara /Foto Gość

W Pustyni k. Dębicy 5 maja odbyła się XVI Ogólnopolska i XXVII Podkarpacka Parada Straży Wielkanocnych. Wzięło w niej udział 37 grup Turków z całej Polski, wśród nich byli kosynierzy i Rzymianie, oraz 11 orkiestr dętych.

Galerię zdjęć z parady zamieściliśmy tutaj:

Wydarzenie rozpoczęło się Mszą św. w trzech kościołach - w Dębicy-Latoszynie, Pustkowie-Osiedlu i Brzeźnicy. Prezentacja grup i pokazy musztry paradnej mimo deszczu odbyły się na terenie obiektu sportowego MULKS w Pustyni. Organizatorem parady była gmina Dębica.

Parada Turków, Rzymian, kosynierów, strażaków i orkiestr   Wśród straży wielkanocnych są także kosynierzy. Beata Malec-Suwara /Foto Gość

Tradycja zaciągania straży honorowej przy grobie Pańskim przez Turków jest popularna w wielu miejscowościach położonych na Podkarpaciu. Jedyna taka formacja w diecezji tarnowskiej znajduje się w Dębicy-Latoszynie.

Skąd Turki? Legenda głosi, że wracający z bitwy pod Wiedniem i pod Parkanami w zdobycznych mundurach żołnierze Jana III Sobieskiego dotarli do Polski w Wielki Piątek 1684 roku. Od razu udali się do kościoła, aby podziękować Bogu za szczęśliwy powrót do domu i zaciągnęli wartę przy grobie Pańskim. Ta tradycja jest pielęgnowana do dziś.

Do Dębicy-Latoszyna dotarła za sprawą Stanisława Chmury, mieszkającego niedaleko kościoła, a pochodzącego z Gniewczyny Łańcuckiej koło Przeworska. Pomysłowi przyklasnął ówczesny proboszcz śp. ks. prał. Kazimierz Dominiak. I tak pierwszą straż grobową Turków uformowano w tej parafii w 1992 roku.

Parada Turków, Rzymian, kosynierów, strażaków i orkiestr   Rzymianie z Brzezin. Beata Malec-Suwara /Foto Gość

W fantazyjnych, a nawet orientalnych strojach z naszytymi na mundur pomponami, kolorowymi frędzlami, epoletami (naramiennikami) i sznurami oraz wysokimi ozdobionymi pióropuszem i kwiatami czapkami zwracają uwagę już samym ubiorem. Do Pustyni wraz z Turkami przyjechali także Rzymianie z Brzezin, a nawet kosynierzy z Bieździedzy. Mocny ośrodek Turków w Polsce znajduje się w trzech Grodziskach. Jest tam kilka "tureckich" oddziałów.