Kiedyś znów się spotkamy

Grzegorz Brożek Grzegorz Brożek

publikacja 02.11.2019 08:40

W ciągu minionych 12 miesięcy odeszli do domu Ojca, ale zostawili głęboki ślad w sercach wielu ludzi.

Kiedyś znów się spotkamy Zmarli w ciągu minionego roku. Grzegorz Brożek /Foto Gość

Kiedyś znów się spotkamy   Ks. Czesław Muszyński. Archiwum

Ks. Czesław Muszyński

Zmarł w Tarnowie 3 listopada 2018 roku. Miał 82 lata. Święcenia kapłańskie przyjął z rąk bp. Karola Pękali w 1961 roku. Jako wikariusz pracował w Książnicach, Jodłowej, Jadownikach, w parafii pw. Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Mielcu i Chomranicach. Proboszczem był w Szerzynach i Moszczenicy. To tej ostatniej parafii poświęcił 23 lata (1982-2005) swojej kapłańskiej posługi, na którą złożyła się m.in. budowa nowego kościoła. Od początku kierowania parafią rozpoczął starania o zezwolenie na jego budowę, a kiedy w 1996 r. parafia przenosiła się do nowej świątyni, jedyną rzeczą, jaką wzięto ze starego kościoła, był obraz Matki Bożej Szkaplerznej.

Kiedyś znów się spotkamy   Ks. Józef Atłas. Archiwum

Ks. Józef Atłas

Były proboszcz w Biegonicach, kanonik honorowy sądeckiej kapituły kolegiackiej, zasłużony dla miasta Nowego Sącza. Zmarł 4 listopada 2018 roku. W latach 1982-2010 pełnił urząd proboszcza parafii pw. św. Wawrzyńca Męczennika w Nowym Sączu-Biegonicach. Od początku pracy duszpasterskiej w mieście energicznie i konsekwentnie włączył się działalność na rzecz środowiska w obrębie swojej parafii. Pomagał w zakładaniu wielu stowarzyszeń i ruchów katolickich, służył zawsze bardzo aktywnie swoją pomocą w organizowaniu ich pracy na rzecz drugiego człowieka i środowiska. W 2016 r. ks. Atłas obchodził 50-lecie pracy duszpasterskiej, przy tej okazji otrzymał Tarczę Herbową "Zasłużony dla Miasta Nowego Sącza".

Kiedyś znów się spotkamy   Ks. Marian Marszałek. Archiwum

Ks. Marian Marszałek

Był emerytowanym proboszczem w parafii pw. Przemienienia Pańskiego w Radomyślu Wielkim. W latach 1981-1994 pełnił urząd proboszcza parafii Zabrnie, a w latach 1994-2016 - urząd proboszcza parafii Radomyśl Wielki. Ponadto sprawował obowiązki dekanalnego wizytatora nauki religii w dekanacie Szczucin i dekanalnego duszpasterza nauczycieli i wychowawców w dekanacie Radomyśl Wielki. Po złożeniu urzędu proboszcza w 2016 r. zamieszkał w Domu Księży Emerytów im. św. Józefa w Tarnowie. W 2017 r. został obdarzony godnością kanonika honorowego Kapituły Kolegiackiej w Mielcu.

 

Kiedyś znów się spotkamy   Stanisław Jakubczyk. Archiwum

Stanisław Jakubczyk

W Krakowie w wieku 102 lat zmarł 23 listopada 2018 r. prof. Stanisław Jakubczyk, autor obrazu beatyfikacyjnego bł. Karoliny.

