Siedliska Bogusz i Jodłowa: Moc duszochwata

Beata Malec-Suwara Beata Malec-Suwara

publikacja 16.05.2019 10:40

Biskup Stanisław Salaterski 15 maja udzielił sakramentu bierzmowania młodzieży w Siedliskach-Bogusz i w Jodłowej.

Siedliska Bogusz i Jodłowa: Moc duszochwata Bierzmowanie w Siedliskach Bogusz Beata Malec-Suwara /Foto Gość

Podczas pierwszej uroczystości dary Ducha Świętego zostały wylane na młodzież z parafii Siedliska Bogusz, Przeczyca, Gorzejowa, Grudna i Kamienica Górna. W sumie bierzmowanie przyjęło 163 osoby. Zobaczcie:

Drugi Wieczernik miał miejsce w kościele pw. Trójcy Przenajświętszej w Jodłowej. Biskup Stanisław Salaterski udzielił tu bierzmowania 148 nowym apostołom pochodzącym z miejscowej wspólnoty, parafii pw. św. Stanisława Biskupa i Męczennika z Jodłowej oraz z Lubczy. Zdjęcia z tego wydarzenia znajdziecie tutaj:

Biskup, przywołując w homilii czytanie z Dziejów Apostolskich, w którym mowa była o tym, jak słowo Boże szerzyło się i rosło za sprawą apostołów umocnionych Duchem Świętym, mówił do młodych, że to samo dzieje się tutaj i teraz przy ich udziale. Teraz to Kościół na nich nakłada ręce, by umocnieni darami Ducha Świętego sprostali zadaniu, które im zostało powierzone - bycie świadkiem i apostołem Jezusa Chrystusa w XXI wieku.

Siedliska Bogusz i Jodłowa: Moc duszochwata   Modlitwa o wylanie Ducha Świętego

Jak tłumaczył bp Stanisław, abyśmy jako chrześcijanie umocnieni Duchem Świętym mogli owocnie spełnić swoją misję, po pierwsze musimy głosić światu Pana Boga, czystą Ewangelię, prawdę, która jest zapisana w Piśmie Świętym, nauce i tradycji Kościoła, prawdę, w której kryje się dostęp do źródeł zbawienia, hierarchii wartości i do dróg, na których Pan Bóg idzie z nami ze swym błogosławieństwem.

- Taki przekaz ma zawsze za sobą wsparcie Bożej łaski i zawsze przynosi owoce, nawet kiedy mówią o Panu Bogu nieporadnymi słowami ludzie zwyczajni, prości, niewykształceni. Jeżeli Bóg jest zasadniczą treścią przekazu, owoc zostaje w serach ludzi i jest bardzo wielki. To Boża łaska dokonuje cudów - wyjaśniał biskup.

Mówił, że nie możemy nikogo przymusić, żeby przyjął wiarę, ale powinniśmy tak postępować i żyć, aby inni sami zapragnęli być tacy jak my. - Złe postępowanie staje się powodem do zgorszenia, a dobre i szlachetne życie może do Pana Boga innych przyprowadzić - dodał biskup, przywołując przykład św. Franciszka Ksawerego i jego charyzmat.

Siedliska Bogusz i Jodłowa: Moc duszochwata   Bierzmowanie w Jodłowej Beata Malec-Suwara /Foto Gość

Przekonywał, by swojemu apostolskiemu posługiwaniu oddać serce, być twórczym, a zarazem pełnym szacunku wobec tradycji i tego, czego nauczyli nas rodzice, co sprawiło, że Polska przetrwała przy Chrystusie ponad tysiąc lat, choć czasy były różne i nieraz jeszcze trudniejsze niż przeżywane obecnie. - Trzeba szukać nowych sposobów wyjścia z Ewangelią, radowania się mocą, nadzieją, przesłaniem, które ona wnosi w nasze życie. Widok szczęśliwych chrześcijan, dumnych ze swego Kościoła jest najlepszą formą apostolstwa i obrony przed takimi czy innymi zarzutami i jest najwierniejszym postępowaniem w duchu apostołów i mocy Ducha Świętego we współczesnym świecie - dodał biskup

Przywołał postać patrona dzisiejszego dnia - św. Andrzeja Bobolę, kapłana, który głosił Ewangelię poprzez modlitwę i czyny miłości tak skutecznie, że nazwano go duszochwatem. Potrafił zauroczyć Ewangelią każdą duszę, każdego człowieka, którego spotkał. - Oby taki duch i charyzmat był w każdym z nas, a wtedy apostołowie nie będą się nas wstydzić jako ich następców. Warto szukać w sobie tych pokładów geniuszu, które sprawią, że ludzie, spotykając nas, zechcą być bliżej Pana Jezusa - zachęcał biskup, zauważając, że wielu naszym siostrom i braciom droga do Pana Boga zarosła, ustali w pół drogi, nie chodzą na niedzielną Mszę św., do spowiedzi rzadko, pacierz zbywają. Obyśmy umieli być dla nich zachętą i potrafili pokazać radość z bycia blisko Boga.

- Drodzy młodzi, entuzjazmu, energii, zapału, możliwości wam nie brakuje. Ufamy, że w mocy Ducha Świętego wykorzystacie je wszystkie także po to, by budować Królestwo Boże, by rozsiewać wiarę, by pokazać piękne, radosne, godne szacunku oblicze Kościoła - dodał bp Stanisław Salaterski.