Krużlowa. Za rok 500-lecie istnienia kościoła pw. Narodzenia NMP

ks. Krzysztof Ferenc

dodane 09.09.2019 12:20

Podczas tegorocznego odpustu Sumie przewodniczył bp Juliusz Janusz.

Krużlowa. Za rok 500-lecie istnienia kościoła pw. Narodzenia NMP Modrzewiowy kościół pw. Narodzenia NMP ufundował w 1520 roku Jan Pieniążek, bliski współpracownik króla Zygmunta Starego. Beata Malec-Suwara /Foto Gość

Odpust ku czci Narodzenia NMP, obchodzony 8 września, jest najstarszym w krużlowskiej parafii. Jej proboszcz ks. prał. Marek Szewczyk przypomniał uczestnikom uroczystości, że w przyszłym roku parafianie będą przeżywać 500-lecie istnienia modrzewiowego kościoła pw. Narodzenia NMP.

Pochodzi on z czasów świetności wsi. Ufundował go Jan Pieniążek, sędzia ziemski krakowski, starosta sądecki i nowotarski oraz bliski współpracownik króla Zygmunta Starego.

Kaznodzieją na Mszach porannych był duszpasterz posługujący w parafii księży sercanów w Binczarowej ks. Kazimierz Kowalczyk. Mówił, że piękna Madonna Krużlowska towarzyszy mu od początku drogi powołania.

Uroczystej Sumie odpustowej przewodniczył abp Juliusz Janusz, który był nuncjuszem apostolskim w 25 krajach świata. W czasie kazania podzielił się z wiernymi swoim bogatym doświadczeniem duszpasterskim, opowiadał o swojej znajomości ze św. Janem Pawłem II oraz o tym, jak nauczył chrześcijan w Chinach polskiej pieśni „Chwalcie łąki umajone”.

Krużlowa. Za rok 500-lecie istnienia kościoła pw. Narodzenia NMP   Parafianie ofiarowali w prezencie abp. Juliuszowi Januszowi kopię figury Madonny Krużlowskiej. ks. Krzysztof Ferenc

Na Mszy św. zgromadzili się liczni parafianie i pielgrzymi. Oprawę muzyczną Mszy św. prowadził chór i orkiestra parafialna. Orkiestra akompaniowała również w czasie procesji eucharystycznej.