Nie bądź dzban. Daj się napełnić!

ks. Zbigniew Wielgosz ks. Zbigniew Wielgosz

dodane 24.08.2019 15:55

Pielgrzymi z części A i B już razem. W sobotę ósmego dnia wędrowania modlili się podczas nabożeństwa i Mszy św. w Trzebniowie.

Napełnianie dzbana wodą. Napełnianie dzbana wodą.
ks. Zbigniew Wielgosz /Foto Gość

Ósmego dnia pielgrzymowania tarnowscy diecezjanie zgromadzili się na nabożeństwie pokutnym, które poprowadził ks. Stanisław Kłyś z Krościenka z towarzyszeniem chóru i zespołu Diecezjalnych Warsztatów Muzycznych. Symbolem nabożeństwa był pusty dzban, który został najpierw napełniony wodą. – Jezus przychodzi, aby wypełnić sobą twoją pustkę i sprawić, byś żył pełnią Jego życia – tłumaczył ks. Stanisław. Dzban został następnie rozbity i znów napełniano go wodą, ale ta wylewała się poza naczynie. – Jeśli żyjesz w grzechu, tracisz łaskę. Sam również nie potrafisz napełnić tego, co rozbiłeś swoim postępowaniem – mówił ks. Kłyś. – Jest jednak Ktoś, kto potrafi skleić dzban twojego życia i znów napełniać go aż po brzegi. Stań się uczniem Jezusa, abyś mógł być szczęśliwy. Pomagaj innym powstawać z grzechów, aby i oni otrzymywali to, co ty – apelował do pielgrzymów prowadzący nabożeństwo.   

Bp Salaterski otrzymał ikonę Matki Bożej w podziękowaniu za posługę pielgrzymkowego rekolekcjonisty.   Bp Salaterski otrzymał ikonę Matki Bożej w podziękowaniu za posługę pielgrzymkowego rekolekcjonisty.
ks. Zbigniew Wielgosz /Foto Gość

W czasie Eucharystii bp Stanisław Salaterski nawiązał do cnoty wierności jako podstawowej cechy ucznia Jezusa. – Nasz naród był nazywany semper fidelis, czyli zawsze wierny. Istotnie, bronił swojej wiary, krzyża, Ewangelii, Maryi i Kościoła, ale czy tak jest także dzisiaj? – pytał biskup pielgrzymów. – Tak, Polska staje pod krzyżem także dzisiaj jako naród wierny Bogu, wartościom, które wniosła przez Kościół do Polski Ewangelia Jezusa Chrystusa. Pomocą w wytrwaniu w wierze jest nam Maryja, która nigdy nas nie opuściła, ale stale idzie z nami, aby doprowadzić nas do swojego Syna - mówił bp Stanisław. Kaznodzieja zachęcał pielgrzymów, aby nie dystansowali się od życia parafialnego, kiedy wrócą z pielgrzymki. – Dawajcie wspólnocie wasz czas, talenty i zdolności, dawajcie miłość i dobroć, aby wasze parafie stawały się rzeczywiście wspólnotami uczniów Jezusa – apelował biskup.

Bp Stanisław wręcza pielgrzymom, którzy idą 25. raz, pamiątkowe ryngrafy.   Bp Stanisław wręcza pielgrzymom, którzy idą 25. raz, pamiątkowe ryngrafy.
ks. Zbigniew Wielgosz /Foto Gość

Spotkanie w Trzebniowie było okazją do uhonorowania ryngrafami maryjnymi pielgrzymów, którzy idą 25. raz oraz ikonami tych, którzy wędrują już po raz 37.