Szczucin. Proste, piękne i radosne

Grzegorz Brożek Grzegorz Brożek

dodane 19.01.2020 20:20

W Szczucinie 18 i 19 stycznia odbył się XIII Dziecięcy i Młodzieżowy Festiwal Kolęd "Kolęda hej".

Szczucin. Proste, piękne i radosne Zespół "Unisono" ze Szczucina. Grzegorz Brożek /Foto Gość

Pierwszego dnia odbyły się przesłuchania ponad 100 uczestników, a w niedzielę koncert laureatów z wręczeniem nagród.

Konkurs w swoich kategoriach wygrali:
Karol Zawiślak ze Szkoły Podstawowej w Radgoszczy
Julia Tłuczkiewicz z Ostrowca Świętokrzyskiego
Zuzanna Bera z Kielc
Zespół Panda z Jonin koło Ryglic
Gabriela Nawój z Pałacu Młodzieży w Tarnowie
Martyna Wójcik z LO w Opatowie

Jury, któremu przewodniczyła Anna Szajer ze Szkoły Muzycznej w Tuchowie, wysłuchało 104 wykonawców.

– Z roku na rok, obserwując, uczestnicząc w tym festiwalu widzę, że świadomość muzyczna wzrasta. W tym roku poziom był wybitnie wyrównany. Widać i słychać pracę instruktorów, słychać, że dzieci i młodzież ciężko pracują, by śpiewać coraz lepiej – mówi Anna Szajer.

Jej zdaniem na podnoszenie się poziomu, a szerzej na coraz chętniej podejmowaną aktywność muzyczną dzieci i młodzieży znaczący wpływ ma telewizja, programy wokalne, wszelkiego rodzaju szansy na sukces, które dają młodym możliwość pokazania się na scenie.

– Ale przychodzą tu śpiewać osoby, których poziom wykonawczy jest bardzo wysoki, ale jest w ich śpiewaniu także ich osobowość, jest ich „ja”. Widać, że nie pędzą do przodu, na scenę, ale zatrzymali się, mają coś do powiedzenia, chcą podzielić się swoją wrażliwością. To jest bardzo często potrzeba duszy. Takie występy to wartość sama w sobie – mówi Anna Szajer.

Szczucin. Proste, piękne i radosne   Zuzanna Bera z Kielc zachwyciła pięknym wykonaniem kolędy "Mizerna cicha" i wspaniałym, głębokim, altowym głosem. Grzegorz Brożek /Foto Gość

W Szczucinie festiwal odbył się po raz 13. – Wcześniej, jeszcze będąc na parafii w Szczawie zdążyłem zorganizować 11 podobnych, więc tegoroczny to 24 festiwal w mojej karierze – uśmiecha się ks. Zygmunt Warzecha, proboszcz ze Szczucina. Z roku na rok ten festiwal rośnie, przybywa uczestników, i są oni z coraz odleglejszych stron. – Festiwal cieszy się coraz większą popularnością. Wydaje mi się, że repertuar kolędowy najlepiej trafia w serca dzieci i młodzieży, a proste, piękne i radosne kolędy są doskonałym materiałem, by od niego zacząć publiczne śpiewanie – dodaje.