Rosjanie w Ptaszkowej i Trzetrzewinie

Beata Malec-Suwara

|

Gość Tarnowski 33/2019

dodane 15.08.2019 00:00

Grupa 29 mieszkańców Syberii zaznała gościny u tamtejszych rodzin i doświadczyła naszej wiary.

▲	Pielgrzymi zza Uralu i towarzysząca im grupa ptaszkowiaków i trzetrzewiaków. ▲ Pielgrzymi zza Uralu i towarzysząca im grupa ptaszkowiaków i trzetrzewiaków.
Beata Malec-Suwara/Foto Gość

Grupa 29 Rosjan zza Uralu, która gościła od 29 lipca do 3 sierpnia w Ptaszkowej i Trzetrzewinie, przybyła do Polski, by wziąć udział w Warszawskiej Akademickiej Pielgrzymce Metropolitalnej na Jasną Górę, która odbywała się od 5 do 15 sierpnia.

Grupą opiekuje się o. Paweł Jurkowski, redemptorysta, od 20 lat pracujący na Syberii, a pochodzący z Trzetrzewiny. Młodzi Rosjanie przybyli z największej na świecie diecezji św. Józefa w Irkucku (zajmuje obszar 9 960 000 km kw. – dla porównania: powierzchnia Polski to 312 679 km kw.) oraz diecezji Przemienienia Pańskiego w Nowosybirsku (liczącej „zaledwie” 2 mln km kw.). – Do Polski przybyliśmy dzięki fundacji Edukacja dla Pokoleń już drugi raz. Młodzi Rosjanie zobaczyli piękną Polskę. U nas rodziny przeżywają kryzys, a wspólnoty Kościoła są niewielkie, liczące od 100 do 150 osób. Tutaj widzą pełne świątynie wiernych, doświadczają gościny i wiary polskich rodzin – mówi o. Paweł Jurkowski. – Ptaszkowa z Trzetrzewiną zrobiły coś dobrego. Przełamujemy bariery między narodami. Kiedy graliśmy w piłkę, nie był to mecz Polska kontra Rosja, ponieważ składy były mieszane. Dla mnie jest to symboliczne, że w ciągu tych paru dni stworzyliśmy jedną drużynę, która nie grała przeciwko sobie, ale po to, by mieć radość z tego, że jest razem – zauważa o. Paweł.