Bochnia wyruszyła na Jasną Górę

Beata Malec-Suwara Beata Malec-Suwara

publikacja 04.08.2019 15:05

Wędrują od 37 lat w 3. grupie Pieszej Pielgrzymki Krakowskiej. Do Częstochowy dotrą 11 sierpnia.

Bochnia wyruszyła na Jasną Górę Bocheńscy pielgrzymi wyruszyli na Jasną Górę. Beata Malec-Suwara /Foto Gość

W niedzielę 4 sierpnia Mszą św. o godz. 6.30 rozpoczęła się Piesza Pielgrzymka Krakowska dla grupy 3. - Św. Jadwigi - która od 37 lat wyrusza z Bochni, by pokłonić się Jasnogórskiej Pani. Mszy św. w kościele św. Pawła Apostoła przewodniczył przewodnik wspólnoty prądnickiej, do której należy bocheńska grupa, ks. Grzegorz Kurzec. W podziękowaniu za bocheńskie wędrowanie z Pieszą Pielgrzymką Krakowską wręczył on proboszczowi ks. Leszkowi Rojowskiemu podręcznik pielgrzyma i znaczek pielgrzymki. Poświęcił także znak pielgrzymkowego Stowarzyszenia „Służba Świętego Łazarza – LAZARUS”, jaki podarowali bocheńscy pielgrzymi medykom.

Bochnia wyruszyła na Jasną Górę   Ks. Grzegorz Kurzec, przewodnik wspólnoty prądnickiej, do której należy grupa 3., w podziękowaniu za bocheńskie wędrowanie z Pieszą Pielgrzymką Krakowską wręczył proboszczowi ks. Leszkowi Rojowskiemu podręcznik pielgrzyma i znaczek pielgrzymki. Beata Malec-Suwara /Foto Gość

Przewodnikiem grupy 3., której patronuje św. królowa Jadwiga, jest ks. Paweł Skraba. Towarzyszy mu pochodzący z Bochni ks. Sebastian Piech. W grupie wędruje około setka pielgrzymów, ale jak pokazują wcześniejsze lata, "trójka" - zanim dotrze na Jasną Górę - rozrośnie się jeszcze dwukrotnie.

- W tym roku mamy własne koszulki, kubki, smycze i swój śpiewnik, które udało się przygotować dzięki sponsorom. Otrzymaliśmy także 1300 butelek wody mineralnej - wylicza ks. Paweł Skraba, dla którego jest to już 21. piesza pielgrzymka na Jasną Górę.

Kapłan nie jest jednak pielgrzymem z największym stażem w tej grupie. Nic dziwnego, ponieważ bochniacy zmierzają pieszo na Jasną Górę z Pieszą Pielgrzymką Krakowską już po raz 37. - W pierwszych latach pielgrzymował z nami także Sędziszów i Węgrzy, nasza grupa była ogromna - wspomina ks. prał. Jan Nowakowski, który przez wiele lat opiekował się grupą.

Dziś, 4 sierpnia, przed nimi najdłuższy odcinek do pokonania, liczący ok. 30 km. Po drodze wstąpili jeszcze do bazyliki św. Mikołaja, pokłonić się Matce Bożej Bocheńskiej. Pierwszy niedzielny przystanek odbył się w Cikowicach, kolejny w Kłaju, nocować będą w Strumianach.

Codzienne relacje z wędrówki grupy 3. na Jasną Górę będzie można znaleźć na stronie portalu bochniazbliska.pl. Ich autorem będzie Maksymilian Truś.


Przypominamy także o trwających cały czas zapisach na tegoroczną Pieszą Pielgrzymkę Tarnowską na Jasną Górę. Rozpocznie się ona 17 sierpnia o godz. 6.30 Mszą św. na pl. Katedralnym, której przewodniczył będzie biskup tarnowski Andrzej Jeż. Przez 9 dni pielgrzymi będą nieść swoje intencje przed tron Jasnogórskiej Pani i przeżywać rekolekcje w drodze. Tych, którzy pójść nie mogą, zapraszamy do podjęcia duchowego pielgrzymowania. „Gość Tarnowski” będzie towarzyszył pątnikom. Codzienne relacje z trasy każdej z grup zamieszczać będziemy na naszej stronie internetowej: tarnow.gosc.pl.