W wywiadzie dla "Gościa Tarnowskiego" w 2012 roku tak wspominał pracę przy obrazie bł. Karoliny: "Na początku 1987 roku bp Jerzy Ablewicz zwrócił się do mnie z propozycją namalowania obrazu beatyfikacyjnego Karoliny Kózkówny. Choć miałem już dość duże doświadczenie na polu sztuki sakralnej, jednak obrazu służącego do beatyfikacji nigdy dotąd nie robiłem. O tej dziewczynie męczennicy wiedziałem już wcześniej, nie sądziłem, że właśnie mnie przypadnie zaszczyt wykonania wizerunku przyszłej błogosławionej. Zadanie nie było łatwe. Aby wejść w aurę, w której żyła bł. Karolina, odwiedziłem wraz z bp. Ablewiczem jej strony rodzinne i miejsce w lesie, gdzie zakończyła swe młode życie. (...) Przez cały proces malowania osoba bł. Karoliny stała się mi bardzo bliska. Już po beatyfikacji wiele jej postaci umieściłem w różnych kościołach w Polsce. Przez te 25 lat żywię dla bł. Karoliny jakąś specjalną cześć".

Kiedyś znów się spotkamy   Ks. Jan Pietryka. Archiwum

Ks. Jan Pietryka

Był emerytowanym proboszczem parafii Luszowice. Ksiądz Jan Pietryka urodził się 5 maja 1940 r. w Woli Chorzelowskiej. Pochodził z parafii Trześń. W latach 1978-2010 pełnił urząd proboszcza parafii Luszowice. Ponadto sprawował obowiązki dekanalnego asystenta Akcji Katolickiej w dekanacie Dąbrowa Tarnowska, członka Zespołu Duszpasterstwa Rolników Diecezji Tarnowskiej, członka Rady Kapłańskiej Diecezji Tarnowskiej, wizytatora przed wizytacją kanoniczną parafii i wicedziekana dekanatu Tarnów-Północ. W 2005 r. został obdarzony godnością kanonika honorowego Kapituły Kolegiackiej w Bochni.

 

Kiedyś znów się spotkamy   Bronisław Wiatr. Archiwum

Bronisław Wiatr

Internowany działacz Solidarności. Odznaczony m.in. srebrnym i złotym Krzyżem Zasługi oraz Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski.

Bronisław Wiatr pochodził z Chorążca koło Dąbrowy Tarnowskiej. W listopadzie skończył 90 lat. Z wykształcenia był prawnikiem, z zamiłowania - społecznikiem, przewodnikiem turystycznym i fotografem.

Po reformie administracyjnej w 1975 r. znalazł zatrudnienie w tarnowskim Urzędzie Wojewódzkim. W 1981 r. założył Komisję Zakładową NSZZ "Solidarność", za co wyrzucono go z pracy. Był przesłuchiwany i SB poddała niejeden raz rewizji jego dom. Od 1982 r. pracował w tarnowskim oddziale firmy Igloopol. Działał nadal w konspiracyjnych strukturach Solidarności. W lutym 1984 r. został aresztowany przez Służbę Bezpieczeństwa. Przetrzymywano go w więzieniach w Rzeszowie i Krakowie. Na wolność wyszedł dzięki osobistemu poręczeniu ówczesnego biskupa tarnowskiego Jerzego Ablewicza.

Odznaczony srebrnym i złotym Krzyżem Zasługi, Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, odznaką Zasłużonego Działacza Kultury, "Za zasługi dla turystyki", "Za zasługi dla Ziemi Krakowskiej", a także Zasłużonego dla Województwa Tarnowskiego.

Pan Bronisław zmarł 26 stycznia, w wieku 90 lat.

Kiedyś znów się spotkamy   Ks. Tadeusz Michalik. Archiwum

Ks. Tadeusz Michalik

Zmarły 8 lutego ks. Tadeusz Michalik od 1969 do 2006 roku był proboszczem w parafii pw. św. Katarzyny w Turzy.

