Laskowa. Ostrzyż owcę!

ks. Zbigniew Wielgosz ks. Zbigniew Wielgosz

dodane 24.07.2019 12:16

W prywatnym rodzinnym skansenie Jędrzejkówka w Laskowej odbędą się niezwykłe warsztaty.

Grzesiek Jędrzejek zaprasza na "Przędzenie w rodzinnym skansenie". Grzesiek Jędrzejek zaprasza na "Przędzenie w rodzinnym skansenie".
Skansen Jędrzejkówka

W 2016 roku w ramach podróży „Gościa Tarnowskiego” z cyklu „Diecezja na wakacje” zawitaliśmy do prywatnego skansenu państwa Jędrzejków. O niezwykłościach „Jędrzejkówki” opowiadał nam wówczas Grzesiek Jędrzejek, najmłodszy syn właścicieli. Tekst "W dolinie Łososiny" przeczytacie TUTAJ! Zapraszamy także do obejrzenia GALERII ZDJĘĆ z tamtej wyprawy!

Od wizyty w skansenie minęło 3 lata. - Karczma jest już wykończona i czeka na najemców. Ponadto mamy Chatę z Raju, czyli prawdziwą wiejską chatę z przysiółka w Laskowej, składającą się z części mieszkalnej i dla zwierząt. Mamy też stodołę, z młynkiem, sieczkarnią, cepami i różnymi innymi narzędziami rolniczymi. Jest też stajnia, w której można trzymać kozy. Poza skansenem powstała wiata przeznaczona na warsztaty edukacyjne - mówi Grzegorz Jędrzejek.

W tym roku 28 lipca od godz. 13 do 19 w skansenie odbędą się otwarte warsztaty „Przędzenie w rodzinnym skansenie”. - Nasi goście będą mogli uczestniczyć w strzyżeniu owcy, dowiedzieć się, jak się obrabia wełnę, przędzie z niej nici, tka na krośnie, robi na drutach skarpety i motanki, czyli lalki - dodaje Grzegorz.

Warsztaty będą okazją do poznania życia w dawnej Laskowej.   Warsztaty będą okazją do poznania życia w dawnej Laskowej.
Skansen Jędrzejkówka

Ponadto organizatorzy, czyli Rodzinny Skansen, Fundacja Od Kultury, Szlak Rzemiosła, Fundacja Nasze Dziedzictwo i Centrum Usług Turystycznych i Przedsiębiorczości zapraszają do strefy zabaw dla dzieci  stoisk lokalnych rękodzielników. - Będzie też swojskie jadło, w tym Kiszka Pana Krzyśka - śmieje się chłopak.

W organizację wydarzenia jest zaangażowany Piotr Firlej, przewodnik, szef Centrum Usług Turystycznych i Przedsiębiorczości, który wielokrotnie pomagał „Gościowi Tarnowskiemu” poznawać diecezję podczas wakacji. - To pierwsze takie duże wydarzenie w skansenie w Laskowej i zarazem inauguracja sezonu na Szlaku Rzemiosła Małopolski. Mam nadzieję, warsztaty na dobre zagoszczą w Jędrzejkówce, bo to miejsce ma potencjał - przekonuje pan Piotr.