Tarnów. Dzień Dziecka Utraconego

informacja prasowa

publikacja 11.10.2019 10:00

Na jego obchody składają się dwa wydarzenia - spotkanie dla rodziców, którzy doświadczyli straty, i pogrzeb dzieci martwo urodzonych.

Tarnów. Dzień Dziecka Utraconego Pochówek dzieci utraconych na mościckim cmentarzu w 2018 roku. Beata Malec-Suwara /Foto Gość

SPES – Komitet Budowy Miejsca Pamięci Dzieci Utraconych, działający pod auspicjami Wydziału ds. Nowej Ewangelizacji tarnowskiej kurii, zaprasza rodziców, którzy doświadczyli straty dziecka i ich bliskich na spotkanie. Odbędzie się ono w piątek, 11 października, o godz. 17 w Ośrodku Dialogu, Formacji i Misji – Alegoria, Plac Kazimierza 5, Tarnów.

W programie spotkanie z Martyną Sowińską z testDNA Laboratorium sp. z o.o., na temat „Praw i diagnostyki genetycznej rodziców po poronieniu” oraz z panią Anną Stachulską, położną z  Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego im. Prof. K. Gibińskiego Śląskiego Uniwersytetu Medycznego  w Katowicach, która będzie mówić o roli położnej w udzielaniu wsparcia rodzicom po stracie dziecka.

Natomiast w niedzielę, 13 X 2019 r. odbędzie się pochówek dzieci martwo urodzonych, pozostawionych w tarnowskich szpitalach.

Na godz. 15.00 zapraszamy do kościoła w Tarnowie Mościcach, ul. Zbylitowska 5, gdzie zostanie odprawiona Msza św. w intencji rodziców, którzy stracili dziecko w wyniku: choroby, poronienia, aborcji, porodu przedwczesnego lub w inny sposób doświadczyli śmierci dzieci.

Przed Mszą św. będzie można napisać, na specjalnie przygotowanych karteczkach, imiona zmarłych dzieci, które zostaną złożone na czas Mszy św. przed ołtarzem głównym, a po nabożeństwie do mogiły zbiorczej na cmentarzu.

Uroczystości na cmentarzu rozpoczną się po Mszy św. Spotykamy się przy kaplicy cmentarza w Tarnowie Mościcach ul. Czarna Droga, skąd uroczyście przejdziemy na Miejsce Pamięci Dzieci Utraconych. Przed pochówkiem odczytane zostaną imiona dzieci utraconych, które rodzice udostępnili komitetowi.

Tarnów. Dzień Dziecka Utraconego   Uczczenie pamięci o dziecku utraconym jest ważne w procesie żałoby. Beata Malec-Suwara /Foto Gość

Do udziału w ceremonii zaproszono przedstawicieli innych związków wyznaniowych, działających w Tarnowie. Koszt pochówku zostanie pokryty ze środków budżetowych Miasta Tarnowa.

Zachęcamy rodziców, aby przynieśli znicze, symbolizujące pamięć o swoich dzieciach, które zapalimy przy mogile zbiorczej. Wciąż też czekamy (do 10 X) na imiona dzieci utraconych. Oprócz imienia można również podać datę śmierci i tydzień ciąży, w którym rodzice doświadczyli straty. Zostaną one odczytane w czasie pochówku, a także wpisane do wirtualnej Księgi Pamięci znajdującej się na stronie komitetu. Imiona dzieci można przesyłać przez wiadomość na profilu fb: https://www.facebook.com/dzieciutracone/ lub przez stronę http://www.dzieciutraconetarnow.pl/kontakt.