Tadeusz Michalik urodził się 19 maja 1936 r. w Starym Sączu. Pochodził z parafii św. Elżbiety Węgierskiej. Egzamin dojrzałości złożył w Gliwicach. Po ukończeniu studiów filozoficzno-teologicznych przyjął święcenia kapłańskie z rąk bp. Karola Pękali 26 czerwca 1960 roku. Jako wikariusz pracował w parafiach Dobra, Przecław i Wierzchosławice. W latach 1969-2006 pełnił urząd proboszcza parafii Turza, a następnie pozostał w tej parafii w charakterze rezydenta.

Kiedyś znów się spotkamy   Ks. Stanisław Burzawa. Archiwum

Ks. dr Stanisław Burzawa

Był emerytowanym proboszczem parafii Zalesie, rezydentem w parafii Słopnice Górne. Zmarł 19 marca br.

Stanisław Burzawa urodził się 1 października 1937 r. w Miechowicach Wielkich. Pochodził z parafii Wietrzychowice. W ubiegłym roku świętował 55-lecie kapłaństwa. Jako wikariusz pracował w parafiach: Muszyna, Tarnów - św. Józefa i Matki Bożej Fatimskiej, Grybów, Gorlice i Podegrodzie. W latach 1982-2007 pełnił urząd proboszcza parafii Zalesie. Ponadto sprawował obowiązki rejonowego duszpasterza akademickiego w Gorlicach, a także notariusza oraz dekanalnego wizytatora nauki religii w dekanacie Limanowa. Ostatnie lata spędził w Słopnicach Górnych.

Kiedyś znów się spotkamy   S. Elżbieta Wielebińska. Archiwum

S. Elżbieta Wielebińska

Zmarła 8 kwietnia s. Elżbieta była klaryską. 41 lat spędziła w zakonie, trzykrotnie była przełożoną klasztoru w Starym Sączu.

Była ksieni starosądeckiego zgromadzenia klarysek pochodziła z Poznania. Miała 69 lat, z czego za klasztornymi murami w Starym Sączu spędziła 41. Matka Wielebińska przewodniczyła klaryskom od 2000 do 2006 oraz od 2015 do 2018 roku. Zmarła 8 kwietnia na skutek ciężkiej choroby nowotworowej.

Ci, którzy ją znali, mówią o s. Elżbiecie, że to dusza człowiek, z sercem na dłoni, otwarta, by pomóc, wysłuchać. Każdego traktowała równo.

Jacek Lelek, burmistrz Starego Sącza, wspomina, że jej działalność daleko wykraczała poza życie kontemplacyjne. Doskonale zdawała sobie sprawę z odpowiedzialności za dziedzictwo, którym zarządzała.

Kiedyś znów się spotkamy   Ks. Stanisław Gawęda. Archiwum

Ks. Stanisław Gawęda

Zmarł 18 kwietnia. Miał 98 lat. Pochodził z Radgoszczy.

Stanisław Gawęda urodził się 28 marca 1921 roku. W czasie okupacji jako licealista zmuszony był przerwać naukę. Przebywał w obozach pracy. Z obozu w Krakowie-Prokocimiu udało mu się zbiec. Wrócił do rodzinnego domu, gdzie pomagał w gospodarstwie swoich rodziców. W tym czasie włączył się w działalność konspiracyjną w Armii Krajowej. We wrześniu 1945 r. wstąpił do Seminarium Duchownego w Tarnowie. Święcenia kapłańskie przyjął 6 stycznia 1950 r. z rąk biskupa tarnowskiego Jana Stepy.

Jako wikariusz pracował w parafiach: Trzciana koło Bochni, Siedlce, Łęki Górne, Łukowica, Złota, Męcina, Mogilno i Zaborów. Następnie był rezydentem z prawami wikariusza w parafiach: Biskupice Radłowskie, Kamienica i Radgoszcz - św. Kazimierza. W 2008 r. został obdarzony godnością kanonika honorowego Kapituły Kolegiackiej w Bochni. W styczniu 2019 r. ks. Gawęda został Honorowym Obywatelem Gminy Radgoszcz. "Bogu dzięki za powołanie do kapłaństwa, Bogu dzięki za wszystkich dobrych ludzi, których spotkałem w kolejnych parafiach, a w szczególności tutaj, w Radgoszczy" - mówił ks. prał. Gawęda, odbierając statuetkę.

