Małopolskie. Rozpoczął się proces księdza oskarżonego o seksualne wykorzystywanie nieletnich

Szymon Bafia /PAP

publikacja 19.02.2020 13:40

Przed Sądem Rejonowym w Nowym Targu rozpoczął się w środę proces księdza Mariana W., który był proboszczem kilku parafii w diecezji tarnowskiej.

Małopolskie. Rozpoczął się proces księdza oskarżonego o seksualne wykorzystywanie nieletnich Sprawa księdza Mariana W. jest na wokandzie Sądu Rejonowego w Nowym Targu. arch. ms.gov.pl

Przed sądem rejonowym w Nowym Targu rozpoczął się w środę proces księdza Mariana W. oskarżonego o seksualne wykorzystywanie nieletnich. Był on proboszczem kilku parafii w diecezji tarnowskiej. Pokrzywdzonych przez księdza jest 22 mężczyzn, ale w stosunku do 11 z nich przestępstwo zostało umorzone z uwagi na przedawnienie.

Proces odbywa się za zamkniętymi drzwiami.

Prokuratura zarzuciła księdzu popełnienie w okresie od 2003 r. do 2012 r. 12 przestępstw seksualnych wobec 11 małoletnich, w tym siedmiu poniżej 15. roku życia. Pokrzywdzeni byli ministrantami lub lektorami w parafiach oskarżonego księdza.

Według komunikatu Prokuratury Okręgowej w Nowym Sączu zarzucone oskarżonemu czyny polegały na doprowadzeniu małoletnich do poddania się różnego rodzaju tzw. innym czynnościom seksualnym, zazwyczaj poprzez nadużycie stosunku zależności, jaki zachodził między kapłanem a ministrantem czy lektorem. W przypadku trzech pokrzywdzonych działania oskarżonego doprowadziły do powstania u nich tzw. przewlekłego zespołu stresu pourazowego. Prokurator w toku śledztwa, z uwagi na przedawnienie karalności, umorzył postępowanie o popełnienie podobnych czynów wobec 11 innych pokrzywdzonych.

Czytaj także