Mali misjonarze z całego świata kolędują w naszych domach

Beata Malec-Suwara Beata Malec-Suwara

publikacja 26.12.2019 17:10

W święto św. Szczepana w parafiach diecezji tarnowskiej odbyło się uroczyste posłanie kolędników misyjnych.

Mali misjonarze z całego świata kolędują w naszych domach W samej mościckiej parafii jest 35 grup kolędników misyjnych. Beata Malec-Suwara /Foto Gość

W tym roku hasłem towarzyszącym kolędnikom są słowa kazachskie „Yzgy habar! Kel balalar!”, co oznacza „Dobra Nowina! Przyjdźcie, dzieci!”.

Kolęda misyjna to jedna z największych inicjatyw ewangelizacyjnych w diecezji tarnowskiej. Grupy kolędnicze tworzą dzieci w strojach Maryi, Józefa, pastuszków, aniołów i przedstawicieli niemal całego świata: Afrykańczyków, Azjatów, mieszkańców Meksyku czy nawet Indian. W najbliższych dniach zawitają do większości domów diecezji tarnowskiej, prezentując krótką scenkę z przesłaniem i śpiewając kolędy. Ofiary zebrane w czasie kolędy wesprą działalność tarnowskich misjonarzy.

Wielkie projekty finansowane od lat z ofiar zbieranych przez Kolędników Misyjnych to szpital w Bagandou w Republice Środkowoafrykańskiej i szkoła dla dzieci głuchoniemych w Bertoua w Kamerunie. W tym roku dochodzi jeszcze projekt centrum pomocy dla rodzin z dziećmi z zespołem Downa w Kazachstanie, a także pomoc dla dzieci w Amazonii. W sumie dzięki zaangażowaniu kolędników misyjnych przez ponad 25 lat wsparto ponad 300 różnych dzieł.

"Ogromną radością napełnia mnie fakt, iż najmłodsi diecezjanie tak chętnie i ofiarnie angażują się w to dzieło. Jest to piękny przejaw wrażliwości i otwartości serc na dzielenie się Chrystusem i niesienie konkretnej pomocy drugiemu człowiekowi" - pisał w niedawnym komunikacie biskup tarnowski Andrzej Jeż, dziękując kolędnikom, ich opiekunom i rodzicom za dobro, którym się dzielą.

Ks. Krzysztof Czermak, dyrektor wydziału misyjnego, przypomina, że „rok temu kolędnicy zebrali rekordową sumę, która przekroczyła po raz pierwszy 2 mln zł. Do tej pory w ciągu 26 lat zebrali oni niemal 22 mln zł. Te ofiary przemienione zostały w wymierne dobro w Afryce, Azji i Ameryce Południowej. Kolędnicy misyjni stanowią wielką armię. W okresie Bożego Narodzenia 2018 padł rekord liczebności tej armii - do mieszkań i domów zapukało niemal 23 tysiące kolędników misyjnych!

W całym przedsięwzięciu nie chodzi jednak o bicie rekordów. Z kolędowaniem misyjnym wiąże się nie tylko to, że dzieci tworzące grupy mogą się przybliżyć do Chrystusa i Kościoła. Ważne jest również to, że kolędowanie może przyczynić się do rozbudzenia u dzieci pasji dla misji.