Kiedyś znów się spotkamy   Ks. Józef Kołek. Archiwum

Ks. Józef Kołek

25 kwietnia zmarł w wieku 65 lat ks. Kołek, proboszcz parafii Jamy w dekanacie radomyskim.

Józef Kołek urodził się 10 lutego 1954 r. w Mielcu. Pochodził z parafii Tuszów Narodowy. Egzamin dojrzałości złożył w Rzeszowie. Wstąpił do Wyższego Seminarium Duchownego w Tarnowie, a po ukończeniu studiów filozoficzno-teologicznych przyjął 25 maja 1980 r. święcenia kapłańskie z rąk biskupa tarnowskiego Jerzego Ablewicza. Jako wikariusz pracował w parafiach: Ocieka, Wojakowa, Nowe Rybie, Siedliska Bogusz i Wietrzychowice. Od sierpnia 1996 r. pełnił urząd proboszcza parafii Jamy. Ponadto sprawował obowiązki dekanalnego duszpasterza trzeźwości i wicedziekana w dekanacie Radomyśl Wielki.

Kiedyś znów się spotkamy   Ks. Antoni Kądziołka. Archiwum

Ks. Antoni Kądziołka

Pochodził z Limanowej. Przez 14 lat był misjonarzem Boliwii. W tym roku skończyłby 55 lat. Zmarł 20 maja.

Antoni Kądziołka urodził się 10 listopada 1964 roku. Po ukończeniu studiów filozoficzno-teologicznych w Wyższym Seminarium Duchownym w Tarnowie przyjął święcenia kapłańskie z rąk bp. Piotra Bednarczyka 2 czerwca 1990 roku. Jako wikariusz pracował w parafiach Długołęka-Świerkla, Bruśnik i Ołpiny. 17 stycznia 1999 r. w swojej rodzinnej parafii pw. Matki Bożej Bolesnej w Limanowej został uroczyście posłany na pracę do Boliwii przez ówczesnego biskupa tarnowskiego Wiktora Skworca. Nazajutrz wyjechał do kraju misyjnego przeznaczenia, w którym posługiwał do połowy sierpnia 2013 roku. Od 2013 r. był duszpasterzem w Hiszpanii. Zmarł 20 maja w szpitalu w Limanowej.

Kiedyś znów się spotkamy   Ks. Stanisław Chrzan. Archiwum

Ks. Stanisław Chrzan

Miał 85 lat i 59 lat kapłaństwa, z czego prawie pół wieku poświęcił pracy duszpasterskiej w parafii Bobowa.

Ksiądz Stanisław Chrzan pochodził z Borek k. Szczucina. Urodził się 17 maja 1934 roku. Święcenia kapłańskie przyjął 26 czerwca 1960 roku. Jako wikariusz pracował w parafiach: Nockowa, Przyszowa, Męcina, Ropczyce i Bobowa. W latach 1974-2004 pełnił urząd proboszcza parafii Bobowa. W 1997 r. został obdarzony godnością kanonika honorowego Kapituły Kolegiackiej w Nowym Sączu. Ponadto sprawował obowiązki notariusza, a następnie dziekana dekanatu Bobowa oraz dekanalnego ojca duchownego w dekanacie Bobowa. Zmarł 23 maja.

Kiedyś znów się spotkamy   Justyna Drąg. Archiwum

Justyna Drąg

Młoda dziewczyna, która wyzwoliła w tysiącach ludzi maksimum dobra. Zmarła 13 czerwca.

