Biegonice. 750 łez św. Wawrzyńca

ks. Zbigniew Wielgosz ks. Zbigniew Wielgosz

publikacja 10.08.2019 19:17

Mszą św. uroczyście świętowano jubileusz najstarszej parafii w Nowym Sączu. A do modlitwy wołał z kościelnej wieży najstarszy XVI-wieczny dzwon.

Pan Faron rozkołysał najstarszy dzwon w biegonickim kościele na początku Mszy św. Pan Faron rozkołysał najstarszy dzwon w biegonickim kościele na początku Mszy św.
ks. Zbigniew Wielgosz /Foto Gość

Bp Andrzej Jeż przewodniczył 10 sierpnia w święto św. Wawrzyńca diakona uroczystej Sumie w kościele parafialnym w Nowym Sączu - Biegonicach. Miejscowa wspólnota świętuje 750 lat nieprzerwanego istnienia. Znakiem jubileuszowego dziękczynienia było rozpoczęcie modlitwy od rozkołysania najstarszego XVI-wiecznego dzwonu. Dzwonnikiem był Jan Faron, zasłużony dla parafii mieszkaniec Biegonic.

Bp Andrzej Jeż podziękował za troskę o kościół, który przed jubileuszem został gruntownie odnowiony.   Bp Andrzej Jeż podziękował za troskę o kościół, który przed jubileuszem został gruntownie odnowiony.
ks. Zbigniew Wielgosz /Foto Gość

W homilii bp Jeż przywołał zjawisko astronomiczne kojarzone w tradycji z patronem parafii i kościoła w Biegonicach.

- W sierpniowe noce na niebie pojawiają się lecące roje meteorów, które nazywano łzami św. Wawrzyńca. On skarbem Kościoła nazwał ubogich i poniósł męczeńską śmierć w obronie wiary. Od 750 lat mieszkańcy Biegonic mogą co roku wypatrywać owych niebiańskich łez św. Wawrzyńca i uświadamiać sobie, że i oni zostali i są powołani do życia w wierze, nadziei i miłosiernej miłości wobec ubogich i potrzebujących - mówił bp Andrzej Jeż, który podkreślił w homilii znaczenie parafii jako punktu odniesienia dla życia współczesnych chrześcijan. - Bez parafii bylibyśmy jak osoby wydziedziczone, pozbawione nie tyle ziemi pod stopami, co duchowego dziedzictwa, w którym wzrastaliśmy i mamy swoje korzenie. Dlatego należy dbać o swoją parafię, wzbogacać ją swoimi zdolnościami i talentami, aby służyły całej wspólnocie - mówił biskup.

Pasterz Kościoła tarnowskiego podziękował biegonickim parafianom za troskę o świątynię i żywą wspólnotę wiernych.

Dr Marek Smoła wręcza w darze ołtarza dwa tomy monografii parafii w Biegonicach.   Dr Marek Smoła wręcza w darze ołtarza dwa tomy monografii parafii w Biegonicach.
ks. Zbigniew Wielgosz /Foto Gość

Prace wykonane w kościele i na zewnątrz świątyni zostały opisane, a diariusze robót złożyli w darze ołtarza strażacy i przedstawiciel rady parafialnej. Siostry pochodzące z parafii złożyły m.in. ornat z wizerunkiem Matki Bożej Biegonickiej, zaś przedstawiciele Szkoły Nowej Ewangelizacji - zestaw lekcjonarzy mszalnych.

Wyjątkowym darem ołtarza była dwutomowa monografia dziejów biegonickiej parafii, którą napisał dr Marek Smoła z Mościć. Autor wręczył swoje dzieło bp. Jeżowi podczas procesji z darami.

Panie w nowych strojach niosą nowy feretron z obrazami św. Wawrzyńca (awers) i św. Kingi (rewers).   Panie w nowych strojach niosą nowy feretron z obrazami św. Wawrzyńca (awers) i św. Kingi (rewers).
ks. Zbigniew Wielgosz /Foto Gość

Po Mszy św. biskup poprowadził procesję eucharystyczną wokół kościoła. W procesji niesiony był nowy feretron z obrazem św. Wawrzyńca i założycielki parafii św. Kingi. Wierni na zakończenie modlitwy mogli ucałować relikwie patrona.

Ks. proboszcz Piotr Lisowski z Medalem Polonia Minor.   Ks. proboszcz Piotr Lisowski z Medalem Polonia Minor.
ks. Zbigniew Wielgosz /Foto Gość

Wyjątkowym wydarzeniem jubileuszu było wręczenie parafii najwyższego odznaczenia województwa małopolskiego Medalu Polonia Minor. Od władz województwa i sejmiku wojewódzkiego wyróżnienie odebrał ks. proboszcz Piotr Lisowski.

Więcej o Biegonicach opowiemy w naszym ostatnim wakacyjnym reportażu „Diecezja na wakacje”, który ukaże się 25 sierpnia.