W Krużlowej rozpoczął się tygodniowy odpust ku czci Przemienienia Pańskiego

Beata Malec-Suwara Beata Malec-Suwara

dodane 02.08.2019 09:20

Pierwszy dzień poświęcono rodzinom, a grybowianie wrócili do tradycji pieszych pielgrzymek.

W Krużlowej rozpoczął się tygodniowy odpust ku czci Przemienienia Pańskiego Procesja eucharystyczna. Beata Malec-Suwara /Foto Gość

Nie bez znaczenia jest, że wielki odpust ku czci Przemienienia Pańskiego w naszym sanktuarium rozpoczynamy od położenia szczególnego akcentu na rodzinie. W obliczu licznych niebezpieczeństw, jakie zagrażają współczesnej rodzinie, pragniemy podać pomocną dłoń każdej rodzinie, a zwłaszcza przeżywającej mniejsze lub większe trudności, borykającej się z wieloma problemami natury duchowej i materialnej - mówił 1 sierpnia na rozpoczęcie odpustu krużlowski kustosz ks. Marek Szewczyk.

W Krużlowej rozpoczął się tygodniowy odpust ku czci Przemienienia Pańskiego   Wczorajszy dzień zakończył się błogosławieństwem dzieci. Beata Malec-Suwara /Foto Gość

- Jedynym właściwym kierunkiem, w jakim powinna zmierzać rodzina, jest droga w mocy Bożego Ducha, który jest Duchem Pocieszycielem, Duchem Wybawicielem z każdej opresji. Tylko rodzina mocna Duchem Świętym zdolna jest przeżyć z miłością każdy kolejny dzień - wskazywał, nawiązując do hasła tegorocznego odpustu i roku duszpasterskiego "W mocy Bożego Ducha".

Mszy św. przewodniczył ks. Tomasz Rokosz, wikariusz z Grybowa, który przybył do Krużlowej w pieszej pielgrzymce wraz ze sporą grupą grybowian. Postanowili odnowić praktykowaną przez swych dziadków kilkadziesiąt lat temu tradycję pielgrzymowania do krużlowskiego Pana Jezusa Przemienionego. Na rozpoczęcie odpustu pieszo do sanktuarium przybyli także mieszkańcy Krużlowej Niżnej.

W Krużlowej rozpoczął się tygodniowy odpust ku czci Przemienienia Pańskiego   Procesja. Beata Malec-Suwara /Foto Gość

Ks. Tomasz Rokosz w homilii zachęcał do zastanowienia się nad tym, jak dzisiaj być świadkiem Jezusa Chrystusa. Mówił o zagrożeniach czyhających na rodzinę, konieczności znajdywania czasu dla rodziny i modlitwie rodzinnej. Zachęcał do rozkochania się w Jezusie, by pozwolić Mu, żeby nas przemieniał.

Kustosz wraz z kapłanami zapraszają na kolejne dni odpustu, który potrwa do 8 sierpnia. Centralna uroczystość odpustowa odbędzie się we wtorek 6 sierpnia o godz. 11.

W Krużlowej rozpoczął się tygodniowy odpust ku czci Chrystusa Przemienionego