Przez 8 lat walczyła z guzem mózgu. O swojej chorobie dowiedziała się, mając 15 lat. Lekarze nie dawali jej wielkich szans na wyzdrowienie. To był rzadki typ nowotworu. Nadzieję dało leczenie w klinice w Meksyku, które mogła podjąć dzięki pomocy wielu ludzi dobrego serca. Dla niej mieszkańcy Łęgu Tarnowskiego (i nie tylko) przeprowadzili wiele akcji charytatywnych. Organizowano na jej leczenie zbiórki podczas koncertów, festynów, aukcji, sprzedaży ciasta. Podjęto wiele modlitewnych inicjatyw o uzdrowienie dla niej. Historia dziewczyny i chęć pomocy jej wyzwoliła w ludziach maksimum dobra.

"Widzę, że moja choroba staje się dla innych impulsem, żeby zrobić coś dobrego, zbliżyć się do Boga, bo wiem, że modli się za mnie wiele osób. Ta modlitwa jest mi potrzebna, ale też zmienia ludzi, którzy się modlą" - mówiła ponad rok temu w rozmowie z nami.

"W gimnazjum pisałam wiersze i piosenki. Dwa miesiące przed chorobą napisałam też jedną dla Jezusa. Powtarza się tam fraza »Zaufaj Panu, On wszystkim jest. Miłością, mądrością, On kocha cię«. Trochę to było prorocze. Zaufanie Bogu jest jednak kluczem do mojego życia. Cokolwiek się stanie" - opowiadała.

"To był prawdziwy anioł. Dzielnie walczyła, a w tym wszystkim nie traciła wiary i radości życia. To ona dawała siłę innym" - mówią jej koledzy z Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży, które także zaangażowało się w pomoc koleżance.

Kiedyś znów się spotkamy   Ks. Michał Łos. Archiwum

Ks. Michał Łos

Bardzo chciał zostać kapłanem. Zdążył. Święcenia na szpitalnym łóżku przyjął 24 maja. Zmarł 17 czerwca.

Pochodzący z Dąbrówek Breńskich k. Dąbrowy Tarnowskiej ks. Michał został, dzięki dyspensie papieża Franciszka, wyświęcony na prezbitera 24 maja. Wcześniej złożył wieczyste śluby zakonne. Bardzo chciał zostać kapłanem i odprawić choć jedną Mszę św. Świadectwo jego wiary i cierpienia poruszyło serca wielu ludzi w Polsce i na świecie.

Kiedyś znów się spotkamy   Ks. Fryderyk Bajorek. Archiwum

Ks. Fryderyk Bajorek

Przez 25 lat był proboszczem w Jurkowie k. Czchowa. Zmarł 21 sierpnia.

Fryderyk Bajorek urodził się 22 listopada 1948 r. w Łęgu Tarnowskim. Święcenia kapłańskie przyjął 27 maja 1973 roku. Jako wikariusz pracował w parafiach: Bobowa, Mielec - św. Mateusza, Nowy Sącz - Matki Bożej Niepokalanej, Chojnik. W latach 1983-1990 pełnił urząd proboszcza parafii Chojnik, a w latach 1990-2015 był proboszczem w Jurkowie. Ponadto sprawował obowiązki wicedziekana dekanatu Czchów. Po złożeniu urzędu proboszcza pozostał w parafii Jurków w charakterze rezydenta. Ostatnio mieszkał w Domu Księży Diecezji Tarnowskiej im. św. Józefa w Tarnowie.

Kiedyś znów się spotkamy   Ks. Stanisław Nowak. Archiwum

Ks. Stanisław Nowak

Od 1989 do 2005 roku był proboszczem w parafii Kąty. Zmarł 4 września.

Stanisław Nowak urodził się 1 stycznia 1935 r. w Okocimiu. Egzamin dojrzałości złożył w Brzesku. Po święceniach w 1958 r. jako wikariusz pracował w parafiach: Sarnów, Wielogłowy, Pilzno, Żegocina i Nawojowa.

