Wilczym tropem

ks. Zbigniew Wielgosz ks. Zbigniew Wielgosz

publikacja 28.02.2020 10:29

Parafie zapraszają na Msze św. i patriotyczne obchody z okazji Dnia Pamięci Żołnierzy Niezłomnych.

Przedstawienie w Jadownikach. Przedstawienie w Jadownikach.
Archiwum Jadownik

Z okazji Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Niezłomnych w niedzielę 1 marca o godz. 18 w bazylice św. Mikołaja w Bochni zostanie odprawiona Msza św. w intencji bocheńskich żołnierzy wyklętych. Po Mszy św. nastąpi przejście pod pomnik gen. Okulickiego, gdzie odbędą się dalsze uroczystości.

W Dąbrowie Tarnowskiej 1 marca po Eucharystii w kościele parafialnym odbędzie się koncert koncert orkiestry ze Szczucina. O godz. 15 rozpocznie się Bieg „Wilczym Tropem”.

Na uroczystości zaprasza także parafia św. Jadwigi w Dębicy. Uroczystości rozpoczną się 1 marca o godz. 10 na Rynku. O 10.30 zostanie odprawiona Msza św. w intencji ojczyzny, której przewodniczył będzie rzecznik prasowy Ordynariatu Polowego ks. płk dr Zbigniew Kępa, który dokona poświęcenia tablicy upamiętniającej dwóch kapelanów Wojska Polskiego - ks. ppłk Andrzeja Niwę, absolwenta dębickiego gimnazjum oraz ks. mjr Stanisława Matznera urodzonego w Dębicy - ofiary zbrodni katyńskiej. Inicjatorami upamiętnienia kapelanów jest Stowarzyszenie Pamięć Kapelanów Katyńskich. Po zakończonej Mszy św. ok. godz. 12 na cmentarzu wojskowym odbędzie się ceremoniał patriotyczny oraz złożenie kwiatów pod pomnikiem. 

W Mielcu obchody Narodowego Dnia Pamięci rozpocznie Msza św. w kościele pw. MBNP o godz. 15, po czym nastąpi uroczyste wmurowanie kamienia węgielnego pod powstający na Górze Cyranowskiej pomnik Żołnierzy Wyklętych - Niezłomnych.

W Tarnowie wyklęci zostaną uczczeni pamiątkową tablicą w gmachu sądu okręgowego, gdzie w latach 1946 - 1955 odbywały się posiedzenia Wojskowego Sądu Rejonowego w Krakowie na sesjach wyjazdowych w Tarnowie. Podczas nich skazano 45 osób, z których 19 zostało straconych. Uroczystości rozpoczną się 1 marca o godz. 15 Mszą św. w kościele pw. Matki Bożej Szkaplerznej na Burku. O 16.30 w gmachu sądu zostanie odsłonięta tablica przez żyjących żołnierzy. Zaplanowano wystąpienie prof. Filipa Musiała, dyrektora IPN w Krakowie, dr Marii Żychowskiej, a także krótkie przedstawienie w wykonaniu młodzieży. Tablicę pobłogosławi ks. inf. Adam Kokoszka.

W Zaborowie 1 marca w kościele parafialnym zostanie odprawiona Msza św. w intencji żołnierzy niezłomnych z regionu, a po niej zaplanowano odsłonięcie pamiątkowej tablicy w szkole.