Premier Morawiecki modlił się w kościele w Niskowej

bs

publikacja 05.09.2019 09:25

Wstąpił tam w drodze na Forum Ekonomiczne w Krynicy, gdzie odebrał tytuł "Człowieka Roku".

Premier Morawiecki modlił się w kościele w Niskowej Pamiątkowe zdjęcie premiera z mieszkańcami, siostrami i kapłanami. arch. FB ks. Bogusław Tokarz

W kościele w Niskowej znajduje się pierwsza i jedyna tablica na Sądecczyźnie upamiętniająca katastrofę smoleńską.

Została odsłonięta w 2011 roku, w pierwszą rocznicę tragedii, z inicjatywy Zygmunta Berdychowskiego. To na jego zaproszenie premier Mateusz Morawiecki w drodze na Forum Ekonomiczne w Krynicy 4 września wstąpił do kościoła parafialnego w Niskowej.

Szef rządu złożył wieniec i zapalił znicz przed pamiątkową tablicą oraz wziął udział w krótkiej modlitwie w intencji ofiar katastrofy w Smoleńsku.

Wizyta miała charakter prywatny. Premiera powitał proboszcz parafii ks. Krzysztof Prokop, Zygmunt Berdychowski oraz mieszkańcy. Kapłan w krótkim przemówieniu powitalnym mówił, że parafia w Niskowej jest jedną z kilkunastu w Polsce, w której odbywa się całodobowa adoracja Najświętszego Sakramentu. Zapewnił o modlitwie za rządzących i nasz kraj.

Mateusz Morawiecki modlił się także przed grobowcem ks. prof. Bolesława Kumora, profesora nauk teologicznych i zasłużonego historyka, który wywodzi się z tej wspólnoty. Z Niskowej premier udał się do Krynicy, gdzie odebrał tytuł „Człowieka Roku Forum Ekonomicznego”.

Podczas spotkania z przedsiębiorcami podkreślił, że Polska jest państwem, które ma ogromne perspektywy gospodarcze i znakomite perspektywy rozwoju. Jak dodał, najlepszym miernikiem przyciągania biznesu są inwestycje, a według statystyk mamy 38-procentowy wzrost. Szef rządu przypomniał, że dług w walutach zagranicznych spadł poniżej 30 proc. Jednocześnie też dług do PKB spadł w zeszłym roku poniżej 49 proc., a w tym roku ma szansę spaść poniżej 47 proc. do PKB.

- To, że Polska ma fenomenalny wzrost gospodarczy zawdzięczamy uszczelnieniu przez rząd systemu podatkowego - podsumował premier. Podziękował też przedsiębiorcom za wszystkie wysiłki, osiągnięcia i sukcesy na arenie krajowej i międzynarodowej.