Wymagajcie z nadzieją

ks. Zbigniew Wielgosz ks. Zbigniew Wielgosz

publikacja 25.09.2019 14:37

W starosądeckiej "Opoce" odbyło się spotkanie nauczycieli z Diecezjalnej Rodziny Szkół św. Jana Pawła II.

Bp Andrzej Jeż wygłasza homilię na spotkaniu przedstawicieli Rodziny Szkół Jana Pawła II. Bp Andrzej Jeż wygłasza homilię na spotkaniu przedstawicieli Rodziny Szkół Jana Pawła II.
ks. Zbigniew Wielgosz /Foto Gość

Z pedagogami spotkał się bp Andrzej Jeż, który przewodniczył Mszy św. W liturgię aktywnie włączyli się uczniowie ze szkoły Jana Pawła II w Gołkowicach.

 - Każda szkoła to wspólnota łącząca rodziców, dzieci, młodzież i nauczycieli. Potrzeba, by miała ona wspólny cel, który w przypadku Rodziny Szkół św. Jana Pawła II wskazuje jej patron. Dzieci i młodzież są coraz bardziej narażeni na działanie kultury indywidualizmu, rodzącego samotność, wyobcowanie i coraz mniejszą umiejętność nawiązywania rzeczywistych, a nie wirtualnych relacji. Dlatego ważnym zadaniem waszych szkół jest tworzenie wspólnot, pomaganie w budowaniu dobrych, mocnych relacji mistrz - uczeń, koleżeńskich i przyjacielskich między uczniami - mówił bp Jeż.

Biskup przypomniał, że Jan Paweł II był świadkiem nadziei, ale i kimś, kto stawiał wymagania. - Nie bójcie się tego robić w szkołach. Stawiajcie wysokie wymagania z nadzieją, że przyniosą one dobre owoce w życiu uczniów. Coraz częściej wraca się do starego modelu wychowania i nauczania, który polega na silnej więzi miedzy uczniem i nauczycielem, i na wysokich wymaganiach. Wychowanie bezstresowe już się przeżyło, a tam, gdzie je propagowano, wraca się do starych, sprawdzonych metod kształtowania zachowania, postaw, życia młodego człowieka - dodawał kaznodzieja.

Sztandar DRD im. Jana Pawła II.   Sztandar DRD im. Jana Pawła II.
ks. Zbigniew Wielgosz /Foto Gość

Diecezjalna Rodzina Szkół św. Jana Pawła II wchodzi w nowy rok szkolny okrojona o gimnazja, które przestały istnieć w związku z reformą szkolnictwa w Polsce. - Mamy, mimo to, plany, by jeszcze bardziej integrować nasze środowisko poprzez wspólne projekty. Takim będzie m.in. konkurs na piosenkę o Janie Pawle II oraz wędrówka szlakami, którymi chodził nasz patron - mówi prezes Rodziny Halina Węgrzyn.

Siostra Fabiana i Renata Lachor ze szkoły podstawowej im. Jana Pawła II w Męcinie przypominają, że najbliższy rok będzie wyjątkowy dla szkół noszących imię Jana Pawła II. - Będziemy obchodzili 100. rocznicę urodzin Karola Wojtyły. Z tego względu przygotowujemy bardzo bogaty program, na który złożą się m.in. konkursy, audycje radiowe, prelekcje, wycieczki. Świętowanie urodzin chcemy zakończyć przygotowaniem Święta Rodziny. Będziemy przypominać naszego patrona nie tylko uczniom, ale i całemu naszemu środowisku lokalnemu, by integrować ze szkołą rodziców i mieszkańców Męciny. Będzie też gminny konkurs na temat Jana Pawła II - mówią nauczycielki. Bogaty program edukacyjny i wychowawczy oparty na biografii patrona będzie też realizowany w niewielkiej szkole w Litaczu. – Dzień patrona obchodzimy 2 kwietnia. Mamy pieszą pielgrzymkę na Strzyganiec. W ciągu roku organizujemy różne konkursy dla dzieci, by dobrze znały swojego patrona - mówi Ewa Waligóra.

Procesja z darami. W liturgię aktywnie włączyli się uczniowie PSP im. Jana Pawła II z Gołkowic.   Procesja z darami. W liturgię aktywnie włączyli się uczniowie PSP im. Jana Pawła II z Gołkowic.
ks. Zbigniew Wielgosz /Foto Gość

S. Fabiana przyznaje, że Jan Paweł II jest wymagającym patronem. - Jego postać jest jednak tak wielowymiarowa, bogata, że każdy może z niej czerpać dla siebie, uczyć się, naśladować. I dorośli, i młodzi, i dzieci. Każdy. I to widać po zaangażowaniu dzieci w różne inicjatywy związane z Janem Pawłem II - podkreśla katechetka. - Jan Paweł II jest postrzegany przez uczniów jako bohater, a jednocześnie jako ktoś bliski. Nie znają go, jak my, ze spotkań, pielgrzymek, ale mają lepszą od naszej o nim wiedzę. Papież jest im bliski przez pryzmat swojego dzieciństwa, lat szkolnych, zamiłowań sportowych. To nie jest ktoś daleki dla uczniów - dodaje Halina Węgrzyn.  

Temu stwierdzeniu przytakują Wojtek i Kacper ze szkoły im. Jana Pawła II w Sadku - Kostrzy. Chodzą do ósmej klasy. - Trudno nic nie wiedzieć o swoim patronie, ponieważ jego postać przybliżają nam nauczyciele, są przygotowywane różne konkursy. Sama wiedza oczywiście to za mało, bo powinniśmy naśladować naszego patrona. Przede wszystkim jego miłość do ludzi, szacunek dla drugich, kulturę bycia. Jako uczniowie możemy naśladować jego podejście do nauki w szkole, do wiedzy - mówią chłopcy.