Młodzież niesłysząca wróciła z Rzymu

informacja prasowa

publikacja 12.08.2019 09:50

Pielgrzymka odbywała się od 5 do 11 sierpnia. Zwiedzanie miejsc świętych było okazją do integracji i umocnienia wiary.

Młodzież niesłysząca wróciła z Rzymu Pielgrzymka trwała tydzień, od 5 do 11 sierpnia. ks. Damian Migacz

Duszpasterstwo Niesłyszących Diecezji Tarnowskiej zorganizowało i przeprowadziło od 5 do 11 sierpnia specjalną pielgrzymkę dla młodych osób z wadą słuchu do Rzymu. Była to wspaniała okazja, nie tylko do integracji, ale także do umocnienia wiary i zwiedzenia świętych miejsc związanych z religią chrześcijańską.

Młodzi ludzie niesłyszący mają szczególne potrzeby w edukacji. Poznawane prawdy wiary muszą być ukazane w taki sposób, aby je można niejako dotknąć, zobaczyć i przeżyć.

- Jako katecheta osób z wadą słuchu postanowiłem przez szereg katechez najpierw przygotować młodych do tej pielgrzymki, wyświetlając prezentacje oraz filmy ukazujące życiorysy świętych apostołów, męczenników i papieży. Był to wstęp teoretyczny, ale dopiero na pielgrzymce młodzi niesłyszący mogli wejść w istotę i wczuć się w sytuację chrześcijan, którzy pozostawili po sobie dobry ślad w pamięci historii Kościoła oraz wzór życia, z którego można brać przykład - relacjonuje ks. Damian Migacz, diecezjalny duszpasterz niesłyszących w Tarnowie, organizator pielgrzymki.

Młodzież niesłysząca wróciła z Rzymu   Młodzi zwiedzili wiele świętych miejsc Rzymu i Asyżu. ks. Damian Migacz

To był intensywny tydzień. W programie pielgrzymki znalazły się m.in. Msza św. przy grobie św. Marka w Wenecji, w Rzymie - Bazylika św. Jana na Lateranie, święte schody, Bazylika Santa Maria Maggiore, Forum Romanum, Koloseum, Łuk Konstantyna, Bazylika św. Pawła za Murami, Kościół Santa Maria in Cosmedin - „Usta Prawdy", Kapitol, Panteon, Fora Cesarskie, Plac Wenecki, Zamek Anioła, Most Aniołów, Kwirynał, Fontanna di Trevi, Plac Hiszpański -schody, kościół św. Stanisława Kostki (Msza św.), Piazza Navona, Panteon, katakumby św. Sebastiana, kościół Matki Bożej Nieustającej Pomocy (Msza św.), Watykan - Bazylika i Plac św. Piotra, Msza św. przy grobie św. Jana Pawła II, groby papieskie, ogrody watykańskie, Asyż - bazylika MB Anielskiej (Msza św.), bazyliki św. Klary i św. Franciszka, bazylika św. Antoniego w Padwie. Ogromne wrażenie na uczestnikach zrobiła audiencja u Ojca Świętego Franciszka, którego mogli spotkać niemalże twarzą w twarz w auli Pawła VI. 

- Młodzi ludzie, którzy uczestniczyli w pielgrzymce, w najbliższej perspektywie nie będą mieli okazji ani czasu na takie wyjazdy. Po skończonej edukacji szkolnej zazwyczaj rozpoczynają pracę, potem małżeństwo, dzieci... Świadomy tego postanowiłem zorganizować tę pielgrzymkę, aby jak najlepiej przygotować tych młodych do dorosłego życia chrześcijańskiego - mówi ks. Damian Migacz.

- W czasie pielgrzymki przeżyliśmy prawdziwe rekolekcje, modląc się i rozważając styl chrześcijańskiego życia we współczesnych czasach. Niektórzy młodzi nie wyjechaliby na pielgrzymkę z powodów finansowych. Wśród naszych dobroczyńców znalazły się osoby o dobrych sercach, które przekazują swoje pieniądze na Caritas Diecezji Tarnowskiej. Bardzo im wszystkim dziękuję w imieniu młodzieży niesłyszącej oraz ks. dyrektorowi Zbigniewowi Pietruszce - dodaje diecezjalny duszpasterz niesłyszących.