Borzęcin. Tradycja nie ginie

red., gb

publikacja 16.01.2020 16:30

Przed ołtarzem Matki Bożej Borzęcińskiej w repertuarze kolędowym zaprezentowały się dwa zespoły oraz jedenastu solistów z gminy Borzęcin.

Borzęcin. Tradycja nie ginie Pamiątkowe zdjęcie wszystkich wykonawców. arch. GOK Borzęcin

Organizowany w Borzęcinie Gminny Konkurs Kolęd i Pastorałek jest znakomitą okazją, by kultywować zwyczaj kolędowania. – Śpiewanie kolęd jest tradycją w domach, ale różnego rodzaju przeglądy i konkursy dowodzą, że młodzi także tej tradycji nie zarzucają – mówi Piotr Kania, dyrektor GOK w Borzęcinie.

W tym roku wykonawców, którzy zgłosili się do konkursu wspólnie organizowanego przez GOK w Borzęcinie i miejscową parafię, oceniało jury w składzie: Robert Sowa - muzyk, ks. Mikołaj Piec - proboszcz parafii pw. NNMP w Borzęcinie i Piotr Kania - dyrektor GOK Borzęcin.

Wśród zespołów najwyżej oceniono występ scholi z Borzęcina pod kierownictwem Pauliny Chudyby. W kategorii: solista kl.1-3 SP najlepsza okazała się podopieczna Krzysztofa Przepiórki - Oliwia Żmijewska. W grupie solistów z klas 4-6 SP pierwsze miejsce przypadło Amelii Florczak z Bielczy, przygotowanej przez Anitę Bryłę. Miejsca drugie i trzecie zajęły odpowiednio: Martyna Pawlik i Dominika Czesak, podopieczne Cecylii Czai. W kategorii najstarszych uczestników, z klas 7-8 SP, wszystkie trzy miejsca wyśpiewały dziewczyny z Borzęcina Dolnego, również podopieczne C. Czai. Najbardziej podobały się wykonania Anny Gofron, która zaprezentowała się, przygrywając na gitarze i oboju. Drugie i trzecie miejsca przypadły odpowiednio Amandzie Pawlik i Gabrieli Kowal.

Najlepsi wykonawcy otrzymali pamiątkowe dyplomy i statuetki. Pozostałe miejsca nagrodzono drobnymi upominkami. Wszyscy uczestnicy mogli się cieszyć słodkościami i dyplomami za udział.

Słuchaczom zaprezentowały się poza konkursem dzieci z Zespołu Pieśni i Tańca „Borzęcanie”, chór Borzęckie Słowiki i duet opiekunek dziewczyn z borzęcińskiej scholi. Warto podkreślić, że prezentacja „Borzęcan” była ich pierwszym oficjalnym występem. Młodzi artyści z towarzyszeniem akordeonu przypomnieli stare i mało popularne dziś pastorałki śpiewane w okolicach Borzęcina. - Kilka starszych osób podeszło do mnie po występie, gratulując prezentacji i repertuaru, który pamiętają jeszcze z młodych lat - mówił Stanisław Gurgul, instruktor ZPiT "Borzęcanie".