Zawada. Bądźcie diamentem w Jej koronie

Beata Malec-Suwara Beata Malec-Suwara

dodane 07.09.2019 08:35

U Zawadzkiej Pani 6 września modliła się młodzież, a także piesi pielgrzymi ze Skrzyszowa. W niedzielę główna uroczystość odpustowa.

Zawada. Bądźcie diamentem w Jej koronie Młodzi z dębickich parafii poprowadzili śpiew w czasie liturgii. Beata Malec-Suwara /Foto Gość

Mszy św. przewodniczył ks. Mariusz Nosal ze Skrzyszowa, który wraz z pielgrzymami z tamtejszej parafii przybył na zawadzkie wzgórze pieszo. Wśród nich byli uczniowie i dyrektor skrzyszowskiej szkoły wraz z pocztem sztandarowym. - Tradycja pieszego pielgrzymowania do zawadzkiego sanktuarium nie ustaje. Przez cały tydzień odpustu przybywają codziennie pieszo pielgrzymi z 3-4 parafii. W tym roku Maryja uczy nas życia w mocy Bożego Ducha - mówi ks. Józef Książek, miejscowy kustosz.

Zawada. Bądźcie diamentem w Jej koronie   Do zawadzkiego sanktuarium przybyli piesi pielgrzymi ze Skrzyszowa. Beata Malec-Suwara /Foto Gość

Homilię wygłosił ks. Piotr Paciorek z parafii św. Maksymiliana z Tarnowa, który wcześniej przez 5 lat był wikariuszem w zawadzkiej parafii. Odnosząc się do Ewangelii z dnia, w której Jezus dał Maryję swojemu uczniowi, a on wziął Ją do siebie, zachęcał, by każdy z nas zaprosił Maryję do swojego życia, tak, by stała się jego częścią.

Przekonywał, że i my możemy cieszyć się tym, że Maryję mamy tutaj od 400 lat, możemy powierzać Jej najskrytsze myśli naszych serc, wpatrywać się w Nią, wsłuchiwać. - Zabierzmy dzisiaj Maryję do siebie, wprowadźmy w swoje życie, najtrudniejsze jego zakamarki, byśmy razem z Nią i dzięki Jej matczynej opiece byli latoroślami w Bożym Duchu, którzy nie tylko czerpią soki Bożych łask, ale dzięki nim owocują - zachęcał.

Zawada. Bądźcie diamentem w Jej koronie   Mszy św. przewodniczył ks. Mariusz Nosal ze Skrzyszowa. Beata Malec-Suwara /Foto Gość

Po Mszy św. Różaniec poprowadziła młodzież z zawadzkiej parafii. Spotkanie zakończył Apel Maryjny.

Zawada. Bądźcie diamentem w Jej koronie   Młodzież z Zawady poprowadziła Różaniec. Beata Malec-Suwara /Foto Gość

Kustosz zawadzkiego sanktuarium zapraszał młodzież również na dróżki różańcowe, które odbędą się dzisiaj o godz. 15. Rozważania Tajemnic Światła podczas procesji różańcowej poprowadzi ks. Bogusław Czech, proboszcz parafii Straszęcin. - Mój poprzednik mawiał, że na dróżkach można sobie wypatrzeć i wymodlić najlepszego kandydata na męża i kandydatkę na żonę. Przyjdźcie i już od jutra zacznijcie szukać i wypatrywać razem z Matką Bożą - dodał ks. Józef Książek.

Prosił także, by młodych nie brakło również w czasie głównej uroczystości odpustowej w niedzielę. - Statystyki rzekomo pokazują, że w skali całego kraju tylko 5 proc. młodzieży po bierzmowaniu uczestniczy w niedzielnej Mszy św. Znikają z kościołów aż do ślubu. Dziękuję, że jesteście, bo jest nadzieja, że z nami nie będzie tak źle. Przyjdzie do Matki Bożej, by być kolejnym diamentem w Jej koronie. Bądźcie ambasadorami Matki Bożej Zawadzkiej, a Ona będzie waszym przewodnikiem i przyjacielem - zachęcał ks. Józef Książek.

Zawada. Bądźcie diamentem w Jej koronie   Sanktuarium już przygotowuje się do wielkiej uroczystości 100. rocznicy koronacji Matki Bożej Zawadzkiej, która odbędzie się w przyszłym roku na zakończenie tygodniowego odpustu 13 września - jak zapowiada miejscowy kustosz ks. Józef Książek. Beata Malec-Suwara /Foto Gość

Sanktuarium już przygotowuje się do wielkiej uroczystości 100. rocznicy koronacji Matki Bożej Zawadzkiej, która odbędzie się w przyszłym roku na zakończenie tygodniowego odpustu 13 września. Jest drugim w diecezji, które będzie świętować taki jubileusz. Z miejscem tym związane jest 400 lat historii, cudów i łask.

Zawada. Bądźcie diamentem w Jej koronie