Sącz Boga w Sączu

Grzegorz Brożek Grzegorz Brożek

publikacja 05.10.2019 20:10

W Nowym Sączu odbyło się 14. diecezjalne spotkanie młodzieży "Synaj", które przygotowuje młodych z diecezji do spotkania we Wrocławiu.

Sącz Boga w Sączu Animację na hali sportowej prowadziły dziewczyny z DSM z józefitką, siostrą Marciną. Grzegorz Brożek /Foto Gość

W tym roku Wrocław jest miastem Europejskiego Spotkania Młodych. Spotkanie tradycyjnie odbywa się na przełomie roku, a organizuje je wspólnota z Taizé. – Ten Synaj jest przygotowaniem do ESM. Dlatego oprócz ikony Matki Bożej Światowych Dni Młodzieży mamy na scenie krzyż, znany ze spotkań z Taizé – mówi ks. Marcin Baran, diecezjalny duszpasterz młodych.

W programie oprócz spotkania na Hali Sportowej przy ul. Nadbrzeżnej w Nowym Sączu, w czasie którego młodzi wzięli udział w integracji, spotkali się z bp. Leszkiem Leszkiewiczem, prezydentem miasta Ludomirem Handzlem oraz bratem Wojciechem ze wspólnoty z Taizé. Z hali młodzi przeszli do kościoła pw. MB Niepokalanej, gdzie odbyło się nabożeństwo w duchu Taizé, a po nim ok. godz. 19 Eucharystia pod przewodnictwem bp. Andrzeja Jeża.

Spotkanie organizuje młodzieżowa inicjatywa duszpasterska „Sącz Boga”, skupiająca młodych z miasta i okolic. Nie tylko w hali, ale na skrzyżowaniach ulic można było dostrzec młodych w koszulkach z napisami „Sącz Boga”. – Mamy ponad 200 wolontariuszy, którzy dbają, by spotkanie przebiegło bezpiecznie i sprawnie – mówi ks. Andrzej Szaraj, duszpasterz młodych z Nowego Sącza.

Synaj w Nowym Sączu.
Gość Tarnowski

Na początku spotkania bp Leszkiewicz poprosił młodych, by zawsze pytali się, co zrobili dla Jezusa. – Spróbujcie się przy różnych okazjach zastanawiać, czy Jezus ma z ciebie powód do dumy, że jesteś jego uczniem czy uczennicą. Pierwsza rada z trzech: rozmawiajcie z Jezusem każdego dnia. Druga rada: starajcie się odkrywać, że w tabernakulum waszego kościoła jest Jezus, tam mieszka, tam jest żywy Jezus. Trzecia rada: zadbaj o swoją duszę, staraj się, by była piękna – apelował do młodych bp Leszkiewicz. A prezydent Ludomir Handzel życzył, by młodzi czuli się dobrze w mieście i „sączyli Boga w Sączu”.

Synaj w Nowym Sączu.
Gość Tarnowski

Co dalej? W grudniu jest Europejskie Spotkanie Młodych we Wrocławiu. Ważne dla młodzieży wydarzenie, na które zapewne wybierze się wielu z diecezji. Poza tym żyjemy Światowymi Dniami Młodych, które – zgodnie z zamysłem papieża Jana Pawła II – odbywają się każdego roku w Niedzielę Palmową w każdej diecezji, gdzie młodzież spotyka się z Jezusem, gromadząc się wokół swojego biskupa. – Światowe Dni Młodzieży pozostają naszym programem. Teraz w okręgach, w ramach przygotowań, odbywa się będą małe Synaje. Aż do Niedzieli Palmowej – dodaje ks. Baran.