Brzesko. Różaniec z parkietu

ks. Zbigniew Wielgosz ks. Zbigniew Wielgosz

publikacja 16.10.2019 15:17

Młodzież z koła teatralnego Stonoga z ZSP w Brzesku, pod kierunkiem Agaty Podłęckiej, przypomniało św. Jana Pawła II w 41. rocznicę jego wyboru na papieża.

Młodzi aktorzy ze Stonogi dowiedli, że Jan Paweł II nie jest historią. Młodzi aktorzy ze Stonogi dowiedli, że Jan Paweł II nie jest historią.
ks. Zbigniew Wielgosz /Foto Gość

Brzeska biblioteka, w ramach Miesiąca Papieskiego, zaprosiła na scenę RCKB koło teatralne Stonoga z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Brzesku.

Młodzież pod kierunkiem Agaty Podłęckiej przedstawiła 16 października, w 41. rocznicę wyboru kard. Karola Wojtyły na papieża, sztukę „Tyle nam po nim zostało”. Aktorzy ze Stonogi entuzjastycznie, żywiołowo i radośnie przypomnieli Jana Pawła II grą i śpiewem posługując się różnymi rekwizytami.

- Jeden uważam za relikwię. To różaniec wyrzeźbiony z parkietu, po którym kard. Karol Wojtyła chodził w swoim mieszkaniu na Franciszkańskiej 3. Kiedy remontowano rezydencję biskupów krakowskich i pozbywano się starego wyposażenia, parkiet zdobył o. Jan Góra, a różaniec wykonał brzeski rzeźbiarz Zbigniew Ważydrąg. Drugi rekwizyt to książka „Nazywam się Jan Paweł II”. Jej autorem jest o. Jan Góra. Książka ma dedykację św. Jana Pawła II: „Widzę was, grupo teatralna!” - mówi Agata Podłęcka.

Autorka i reżyserka sztuki dodaje, że nie jest trudno mówić o Janie Pawle II dzieciom i młodzieży. - Z pewnością młode pokolenie nie podchodzi do Ojca świętego z takimi emocjami jak my, którzy go znaliśmy. Dlatego opowiadanie o Janie Pawle II trzeba łączyć ze świadectwami osób i rekwizytami, które przybliżają go jako człowieka, kapłana, papieża, Polaka - dodaje pani Agata.

Warto przypomnieć, że w Regionalnym Centrum Kulturalno-Bibliotecznym im. Jana Pawła II w Brzesku czynna jest wystawa zdjęć Arturo Mari "Ufne serca", ukazująca spotkania Jana Pawła II z dziećmi. O pozostałych wydarzeniach Miesiąca Papieskiego przeczytacie TUTAJ!