W latach 1984-1989 pełnił urząd proboszcza parafii Nawojowa, a w latach 1989-2005 - urząd proboszcza parafii Kąty. Ponadto sprawował obowiązki notariusza dekanatu Nowy Sącz-Południe i dekanalnego ojca duchownego w dekanacie Czchów. W roku 2004 został obdarzony godnością kanonika honorowego Kapituły Kolegiackiej w Bochni.

Kiedyś znów się spotkamy   Ks. Alojzy Drożdż. Archiwum

Ks. Alojzy Drożdż

Zmarły 27 września w wieku 69 lat ks. prof. dr hab. Alojzy Drożdż był m.in. rektorem WSD w Tarnowie i felietonistą "Gościa Niedzielnego".

Urodził się 15 marca 1950 r. w Nowym Sączu. Pochodził z parafii Żeleźnikowa. Egzamin dojrzałości złożył w 1968 r. w Nowym Sączu. Święcenia przyjął w 1974 roku. Jako wikariusz pracował w parafii Sędziszów Małopolski. Potem został skierowany na studia specjalistyczne z teologii pastoralnej na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim, które uwieńczył doktoratem w 1982 roku. Od 1982 do 1985 r. studiował na Uniwersytecie Laterańskim w Rzymie, uzyskując kolejny doktorat (z teologii moralnej i etyki). Od 1985 do 1991 r. był prefektem w Wyższym Seminarium Duchownym w Tarnowie, a w latach od 1991 do 1998 r. - rektorem WSD w Tarnowie.

Od 1985 r. był wykładowcą teologii pastoralnej i teologii moralnej w WSD w Tarnowie, a od 1994 r. -  adiunktem w Instytucie Teologicznym w Tarnowie. W latach 1996-2004 pracował w Instytucie Nauk o Rodzinie na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. W 1998 r. na Papieskiej Akademii Teologicznej w Krakowie uzyskał stopień doktora habilitowanego nauk teologicznych.

Wykłady na Wydziale Teologicznym Sekcja w Tarnowie prowadził do 2009 roku. Przez kilka lat był wykładowcą w Wyższym Seminarium Duchownym Diecezji Kamienieckiej na Ukrainie, jak również w Wyższym Seminarium Duchownym Redemptorystów w Tuchowie. Od 2004 r. był wykładowcą na Wydziale Teologicznym Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. W październiku 2008 r. uzyskał tytuł naukowy profesora. Był autorem wielu książek i licznych artykułów oraz promotorem prac naukowych.

Kiedyś znów się spotkamy   Ks. Andrzej Pękala. Archiwum

Ks. Andrzej Pękala

Zmarł 31 października. Był kapelanem Domu Generalnego Zgromadzenia Sióstr Służebniczek Bogarodzicy Dziewicy Niepokalanie Poczętej w Dębicy, byłym proboszczem parafii Krościenko nad Dunajcem i parafii św. Mikołaja w Bochni.

Urodził się 11 listopada 1936 r. w Mościcach. Wstąpił do Wyższego Seminarium Duchownego w Tarnowie, a po ukończeniu studiów filozoficzno-teologicznych otrzymał święcenia kapłańskie z rąk bp. Karola Pękali w 1960 r. w Tarnowie.

Jako wikariusz pracował w następujących parafiach: Wojnicz, Dąbrowa Tarnowska, Mielec - św. Mateusza, Bochnia - św. Mikołaja. W latach 1961-1966 i 1973-1975 odbywał studia specjalistyczne z teologii moralnej na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim, które uwieńczył doktoratem w 1977 roku. W latach 1979-1992 sprawował urząd proboszcza parafii Krościenko nad Dunajcem, a w latach 1992-1993 był proboszczem parafii św. Mikołaja w Bochni. Od roku 1993 pełnił funkcję kapelana Domu Generalnego Zgromadzenia Sióstr Służebniczek Bogarodzicy Dziewicy Niepokalanie Poczętej w Dębicy.