Dziś mija 50 lat od zakończenia nawiedzenia diecezji tarnowskiej przez Jasnogórską Panią

bs

publikacja 08.03.2020 21:45

Peregrynacja pustych ram obrazu trwała 15 miesięcy.

Dziś mija 50 lat od zakończenia nawiedzenia diecezji tarnowskiej przez Jasnogórską Panią Rozpoczęcie peregrynacji kopii obrazu Matki Boskiej Częstochowskiej w Tarnowie. Polska Prymasa Wyszyńskiego. Materiały z sesji naukowej zorganizowanej w ramach obchodów roku Prymasa Stefana Wyszyńskiego, Tarnów 2001. Archiwum Diecezjalne w Tarnowie

Czas nawiedzenia obrazu Matki Bożej Częstochowskiej, a właściwie pustych ram, świecy i Ewangeliarza rozpoczął się w diecezji tarnowskiej 15 grudnia 1968 roku.

Pierwszą wspólnotą, w której odbyła się peregrynacja, była parafia Najświętszego Serca Pana Jezusa w Tarnowie.

Idea wędrówki obrazu Matki Bożej Częstochowskiej po polskich diecezjach i parafiach zrodziła się z inicjatywy prymasa Polski kard. Stefana Wyszyńskiego, który w latach 1953-1956 przebywając w odosobnieniu opracował plan duchowego przygotowania narodu do Milenium Chrztu Polski.

Peregrynacja kopii cudownego obrazu stała się istotną częścią przygotowań do tego jubileuszu. W zamyśle Prymasa Tysiąclecia rozumiana być miała jako "ingres" Maryi w życie codzienne narodu polskiego.

Dziś mija 50 lat od zakończenia nawiedzenia diecezji tarnowskiej przez Jasnogórską Panią   Otwarcie Wystawy Milenijnej w Tarnowie. Polska Prymasa Wyszyńskiego. Materiały z sesji naukowej zorganizowanej w ramach obchodów roku Prymasa Stefana Wyszyńskiego, Tarnów 2001. Archiwum Diecezjalne w Tarnowie

Podobnie jak w archidiecezjach katowickiej i krakowskiej władze państwowe nie zezwoliły na przywiezienie do Tarnowa obrazu z Częstochowy. Milicjanci kontrolowali każdy pojazd wyjeżdżający z Jasnej Góry. Partia sądziła, że w ten sposób pomysł nawiedzenia upadnie. Tymczasem przeżycia podczas peregrynacji „przy pustych ramach” były nawet chyba jeszcze większe.

"Każda parafia przygotowywała się przez specjalne rekolekcje lub misje, kościoły i trasy przejazdowe delegacji przewożących symbole nawiedzenia (świeca i Księga Ewangelii) zawsze były odświętnie wystrojone. W przygotowanie nawiedzenia duszpasterze wkładali ogromnie dużo swego zaangażowania, toteż zawsze stanowiło ono ogromne przeżycie dla całej parafii nawet dla ludzi trzymających się z dala od kościoła" - wspominał po latach ks. Ryszard Banach w "Currendzie".

Dziś mija 50 lat od zakończenia nawiedzenia diecezji tarnowskiej przez Jasnogórską Panią   Wotum diecezji tarnowskiej. arch. br. Rafał Janczura CSsR

Peregrynacja trwała 15 miesięcy. Zakończyła się 8 marca 1970 roku w Gorlicach. Z wdzięczności za ten błogosławiony czas bp Jerzy Ablewicz pod obrazem Matki Bożej Tuchowskiej osobiście zawiesił wotum dla Matki Bożej jako wyraz wdzięczności diecezji tarnowskiej za otrzymane łaski podczas nawiedzenia Pani Jasnogórskiej (w symbolach pustej ramy, świecy i Ewangeliarza). Odbyło się to 7 października 1970 roku w obecności 600 kapłanów.

Przypomina o tym wydarzeniu brat Rafał Janczura CSsR z Tuchowa w wydanej niedawno książeczce poświęconej abp. Jerzemu Ablewiczowi w 30. rocznicę jego śmierci, która minie 31 marca.