Porąbka Uszewska. Śladami Bernadetty

ks. Zbigniew Wielgosz ks. Zbigniew Wielgosz

dodane 11.02.2020 20:49

Pielgrzymi z całej diecezji modlili się w sanktuarium Matki Bożej z Lourdes.

Mszy św. przewodniczył abp Henryk Nowacki. Mszy św. przewodniczył abp Henryk Nowacki.
ks. Zbigniew Wielgosz /Foto Gość

Arcybiskup Henryk Nowacki przewodniczył Sumie odpustowej ku czci Matki Bożej z Lourdes, której sanktuarium znajduje się w Porąbce Uszewskiej.

Jak podkreśla kustosz ks. prał. Józef Golonka, Maryja jest tu czczona już od 1904 roku.

Abp Henryk w homilii mówił m.in. o chorych z racji Światowego Dnia Chorego. Przypomniał świadectwo św. Jana Pawła II, który z pietyzmem odnosił się do cierpiących.

- Tak podczas audiencji w Watykanie, jak i w czasie swoich pielgrzymek zawsze spotykał się z chorymi. Pocieszał ich w cierpieniu, podnosił na duchu, błogosławił i otaczał modlitwą. Widział w chorych wielki skarb dla Kościoła - mówił kaznodzieja.

Przygotowanie do procesji różancowej.   Przygotowanie do procesji różancowej.
ks. Zbigniew Wielgosz /Foto Gość

Przypominając rocznicę objawień w Lourdes podkreślał aktualność ich przesłania. - Maryja chce nam pomóc otworzyć drzwi dla Chrystusa. Zaprasza nas do nawrócenia, pokuty i modlitwy, zwłaszcza różańcowej. Niech ona prowadzi nas do adoracji Jezusa. Człowiek jest wielki tylko wtedy, kiedy klęka przed Bogiem i otwiera Mu swoje serce. Zgięte w adoracji kolana są źródłem apostolskiej siły, wiarygodności świadectwa codziennego życia - mówił arcybiskup.

Mszę św. koncelebrowało z abp. Nowackim wielu kapłanów z diecezji, którzy przyjechali do Porąbki Uszewskiej ze swoimi parafianami z całej diecezji. W kościele parafialnym nie zabrakło czcicieli Matki Bożej zrzeszonych w Rycerstwie Niepokalanej, którzy przyjechali na nabożeństwo ze swoimi sztandarami.

Przed Grotą Matki Bożej z Lourdes.   Przed Grotą Matki Bożej z Lourdes.
ks. Zbigniew Wielgosz /Foto Gość

Sanktuarium już od rana nawiedzali pielgrzymi. Msze św. były celebrowane przed południem, a od godziny 15 trwało nieustająca modlitwa zakończona procesją różańcową do Groty. Wierni nieśli zapalone lampiony łącząc się duchowo z pielgrzymami zgromadzonymi w Lourdes.