"Orka" w Uszwi

Marek Białka

dodane 10.09.2019 10:00

W akcję Narodowego Czytania w 2019 roku włączyła się m.in. społeczność gminy Gnojnik.

"Orka" w Uszwi Uczestnicy Narodowego Czytania w Uszwi. Marek Białka

Fundacja "Pro Memory" w Uszwi, która statutowo zajmuje się zachowaniem dziedzictwa lokalnego i kulturowego, wspólnie z Centrum Kultury w Gnojniku, odpowiadając na apel prezydenta Andrzeja Dudy, zorganizowała międzypokoleniowe czytanie nowel z udziałem m.in. posłanki, dyrektora szpitala, proboszcza miejscowej parafii, wójta gminy oraz członków amatorskiej grupy teatralnej.

Na tegoroczną akcję Narodowego Czytania para prezydencka wybrała 8 lektur, których autorami są powszechnie znani polscy pisarze. Był to wybór tekstów, których wspólnym mianownikiem jest polskość w połączeniu z treściami uniwersalnymi, refleksją nad człowiekiem i społeczeństwem. Ich zwięzła forma idzie w parze z mistrzostwem stylu i plastycznością.

- Spośród 8 pozycji wybraliśmy nowelę Władysława Reymonta pt. "Orka", która swoją treścią nawiązuje szczególnie do etosu polskiej wsi oraz trudu pracy rolnika - wyjaśnia Helena Święch z Centrum Kultury w Gnojniku.

- Chcemy uwrażliwiać młode pokolenie na wartości, które są nie tylko naszą narodową tradycją, ale przede wszystkim na przestrzeni lat kształtowały postawy i charaktery wielu pokoleń - mówiła Józefa Szczurek-Żelazko, poseł na Sejm i sekretarz stanu w Ministerstwie Zdrowia.