Zuzka zagrała Jezuska

ks. Zbigniew Wielgosz ks. Zbigniew Wielgosz

dodane 06.01.2020 17:19

Wojnicz, Żabno, Dębno, Bochnia, Brzesko i Biadoliny. Trzej Królowie przybyli pokłonić się Dzieciątku.

W Wojniczu Jezusem była mała Zuzka. W Wojniczu Jezusem była mała Zuzka.
ks. Zbigniew Wielgosz /Foto Gość

Ulicami miast i wsi ziemi tarnowskiej, bocheńskiej i brzeskiej przeszły 6 stycznia Orszaki Trzech Króli.

W Wojniczu spotkanie monarchów ze Świętą Rodziną odbyło się na rynku. Trzej Królowie pokłonili się Jezusowi, którego zagrała mała Zuzia. Następnie oddali swoją bryczkę Świętej Rodzinie i wszyscy wyruszyli do kolegiaty św. Wawrzyńca, gdzie została odprawiona Msza św. - To wielkie wyróżnienie i stres - mówią Magda i Maciek Klisiewiczowie, którzy zagrali Maryję i Józefa. Ich synowie Antoś i Franciszek grali pastuszków, a mała Zuzanna odegrała rolę... Pana Jezusa.

Orszak w Wojniczu został zorganizowany drugi raz. Głównym inicjatorem pochodu jest miejscowy oddział Akcji Katolickiej. Pomagali także policjanci i strażacy. - W orszaku razem z Trzema Królami pójdą także kolędnicy misyjni i dzieci przebrane za świętych - mówi Halina Jewuła z AK w Wojniczu.

Zobacz galerię zdjęć

Polonez dla Dzięciątka w wykonaniu młodzieży ze szkoły średniej w Żabnie.   Polonez dla Dzięciątka w wykonaniu młodzieży ze szkoły średniej w Żabnie.
ks. Zbigniew Wielgosz /Foto Gość

W Żabnie orszak przeszedł ulicami miasta piąty raz. Organizatorzy to szkoła podstawowa, Centrum Kultury w Żabnie oraz parafia przy współpracy harcerzy, OSP i policji. - Nowością są kucyki, które ciągnęły bryczkę Trzech Króli. Paziami monarchów były dzieci, które mają przyjąć I Komunię św. w tym roku. Uroczystego poloneza odtańczyli na płycie rynku uczniowie szkoły średniej w Żabnie - mówi ks. Krzysztof Świerczek.

Zobacz galerię zdjęć

W Dębnie pokłon Jezusowi odbył się na zamkowym dziedzińcu.   W Dębnie pokłon Jezusowi odbył się na zamkowym dziedzińcu.
ks. Zbigniew Wielgosz /Foto Gość

Po raz pierwszy Orszak Trzech Króli przeszedł ulicami Dębna. Gminny pochód zorganizowały władze samorządowe we współpracy z oddziałem Muzeum Okręgowego Zamek w Dębnie, parafią św. Małgorzaty, orkiestrą dętą z Łysej Góry, OSP. Orszak wyruszył spod kościoła, a jego zwieńczeniem był hołd złożony Dzieciątku przez Trzech Króli i pastuszków na dziedzińcu zamkowym.

Zobacz galerię zdjęć

Plac przed bocheńską bazyliką zapełnił się królami.   Plac przed bocheńską bazyliką zapełnił się królami.
ks. Zbigniew Wielgosz /Foto Gość

W mieście soli - Bochni - Orszak Trzech Króli odbył się pierwszy raz. Z poszczególnych parafii na terenie miasta wyruszyły przed południem kompanie monarchów reprezentujących Europę, Azję i Afrykę. Po spotkaniu Trzej Królowie przybyli oddać pokłon Jezusowi na dziedzińcu sanktuaryjnym przed bazyliką św. Mikołaja. - Dopiero pierwszy raz odbywa się u nas taki pochód, za to z rozmachem i jest nadzieja, że będziemy jako miasto organizować orszak w następnych latach - mówią mieszkanki Bochni.

Zobacz galerię zdjęć

W Brzesku prezenty rozdawali burmistrz i prałaci.   W Brzesku prezenty rozdawali burmistrz i prałaci.
ks. Zbigniew Wielgosz /Foto Gość

Uczestnicy orszaku w Brzesku rozpoczęli wędrówkę na placu Kazimierza, by zakończyć ją pokłonem Dzieciątku na miejskim rynku. Razem z królami, pasterzami, kolędnikami hołd Jezusowi złożyli mieszkańcy miasta i regionu, duchowni i samorządowcy. Dzieci otrzymały słodkie prezenty i upominki ufundowane przez burmistrza.

Zobacz galerię zdjęć

Przed orszakiem w Biadolinach dziękowano za tegoroczną kolędę misyjną podczas Mszy św.   Przed orszakiem w Biadolinach dziękowano za tegoroczną kolędę misyjną podczas Mszy św.
ks. Zbigniew Wielgosz /Foto Gość

Organizatorami orszaku w Biadolinach byli członkowie Akcji Katolickiej, Koło Gospodyń Wiejskich z Biadolin Szlacheckich, Koło Gospodyń Wiejskich z Biadolin Radłowskich i OSP. W orszaku szły dzieci uczestniczące w kolędzie misyjnej, które zakończyły dzisiaj swoje kolędowanie dla rówieśników z krajów misyjnych. Uczestnicy orszaku przeszli po Mszy św. do szkoły w Biadolinach Szlacheckich, gdzie odbyło się wspólne kolędowanie.

Zobacz galerię zdjęć