Brzesko. Kościół ratunkowy

ks. Zbigniew Wielgosz ks. Zbigniew Wielgosz

publikacja 22.10.2019 21:42

Biskup Stanisław Salaterski poświęcił odnowioną świątynię pw. Ducha Świętego.

Poświęcenie odnowionej świątyni. Poświęcenie odnowionej świątyni.
ks. Zbigniew Wielgosz /Foto Gość

Uroczystość odbyła się we wtorek 22 października. Aktu poświęcenia kościoła pomocniczego pw. Ducha Świętego bp Salaterski dokonał na początku Mszy św.

Na pamiątkę tego wydarzenia została odsłonięta okolicznościowa tablica.

W homilii bp Salaterski przywołał ks. Jana Fortunę, inicjatora powstania kościoła i jej budowniczego.

- Ks. Jan rozpoczął budowę tego kościoła jeszcze przed wybuchem II wojny światowej, jakby czuł, że idą ciężkie czasy i rodakom będzie potrzeba umocnienia ducha wobec bestialstwa i niepewności, które wdarły się do każdego domu razem z niemieckimi i sowieckimi żołnierzami. Kiedy katechezę wyrzucono ze szkół, to miejsce stało się zbawienne dla młodych pokoleń. Przez wiele lat tysiące uczniów brzeskich szkół korzystało z tego kościoła, z sal katechetycznych, tylko dlatego, że był „szalony” ks. Jan Fortuna. Jego otwartość na Ducha Świętego zaowocowała nie tylko kościołem, ale i pokoleniami mieszkańców całego regionu, którzy tutaj poznawali Boga, uczyli się kochać Kościół, którzy tutaj odkrywali powołanie kapłańskie i zakonne, którzy przygotowywali się do życia w małżeństwie i rodzinie - mówił kaznodzieja.

Ks. Jan Fortuna.   Ks. Jan Fortuna.
ks. Zbigniew Wielgosz /Foto Gość

Warto przypomnieć, że obok cmentarza istniał od XVI wieku drewniany kościółek pw. Ducha Świętego, który okazał się ratunkiem dla brzeskiej parafii po wielkim pożarze miasta w 1863 roku, kiedy spaliły się niemal wszystkie domy w Brzesku łącznie ze świątynią parafialną. Wówczas nabożeństwa odbywały się w ocalałym z pożogi kościółku pw. Ducha Świętego. Niestety, w 1904 roku miasto znów dotknął pożar. Ogień strawił znów większą część miasta łącznie z kościołem parafialnym i kościołem Ducha Świętego.

Mieszkańcy Brzeska ciągle myśleli o odbudowie małej świątyni, ale czas jej postawienia przyszedł za ks. Jana Fortuny, kapłana wywodzącego się z Brzeska, który oddał na ten cel swoje oszczędności. W zamyśle budowniczego miał to być kościół szkolny z salami katechetycznymi do nauki religii.

Budowa rozpoczęła się w 1957 roku i została ukończona trzy lata później. Ks. Fortunę w tym dziele wspierała brzeska parafia oraz okoliczne wspólnoty, a także indywidualni darczyńcy. Od 1962 roku odbywały się tam lekcje religii. 17 marca 1962 roku bp Jan Stepa erygował w budynku kaplicę pw. Ducha Świętego.

Kościół pw. Ducha Świętego służy mieszkańcom Brzeska i regionu.   Kościół pw. Ducha Świętego służy mieszkańcom Brzeska i regionu.
ks. Zbigniew Wielgosz /Foto Gość

Kiedy powstała w Brzesku parafia Miłosierdzia Bożego, kościół Ducha Świętego znów stał się świątynią ratunkową dla nowopowstałej wspólnoty. W latach 1993 - 1997 pełnił on rolę kościoła parafialnego, do czasu aż został wybudowany nowy kościół pw. Miłosierdzia Bożego. 

- Kościół, jak i sale, przez kilkadziesiąt lat służyły duchowemu wzrostowi młodzieży z Brzeska i  całego regionu. Świątynia żyje także dzisiaj. W każdą sobotę wieczorem celebrowana jest tutaj Msza św. i odprawiana jest nieustająca nowenna do Ducha Świętego. Jedna Msza św. jest odprawiana także w każdą niedzielę. Ponadto odbywają się tutaj dni skupienia dla narzeczonych, spotkania głuchoniemych oraz Odnowy w Duchu Świętym - mówi ks. proboszcz Józef Drabik.

Renowacja świątyni była możliwa dzięki hojnemu wsparciu brzeskich parafian. Projekt architektoniczny wykonał Alfred Bodzioch, a prace wykonała firma z Barcic. - To zasłużona świątynia dla naszego miasta. Cieszę się, że udało się dokonać tego dzieła dla obecnych i przyszłych pokoleń - dodaje ks. Drabik.