Małopolska. Pieniądze na remonty kapliczek

Grzegorz Brożek Grzegorz Brożek

publikacja 28.02.2020 08:40

Urząd Marszałkowski w Krakowie przeznaczył w tym roku 750 tys. zł na remonty kapliczek. Nabór wniosków trwa do 13 marca.

Małopolska. Pieniądze na remonty kapliczek W diecezji jest wiele pięknych kapliczek, jak choćby ta ze Świniarska k. Nowego Sącza. Beata Malec-Suwara /Foto Gość

O dofinansowanie remontów, renowacji mogą się jednak starać tylko jednostki samorządu terytorialnego: gminy i powiaty. Jednak każda kapliczna może zostać wzięta pod uwagę. Wystarczy, będąc właścicielem działki z kapliczką, nawiązać kontakt i współpracę z gminą czy powiatem. Kapliczki nie muszą być zabytkowe, nie muszą być wpisane do rejestru zabytków. Powinny jednak cechować się wartością historyczną i artystyczną.

Małopolska. Pieniądze na remonty kapliczek   W 2016 roku wyremontowana została dzięki dotacji z programu "Kapliczki Małopolski" m.in. zabytkowa kapliczka w Swoszowej (gmina Szerzyny). arch. UG Szerzyny

- Są one nie tylko świadectwem wiary, ale też zachwycającymi przykładami sztuki ludowej. Na przestrzeni lat wznoszone były również dla upamiętnienia ważnych wydarzeń historycznych, czy postaci. Tym samym łączą one przeszłość z teraźniejszością, dlatego nie wyobrażam sobie, że w tym roku moglibyśmy zapomnieć o przeznaczeniu środków z budżetu województwa na renowację tych wyjątkowych obiektów – mówi Witold Kozłowski, marszałek Małopolski.

Dotacja może dla pojedynczego obiekty wnieść 25 tys. złotych, co może stanowić maksymalnie 60% kosztów kwalifikowanych.

Szczegóły na stronie urzędu: KAPLICZKI MAŁOPOLSKI.

Małopolska. Pieniądze na remonty kapliczek   Plakat konkursu grantowego. arch. malopolska.pl