74 gotowych służyć Bogu i Ojczyźnie

Beata Malec-Suwara Beata Malec-Suwara

publikacja 23.11.2019 20:40

W Zabawie trwa dzień skupienia przed jutrzejszą uroczystością Chrystusa Króla. Uczestniczy w nim ok. 120 KSM-owiczów.

74 gotowych służyć Bogu i Ojczyźnie Próba przed jutrzejszym przyrzeczeniem. Beata Malec-Suwara /Foto Gość

Uroczystość Jezusa Chrystusa Króla Wszechświata, którą obchodzić będziemy w Kościele w niedzielę 24 listopada, to patronalne święto Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży.

W sanktuarium bł. Karoliny w Zabawie już od samego rana przygotowuje się do niego ok. 120 KSM-owiczów, biorąc udział w dniu skupienia.

Ponad połowa z nich, bo aż 74 osoby, będzie składać jutro uroczyste przyrzeczenie gotowości służby Bogu i Ojczyźnie. Jak podkreśla ks. Marcin Baran, asystent diecezjalny KSM DT, to rekordowa liczba nowych zaprzysiężonych członków KSM w ostatnich 10 latach.

- Tradycja dni skupienia przed świętem patronalnym na zaledwie kilka lat. W pierwszym roku uczestniczyły w nim głównie osoby, które przygotowywały się do składania przyrzeczenia. Potem zaczęli do nich dołączać także inni członkowie oddziałów. W tym roku są także z nami osoby spoza KSM, ze Straszęcina, gdzie planuje się powołać oddział - mówi Adam Sołtys, wiceprezes KSM DT.

To, że KSM-owicze przygotowują się do swojego patronalnego święta u bł. Karoliny, jest dla nich zupełnie normalne. To ich patronka i czują się u niej jak u Pana Boga za piecem. Co robią w Zabawie?

- Rozważaliśmy słowo Boże z jutrzejszej Ewangelii, odprawiliśmy Drogę Krzyżową szlakiem męczeństwa błogosławionej, a towarzyszył nam w niej także św. Stanisław Kostka. Rano odwiedziły nas osoby z grupy rekonstrukcyjnej 16. Pułku Piechoty Ziemi Tarnowskiej, opowiadając m.in. o akcji III Most, która rozegrała się na tych terenach. Śpiewaliśmy także pieśni patriotyczne, przypominając listopadową rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Wszystko w służbie Bogu i Ojczyźnie - mówi Adam Sołtys.

W jutrzejszym święcie w tarnowskiej katedrze weźmie udział ok. 250 KSM-owiczów.