Pasierbiec. Myśl, słowo i czyn

Grzegorz Brożek Grzegorz Brożek

publikacja 04.06.2019 21:30

W sanktuarium MB Pocieszenia w Pasierbcu odbył się XIII Zjazd Szkolnych Kół Caritas z diecezji tarnowskiej.

Pasierbiec. Myśl, słowo i czyn Na zjazd przyjechały także przedszkolaki, które także umieją pomagać, jak i świetnie się bawić Grzegorz Brożek /Foto Gość

Na spotkanie do Pasierbca przyjechało z opiekunami prawie 2 tys. wolontariuszy, którzy udzielają się w szkolnych kołach Caritas.

Obecnie w diecezji działają 222 szkolne i przedszkolne koła Caritas. Skupiają ponad 3,5 tys. dzieci i młodzieży. Pierwsze z nich powstały w 2006 roku.

Pasierbiec. Myśl, słowo i czyn   Obecna była m.in. młodzież ze szkoły w podmieleckiej Trześni Grzegorz Brożek /Foto Gość

- Dzięki nim w szkole wolontariusze mogą kształtować wrażliwość, otwartość na potrzeby drugiego człowieka, mogą żyć wyobraźnią miłosierdzia - mówi ks. Krzysztof Majerczak, wicedyrektor Caritas Diecezji Tarnowskiej. Zjazd jest okazją do wspólnej modlitwy, podziękowaniem za to, co przez miniony rok udało się młodym zdziałać, ale również czasem integracji, nabierania ił do dalszego działania.

Pasierbiec. Myśl, słowo i czyn   Młodzież ze szkoły w Zakliczynie także podejmują wolontariat Grzegorz Brożek /Foto Gość

W Pasierbcu Mszy św. przewodniczył bp Leszek Leszkiewicz. – Musimy, jako ludzie wierzący mieć świadomość, że to wszystko, co robimy dla innych, to dobro, ono z Boga wypływa. Chcę zwrócić wasza uwagę na trzy sfery, w których można czynić dobro. To są rzeczy znane. Po pierwsze możemy pomagać przez pielęgnowanie dobrych myśli. To niewiele, niektórych może i dużo, ale ważne jest to dziś, by dobrze myśleć o drugim człowieku. Myślę, że dzieła Caritas zaczynają się od do – mówił bp Leszkiewicz.

Po drugie, zwrócił uwagę bp Leszkiewicz, trzeba dziś dobrze mówić o ludziach. Pilnować słów, które wypowiadamy. – Myślę, że dziś w społeczeństwie jest wielu przestępców słowa, którzy ranią słowem innych, sieją słowem zło, przeklinają – mówił.

Trzecią sferą, ważną dla pełniących dzieło miłosierdzia są konkretne uczynki. – Czasem nie trzeba wielkich rzeczy, by sprawić komuś radość. To jest ścieżka życia chrześcijańskiego.